Slovenka Barbora Horalová (22) si vybrala netradičný spôsob života na slnečnom Tenerife. Miesto luxusnej dovolenky trávi dni v hippie komunite, kde za strechu nad hlavou neplatí nič. Vzdať sa pohodlia, byť v bližšom vzťahu s prírodou a objaviť čaro jednoduchosti je pre ňu cestou k hlbšiemu pochopeniu sveta a seba samej.
V rozhovore s Barborou sa dozvieš, ako vyzerajú jej dni na Tenerife v rámci komunity, prečo jej pranie oblečenia zaberie aj celý deň, čo na španielskej mentalite ju vyrušuje a ktoré miesta na ostrove odporúča navštíviť. Tiež uviedla rady a upozornenia pre tých, ktorí by Tenerife chceli navštíviť.
Čo ťa priviedlo práve na Tenerife a čo tam robíš?
Momentálne tu bývam v hippie komunite, v oblasti, kde ľudia žijú v jaskyniach, stanoch, kempoch alebo v tom, čo si sami postavia. Prevažne z nájdených materiálov, bez nutnosti platiť nejaký nájom, ako v dávnych časoch, predtým, než sa zaviedol pozemkový systém, aký máme dnes. Tenerife je miesto známe takýmito hippie komunitami, kde mnoho nomádov a cestovateľov nachádza krátkodobé alebo dlhodobé útočisko.
Priviedla ma sem predovšetkým túžba cestovať a túžba po slobode, jednoduchšom živote a blízkom spojení s prírodou, ako to bolo kedysi a ako by to malo byť. Potrebovala som zároveň pauzu od štúdia v záujme ochrany môjho mentálneho zdravia. Vedela som od kamaráta, ktorý tam bol, že je takáto možnosť.
A ako niekto, kto sa označuje za hipisáčku už roky, som si chcela takýto život v spojení s cestovaním vyskúšať. Mojím hlavným cieľom je stále cestovanie a objavovanie ostrova, takže môj pobyt na tomto mieste vnímam ako dočasný, zatiaľ som sa sem neprišla usadiť natrvalo, no som veľmi vďačná za takéto miesto a možnosť nocovania zadarmo a v bezpečí.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka o živote v Mexiku: Mexiko nemá veľa pravidiel, napriek tomu to tam funguje. Niektorí predavači v lekárni ani nevedia čítať
- Slovák o živote v Portugalsku: V kluboch sa netancuje a vo verejnej doprave je obrovský chaos. LGBT nenávisť som však nezažil
- Mladý Slovák vyrába bicykle v Holandsku: Protesty sa tu menia na tekno párty. Na našich bicykloch jazdil aj holandský kráľ (ROZHOVOR)
Aké boli tvoje prvé dojmy z tohto ostrova?
Ako človeka, ktorý prvýkrát takto vycestoval, ak nerátam zopár dovoleniek s rodičmi, keď som bola dieťa, ma očarila príroda. Je to iné ako na Slovensku, všade sú palmy, exotická vegetácia a skaly sopečného pôvodu pieskovcovej alebo červenej farby s dutinami a jaskyňami a čierne pláže. Taktiež som priletela zo slovenských ranných 6 stupňov do 26 stupňov a večného leta, bolo to ako sen.
Čo na Tenerife najviac obdivuješ a čo ťa najviac prekvapilo na miestnej kultúre?
Na mieste, kde momentálne bývam, obdivujem prostredie. Máme v blízkosti hory, čiže je to ako bývať pod Tatrami s tým, že k oceánu to máme 15 minút pešo. Zároveň tu nikdy nie je zima tak ako na Slovensku, počasie je veľmi stabilné, každý deň je takmer rovnaká teplota s maximálnymi výkyvmi zopár stupňov, nezmení sa zo dňa na deň tak ako u nás. V tomto období je tu každý deň 25 – 28 stupňov, v noci 19 – 22.
Taktiež ma prekvapilo, akí milí sú tu ľudia. Môj priateľ z juhu Francúzska sa mi trochu smial, že je pre mňa nezvyk, že neznámi ľudia na ulici a v MHD ma zdravia a usmievajú sa na mňa, no keďže strávil takmer rok na Slovensku, povedal, že sa mi vlastne až tak nečuduje, pretože jeho prekvapilo, akí sú ľudia na Slovensku zamračení a uzavretí.
Ako vyzerá tvoj bežný deň na Tenerife?
