Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Balóniky s rajským plynom sú medzi mladými hitom. Môžu však byť životu nebezpečné

Rajský plyn sa medzi mladými teší veľkej popularite.


Veľkým hitom sa medzi mladými v nedávnych rokoch stali balóniky naplnené rajským plynom (oxidom dusným). Ten má účinky, ktoré sa podobajú stavu silnej opitosti, spôsobuje miernu dezorientáciu v priestore, vyvoláva hysterický smiech a miestami aj halucinácie. Tieto efekty sú len dočasné a trvajú niekoľko minút.

Oxid dusný sa bežne používa v zdravotníctve, ale v poslednej dobe sa hojne využíva aj ako rekreačná droga. Ako ale upozorňuje portál LADbible, užívanie rajského plynu nie je zdraviu prospešné a v niektorých prípadoch môže byť až životu nebezpečné.

Prečo sú balóny s rajským plynom nebezpečné?
Shutterstock

Okrem záchvatu smiechu totiž plyn vyvoláva aj pocity únavy, zmätenia či bolesti hlavy. Navyše je návykový a v prípade jeho dlhodobého užívania sa môžu objaviť ďalšie ťažkosti. Medzi ne patrí nedostatok vitamínu B12, poškodenie nervových funkcií, srdcová arytmia a ťažkosti pri chôdzi. Znižuje tiež odolnosť imunitného systému a pokiaľ sa rajský plyn mieša s alkoholom, ide o naozaj nebezpečnú kombináciu.

Bezvedomie a smrť

Pokiaľ ho navyše človek nasaje príliš rýchlo či príliš veľa, môže mu spôsobiť stratu vedomia či smrť zadusením. Pri pravidelnom užívaní hrozí zastavenie srdca, poruchy mozgu či zastavenie dýchania. Zástancovia predaja plynu argumentujú, že pokiaľ sa užíva s rozumom, tak ide o bezpečnejšiu látku než napríklad alkohol či iné drogy. Odborníci však uviedli, že ľudia by sa rajskému plynu mali oblúkom vyhnúť. Napriek tomu je medzi mladými veľkým hitom.

Najväčšej popularite sa vraj teší medzi ľuďmi vo veku 16 až 24 rokov. Je druhou najpopulárnejšou drogou po marihuane a najčastejšie sa s ním môžeš stretnúť na rôznych hudobných festivaloch. Poznáme tiež tragické prípady, keď mladí ľudia podcenili riziko rajského plynu a stálo ich to život či závažné zdravotné problémy.

Prečo sú balóny s rajským plynom nebezpečné?
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť