Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Banská Štiavnica dostala prvú pomoc po požiari, envirorezort venuje pre ZUŠ bývalú budovu vodohospodárov

Ide o budovu, ktorá je podľa primátorky Nadeždy Babiakovej pre účely školy vyhovujúca.


Základná umelecká škola (ZUŠ) v Banskej Štiavnici, ktorej budova bola postihnutá víkendovým požiarom v centre mesta, sa presťahuje do priestorov bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Na tlačovej konferencii v Banskej Štiavnici to uviedol poverený minister Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Ján Budaj s tým, že ide o prvú pomoc, ktorú štát poskytuje. Ide o budovu, ktorá je podľa primátorky Nadeždy Babiakovej pre účely školy vyhovujúca. Budova bola vyprázdnená pri reštrukturalizácii SVP.

Rozsiahly požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zaradenom do dedičstva UNESCO vypukol v sobotu 18. marca 2023 ráno v objekte Banky lásky a pre veterné počasie sa rozšíril aj na okolité budovy. Na hasenie povolali všetky zložky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) – krajské, okresné, z okolitých miest a obcí, zložky policajného zboru, armády a záchrannej služby.

TASR

Zhoreli strechy a škody väčšieho rozsahu boli spôsobené na objektoch Banka lásky, Reštaurácia Black M, Eleuzína, Základná umelecká škola (ZUŠ), Bergerricht a „Ružový dom“. Zbierkový fond z Galérie J. Kollára v záujme ochrany premiestnili do objektu Starého zámku prostredníctvom pracovníkov Slovenského banského múzea a dobrovoľníkov. Požiar zlikvidovali až v nedeľu 20. marca v ranných hodinách.

Podľa statika nebude nutné žiadnu z budov sanovať. Polícia začala v súvislosti s požiarom trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na miesto prišiel cez víkend aj poverený premiér Eduard Heger, ktorý prisľúbil finančné prostriedky na riešenie vzniknutej situácie a odstránenie havarijného stavu objektov. Zároveň avizoval výjazdové rokovanie vlády v Banskej Štiavnici.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje