Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 13.12.2024
sk
Lucia
cz
Lucie
, Lucia, Luciana

Balená voda predstavuje veľké riziko: Sú v nej tisíce nanoplastov, odhalila to nová štúdia!

Škodlivé nanoplasty môžu robiť problémy v celom tele.


Opäť sa raz ukazuje, že voda z kohútika je stále tým najlepším zdrojom tekutín pre naše telo. Najnovšia štúdia totižto prichádza s výrazne znepokojujúcim zistením. Ako uvádza CNN, nová štúdia odhalila, že skutočná prítomnosť plastov v balenej vode, ktorá sa predáva v obchodoch, môže byť 10- až 100-krát vyššia, ako sa pôvodne očakávalo.

Plastové peklo sa prehlbuje opäť hlbšie. Tentoraz sa už nebavíme o mikroplastoch, ale ideme ešte do menšej podoby. Desivé zistenia poukazujú na to, že balená voda obsahuje veľké množstvo nanoplastov.

Ide o plasty také malé, že ich nie je vidieť ani bežným mikroskopom. Šírka týchto plastov predstavuje veľkosť takú malú, že sa bavíme o tisícine šírky vlasu.

Práve vďaka svojim malým rozmerom sa môžu tieto nanočastice hýbať ľudským telom bez akéhokoľvek problému. Podľa odborníkov sa môžu dostať cez tkanivá tráviaceho traktu alebo cez pľúca do krvného obehu a práve takto roznášať potenciálne škodlivé syntetické zlúčeniny celým telom.

Koľko nanoplastov obsahuje balená voda?

„Ľudia si myslia, že z plastu neodpadávajú žiadne kúsky“, hovorí odborníčka Sherri A. Mason. Dodáva však, že podobne ako naše kožné bunky, aj malé časti plastu postupne odpadávajú. S takýmito malými kúskami sa môžeme bežne stretnúť pri šalátoch či syroch balených v plastovom obale.

Čo je však ešte horšie, je zistenie, že takéto časti sa nachádzajú aj priamo v balenej vode. Pre predstavu, štúdia zistila, že taký liter balenej vody obsahuje až horibilných 240-tisíc častíc plastu, z toho bolo až 90 % identifikovaných ako nanoplasty, zvyšok boli mikroplasty.

balená voda
Shutterstock
Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych

Mohlo by ťa zaujímať:

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych

V roku 2018 vyšla štúdia, ktorá po prvý raz odhalila, že prítomnosť mikroplastov a nanoplastov sa objavila až v 93 % vzoriek balených vôd. V tom čase bolo zistené, že takáto voda môže obsahovať v priemere 10 plastových častíc, ktoré sú širšie ako ľudský vlas, s počtom 300 menších častíc (nanočastíc). Problémom štúdie však bolo, že v danom čase nemali poriadny spôsob analýzy takýchto malých častíc.

S postupom zlepšovania technológie prichádzajú výrazne horšie zistenia. Na rozdiel od pôvodných 300 nanočastíc sa v jednom litri balenej vody (bežne predávanej v Spojených štátoch) nachádza v priemere medzi 110- až 370-tisíc nanočastíc plastov.

Škodlivosť pre ľudské zdravie

V čom sú teda tieto nanoplasty také škodlivé? Najväčšie riziko predstavuje najmä ich veľkosť. Sú také malé, že sa môžu dostať do tkanív dôležitých orgánov a potenciálne narušiť bunky a procesy v tele.

Odborníčka Sherri A. Mason vysvetľuje, že všetky chemikálie, ktoré sú použité pri výrobe plastu, sa zrazu nachádzajú v našom tele. Keďže vnútorná teplota tela je vyššia ako tá vonku, tak sa môžu tieto chemikálie začať vylučovať do nášho tela.

Tieto chemikálie sa môžu dostať do pečene, obličiek, mozgu či dokonca aj do placenty, čím sa môžu preniesť na nenarodené dieťa.

Ďalšou znepokojivou súčasťou tohto plastového moru sú okrem škodlivých chemikálií a toxických kovov v plastoch aj polyméry. Konkrétne ide o plastovú časť v plaste. Vedci doposiaľ dostatočne nepoznajú to, aký majú polyméry dopad na ľudské zdravie.

Určite si prečítaj:

Dievča svojím skokom do vody poprelo zákony fyziky. Ľudia nešetria vtipnými komentármi

Aké je riešenie na túto plastovú epidémiu?

Prvoradé je začať u seba samého. Najlepším krokom je vyhýbať sa konzumácii jedla a nápojov z plastových balení – balená voda teda nie je ideálne cesta. Okrem toho je však dobrým krokom taktiež aj zmena šatníka – konkrétne by sme mali voliť oblečenie z prírodných materiálov. V zásade je kľúčové vyhnúť sa priamemu kontaktu s plastom, pokiaľ to nie je nutné.

Z týchto zistení opäť raz vyplýva, že najlepším spôsobom, ako dopĺňať do nášho tela tekutiny, zostáva voda z kohútika.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.