Človek je tvor extrémne zvedavý, no musí sa zmieriť s tým, že nemôže vedieť a vidieť všetko. Stále sa nájdu ľudia, ktorí pokúšajú šťastie a túžia po uznaní a jedinečnosti, no nie vždy sa im oplatí, dostať sa do problémov a riskovať vlastný život. Na tomto zozname nájdete nebezpečné miesta, na ktoré je vstup prísne zakázaný, ale aj páru zaujímavostí, kde vám stačí špeciálne povolenie. A veľká kopa peňazí.
Area 51
Táto oblasť je už verejnosti známa, avšak americká vláda ako keby stále popierala jej existenciu. Nachádza sa v Nevade na dne vyschnutého jazera. Na tejto vojenskej základni a letisku prebiehajú tajné výskumy a testovanie prototypov lietadiel a najtajnejších projektov letectva, vrátane neviditeľných stíhačiek. Konšpirační teoretici však na seba nenechali dlho čakať a zmieňujú sa aj o UFO, mimozemskej civilizácií, cestovaní v čase, či o tajnej svetovej vláde. Celkovo je táto oblasť nebezpečná a prísne strážená vojakmi, kamerami a detektormi pohybov, tak nepokúšajte osud.
Hadí ostrov
Ostrov Ilha de Queimada Grande leží v brazílskych vodách neďaleko Sao Paulo. Stroskotať by ste tam veru nechceli, pretože je domovom tisíciek hadov vrátane najjedovatejšej zmije sveta na rozlohe 43 hektárov. Hady sú agresívne, keďže potravy je málo a tak súperia medzi sebou. Ostrov mal len jedného obyvateľa, správca majáku. Po jeho smrti ( hádajte ako) ostal ostrov neobývaný a vstup majú povolený len námorní vojaci a vedci. Od roku 1984 je ostrov vyhlásený za prírodnú rezerváciu.
Disney club 33
Ide o súbor súkromných klubov v Disney parkoch. Prvý sa otvoril v New Orleans a názov nesie podľa čísla ulice. Špekuluje sa aj nad tým, že 33 bolo práve sponzorov na vybudovanie Disney klubu v roku 1967. Členovia klubu a ich hostia majú exkluzívny prístup k zážitkom, avšak závisí aj od druhu členstva. K dispozícií je reštaurácia a aj jazzový salónik. Ak by ste sa chceli do klubu dostať, zapíšte sa na list a počkajte tak zhruba 14 rokov. Vstupný poplatok je 50 000 dolárov a ročné poplatky okolo 15 000 dolárov.
Poveglia
Ostrov smrti sa nachádza v Benátskom zálive. Patrí medzi najstrašidelnejšie miesta a mnohí dokumentaristi či vyvolávači duchov prahnú po tom, aby sa tam dostali. Zvažovali naň totiž ľudí postihnutých morovou epidémiou. Ostrov je plný provizórnych morových dier a popola z ľudských ostatkov. Sem tam ruka, sem tam noha. Dokonca v roku 1922 tu bolo postavené Sanatórium pre duševne chorých. Nevieme, kto bol iniciátorom tohto počinu, ale zrejme tiež nebol celkom v poriadku. Pri tomto obrovskom množstve utrápených duší sú paranormálne javy na bežnom poriadku. Ostrov je už viac ako 50 rokov pre verejnosť uzavretý.
Varosha, Famagusta
Táto kedysi vychýrená štvrť mesta Famagusta na Cypre bola vysoko navštevovaná dovolenková destinácia. Aj samotná Elizabeth Taylor ležala na tejto pláži. Viac ako 100 hotelov a apartmánov, či 24 divadiel a kín však museli v roku 1974 ľudia náhle opustiť. Ak sa na vás valí tank, nemáte o čom premýšľať. Všetko ostalo presne tak, ako to tam vyľakaní ľudia nechali. Začala sa turecká invázia, kde turecké letectvo zničilo aj páru budov. Turci oblasť oplotili a odvtedy do nej nemá nikto prístup iba vojaci tureckej armády. OSN v roku 1984 rozhodla, že oblasť môže byť osídlená len pôvodnými obyvateľmi, ale Turci toto uznesenie neakceptovali a tak sa zrodilo ďalšie mesto duchov.
Ni’ihau
Zakázaný ostrov je najmenší z ôsmich hlavných Havajských ostrovov. Je obývaný 160 až 200 obyvateľmi, ktorí nemajú žiadnu infraštruktúru ani vodovodné potrubie, či iné vymoženosti. Spoliehajú sa hlavne na rybolov, pestovanie plodín, zbieranie mušlí a chov oviec a koní. Využívajú len solárnu výrobu elektriny. V roku 1863 ostrov kúpila Elisabeth Sinclairová-Robinsonová a dodnes sa rodina Robinsonovcov o tento ostrov v rozlohe 180 km² stará. V roku 1915 vydali zákaz vstupu na Niihau, vzhľadom na zachovanie tradičného spôsobu života. Avšak ak vás pozve priamo ostrovan, môžete vstúpiť. Smutné je, že povolili výlety na ostrov za účelom lovu. Nesmiete však kontaktovať ostrovanov a vyjde vás to na pekných pár tisíc eur.
Semenná banka Svalbard
Táto banka sa nachádza na ostrove medzi Nórskom a Severným pólom a leží v nej budúcnosť Zeme vo forme semien plodín z celého sveta. Uloženie semien je zdarma a celé si to zafinancovali Nóri. Ak by došlo k nejakej globálnej katastrofe, či vojne tu nájdeme (zatiaľ) 865 000 vzoriek z 5105 druhov z 217 zemí. Teplota sa pohybuje okolo -18 stupňov a kapacita je až 2,25 miliárd semien. Banka už poslúžila Sýrií na obnovu ekosystému po občianskej vojne.
Zdroje: travelbook.de, en.wikipedia.org. cs.wikipedia.org, magazin.atlas.sk, derstandard.at
Titulná fotka: pixabay.com