Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Baňu v Novákoch postihla vážna nehoda

Po mimoriadnej udalosti evidujú deväť zranených.


V bani v Novákoch došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Po mimoriadnej udalosti evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, previezli ich do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalších piatich pacientov ošetrili v bojnickej nemocnici.

Situácia po nešťastí v bani v Novákoch je v týchto chvíľach stabilizovaná. Požiar momentálne hasia, na miesto príde banská komisia. Vec bude prešetrovať aj krajská prokuratúra.

Na brífingu v Novákoch to v stredu oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger. Dodal, že všetky osoby po zranení vyšli z bane. Prešli pri tom dva kilometre peši od miesta vzplanutia. Podľa rezortu hospodárstva pri udalosti nedošlo k výrazným poškodeniam bane.

TASR

Trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti informovali, že vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. „Príčiny a okolnosti tejto udalosti budú predmetom vyšetrovania,“ podotkli policajti. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii.

„Metán je bez farby, chuti a zápachu. Bola to okamžitá situácia, (baníci, pozn. TASR) to nemohli predpokladať,“ vyhlásil riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.

K vyhoreniu metánu v tejto bani podľa neho nedochádza, na prvom horizonte ide o atypický vývoj. „Nováky sú zaradené ako plynujúca baňa, ale prvý horizont zriedkavo, má nízke koncentrácie. Išlo o prudké vyhorenie metánu,“ ozrejmil.

Hlásenie o pravdepodobnom vyhorení metánu dostali banskí záchranári o 16.30 h, na miesto išli čaty vrátane lekára – banského záchranára. Postihnutých evakuovali i ostatní baníci, na povrchu ich triedili podľa závažnosti zranení. Na miesto nehody sa dostali banskí záchranári približne o 20.00 h, požiar je v záverečnej fáze horenia. Vykonajú sa tiež ďalšie technické opatrenia, aby bolo pracovisko bezpečné, zhrnul Paulík s tým, že na ostatných pracoviskách sa pracuje.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje