Úrad verejného zdravotníctva varuje pred kúpaním na niekoľkých slovenských kúpaliskách. Najhoršia situácia je v rekreačnej oblasti Gazárka Šaštín-Stráže, kde kúpanie predstavuje akútne nebezpečenstvo. Problematická je aj kvalita vody na Vinianskom jazere a košickom Plážovom kúpalisku Jazero.
Aktuálne správy z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR ukazují alarmujúce zistenia. V 27. týždni malo povolenie na prevádzku 156 umelých kúpalísk a 465 bazénov. V prevádzke je tiež 11 prírodných kúpalísk, pričom ďalších 51 vodných plôch má vyhovujúcu kvalitu vody.
Kde sa radšej nekúpať
Gazárka Šaštín-Stráže patrí medzi najnebezpečnejšie lokality. Úrad tu zaznamenal výrazné prekročenie ukazovateľov cyanobaktérií a chlorofylu-a. „Voda nie je vhodná na kúpanie – kúpanie predstavuje akútne nebezpečenstvo,“ upozornil ÚVZ.
Zvýšené zdravotné riziko hrozí aj na Vinianskom jazere a Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Ohrozené skupiny zahŕňajú deti, tehotné ženy, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom.
Vodná nádrž Stará Myjava predstavuje špecifické nebezpečenstvo. Vo vzorkách objavili cerkárie rodu Trichobilharzia, ktoré spôsobujú cerkáriovú dermatitídu. ÚVZ tu kúpanie neodporúča.

Problematické bazény a nádrže
Znížená priehľadnosť postihla päť vodných nádrží: Lipovina-Bátovce, Duchonka, Veľké Uherce, Kanianka a Nitrianske Rudno. Na lokalite Ružín je situácia mierne lepšia – kúpanie je možné so zvýšenou opatrnosťou.
Tri bazény nedodržiavajú mikrobiologické štandardy. Problémy zaznamenali v detskom bazéne na letnom kúpalisku Tehelné pole v Bratislave, v plaveckom bazéne Santovka Wellness a v bazéne s toboganmi na kúpalisku Púchov.
Prevádzkovatelia problematických bazénov už vykonávajú nápravné opatrenia. Prevádzka sa obnovuje až po predložení vyhovujúcich výsledkov kontrol kvality vody.