Každý deň je iný. Ak ideme na príležitostnú brigádu, počkáme ráno na odvoz, odpracujeme 8 hodín a veľa toho už v ten deň nestihneme. Občas chodíme do hôr s tým, že tam aj prespíme. Ráno sa zbalíme, uvaríme si obed na ohni a vyrazíme väčšinou až po obede, aby sme nemuseli ťahať so sebou veľa jedla, keďže vylezieme pokojne aj 1000 výškových metrov, keď nie sme limitovaní tým, že sa musíme do tmy vrátiť. Človek by si predstavil, že tam v noci mrzne, no zatiaľ sme nezažili menej než 15 stupňov v noci, aspoň teda čo sa týka hôr v blízkosti pobrežia, a keď sa človeku podarí nájsť na vrchole jaskyňu, nepadne na neho ani rosa. Výhľady na východ slnka naozaj stoja za to.
Je pravda, že bežné činnosti tu trvajú dlhšie, keďže nemáme všetky vymoženosti v jednom dome. V dnešnej dobe sme zvyknutí na príliš rýchly život, keď za deň stihneme 10 domácich prác po príchode z roboty, nemáme pocit, že sme toho stihli veľa, no cítime sa vyčerpane. Kedysi dávno mali ženy napríklad na pranie vyhradený celý deň a bolo to v poriadku, a podobne je to aj u nás.
Ak nechceme míňať ďalšie peniaze a čas na sušičku, rozťaháme po návrate po kempe šnúry a rozvešiame oblečenie tam. Takýto deň je raz za 2 – 3 týždne.
Taktiež do našej pravidelnej rutiny patrí „water mission“, keď vezmeme veľké 5 – 8-litrové fľaše a prinesieme do kempu vodu na umývanie riadov, napríklad zo spŕch na pláži. Pitnú vodu si v takýchto fľašiach kupujeme, keďže voda z vodovodu na Tenerife pitná nie je. Ak nemáme žiadny iný program, ráno si zacvičím a potom ideme napríklad na pláž alebo sa venujem tvorbe niečoho kreatívneho, napríklad sa teraz učím tetovať handpoke, ktorému by som sa chcela v budúcnosti venovať.
Aké sú pre teba najkrajšie miesta na ostrove, ktoré odporúčaš navštíviť Slovákom?
Záleží, či odporúčam dovolenkárom, alebo cestovateľom. Miestni nemajú veľmi radi dovolenkárov v drahých hoteloch, napríklad z dôvodu nedostatku vody – turistické rezorty a luxusné hotely často spotrebujú veľké množstvo vody na bazény, golfové ihriská a udržiavanie zelene. Toto vedie k tomu, že miestni obyvatelia majú obmedzený prístup k vode, najmä v suchých obdobiach. Vláda zavádza obmedzenia na používanie vody pre domácnosti, zatiaľ čo drahých hotelov akoby sa to netýkalo. Tento typ dovolenkovania určite podporovať nechcem.
Ťavy vyzerali dosť utrápene
Dá sa však cestovať aj udržateľnejšie, s prespávaním v penziónoch, airbnb alebo v kempingových oblastiach. Moje odporúčania pre cestovateľov sú určite hory, napríklad na juhu vrch Roque Del Conde s nádhernými výhľadmi. Tiež roklina nazývaná Barranco del Infierno, na severe Anaga – oblasť s nádhernými pralesmi a v strede ostrova sopka Teide a jej národný park, kde je ale chladnejšie než pri pobreží, na čo sa treba pripraviť.
Určite odporúčam navštíviť aj okolité ostrovy. My sme napríklad boli na Gran Canarii, kde sa mi veľmi páčili Dunes de Maspalomas. Nie všetky veci, ktoré sú dostupné pre turistov, mi ale prídu správne. Je napríklad možnosť previezť sa po dunách na karaváne tiav, no jedna takáto karavána šla okolo nás a ťavy vyzerali dosť utrápene a bolo možné vidieť, že niektorým tiekli z očí slzy.
Aké jedlá alebo nápoje typické pre Tenerife si si obľúbila? Prišla si na chuť tamojšej kuchyni?
Ako je z nášho spôsobu života asi jasné, do reštík veľmi nechodíme, varíme si sami na ohni. Ochutnala som ale tradičné kanárske jedlo – papas arrugadas – malé zemiaky varené v slanej vode, ktoré sa podávajú s omáčkou mojo. Tradične sa tieto zemiaky varia v morskej vode, no dnes sa skôr používa už len obyčajná voda s väčším množstvom soli.
Obľúbila som si tu taktiež veľký výber ovocia rôznych druhov. Keď som tu prvýkrát prišla do obchodu s ovocím, polovicu ovocia som nepoznala a nikdy predtým nevidela, jedine tak na obrázku, a je to jedna z vecí, ktoré mi budú najviac chýbať, keď sa vrátim na Slovensko.
Je jednoduché s miestnymi nadviazať kontakt a priateľstvá? Akí sú? A máš tam aj kamošov – Slovákov/Čechov?
Popravde, veľa originál rodených miestnych nejak bližšie nepoznám. Celá komunita, či už ľudia žijúci v kempoch, alebo ľudia, ktorí tu majú byt, auto a normálnu prácu, je z rôznych kútov sveta. Tenerife je destinácia ako turistická, tak aj cestovateľská.
Zažila si na ostrove aj niečo negatívne či nepríjemné, prípadne bizarné?
Nie úplne príjemný zážitok bol, keď nás v noci zastavila a kontrolovala miestna polícia po ceste na jednu rave párty, o ktorej vedeli. Našťastie sme vykĺzli bez problémov.
Stále nie úplne chápem niektoré veci na španielskej, niekedy až príliš ‚párty-párty‘ mentalite, ktorá niekedy môže vyzerať ako bezohľadnosť. Napríklad, keď sme ráno po párty spali v spacích vakoch na neďalekej drevenej ploche z paliet, prišiel nejaký párik, sadli si na kameň štyri metre od nás a začali sa nahlas baviť a smiať, takže všetkých zobudili a po 15 minútach odišli. Pritom mali voľné celé okolie s kameňmi a kaktusmi, mohli si vybrať ktorýkoľvek iný kameň v okolí 50, dokonca 100 metrov, ale oni sa rozhodli práve pre ten pri nás.
Smiech a hlasná hudba do rána
Rovnaká situácia, keď sme na Gran Canarii stanovali na jednej pláži, kde každý chodil stanovať. Celá pláž bola takmer prázdna, ale španielska partia si aj tak postavila stan dva metre od nášho. Potom do štvrtej ráno vykrikovali, smiali sa a púšťali nahlas hudbu. Môj slovenský mozog nedokázal pochopiť, prečo, ak chcú toto robiť, by si dávali stan dva metre od ďalšieho stanu, keď mali voľnú celú veľkú pláž. Čo sa akože odohrávalo v ich hlave, keď sa rozhodovali. Stále som to dokola opakovala priateľovi, ktorý mi opakoval, že veď nič, oni takto ani nerozmýšľajú, nedokázal pochopiť, že to nedokážem pochopiť.
Raz za čas je na Kanárskych ostrovoch takzvaná kalima, keď priveje do ovzdušia saharský piesok. Podobne ako aj na Slovensku, len vo väčšej intenzite. Je znížená viditeľnosť, denné teploty môžu stúpnuť až do 30 – 35 stupňov a citlivejšie osoby môžu pociťovať príznaky sennej nádchy alebo zhoršené dýchanie. Ľuďom sa odporúča obmedziť pobyt vonku.
Taktiež je zopár vecí, pred ktorými by som chcela varovať/upozorniť ľudí, ktorí do takejto destinácie idú prvýkrát:
- Vždy noste na slnku klobúk alebo šiltovku. Ja som nosila iba asi 80 percent času pobytu na slnku a prvé dva týždne som mala stále spálený nos aj napriek SPF. UV faktor je tu veľmi vysoký, keďže Kanárske ostrovy sa nachádzajú hneď vedľa Afriky.
- Nezahojené rany tu treba mať vždy prekryté, inak vám do nich budú hojne liezť muchy a môžu spôsobiť infekciu. Platí aj pre čerstvé tetovania.
- Každý mi pred odchodom vravel, že na Tenerife nie sú komáre. Nie je to pravda. Možno tak v lete, ale v jesennom/zimnom období sa na ne treba pripraviť.
Dokáže si tam cudzinec nájsť plnohodnotnú prácu, alebo tam väčšinou žijú digitálni nomádi či fungujú len sezónne práce?
Práca online je určite výhodou, no dá sa nájsť aj plnohodnotná alebo príležitostná práca. Uvádzam aj nejaké príklady prác, ktoré robia ľudia z komunity, ktorých som tu spoznala. Jeden kamoš roznáša jedlo na prenajatom motocykli, pracuje, kedy chce, ďalší kamoš pomáha s rôznymi stavbárskymi projektami 4-krát do týždňa. Kamarátka, ktorá tu je už dlhšie a má aj auto, je speváčka a učiteľka spevu.
Okrem takýchto prác sa tu dá predávať na ulici svoje umelecké výtvory, najmä v turistickej oblasti. Macrame, maľované kamienky, kresby, šperky a podobne. Môžete tiež vystupovať – hrať, spievať, robiť ohňovú šou, zvieratká z balónikov, kresliť karikatúry ľudí. Ja som niekoľkokrát pomáhala maľovať apartmán a okrem toho mám pravidelne niečo málo aj z promovania hudby na TikToku. Pre takýto spôsob života človek nepotrebuje veľa. Mnoho ľudí to robí aj tak, že polovicu času pracujú v normálnej práci vo svojej alebo v inej krajine a polovicu času takto cestujú.