Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Bejzbalová lopta podpísaná prezidentom Zelenským je v aukcii. Časť prostriedkov z predaja poputuje na pomoc obyvateľom Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal artefakt v roku 2019 počas návštevy New Yorku.


Keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v roku 2019 podpísal bejzbalovú loptu americkému zberateľovi Randymu Kaplanovi, v tom čase isto netušil, že niekedy to pomôže jeho vlasti. Američan sa teraz rozhodol cenný kúsok zo svojej kolekcie vydražiť a časť prostriedkov chce venovať na pomoc obyvateľom vojnou sužovanej Ukrajiny.

Do dražby sa dostala oficiálna bejzbalová lopta Rawlings Major League a sumu predaja odhadli na minimálne 14-tisíc eur. Aukčný dom v Bostone však informoval, že aktuálna ponuka je už vyššia. „Vzhľadom na to, čo sa momentálne deje vo svete, je pre mňa logické vydražiť túto loptu. Výťažok pomôže ľuďom na Ukrajine. To, čo sa deje na Ukrajine, je hanba a láme mi to srdce,“ povedal zberateľ Randy Kaplan.

Lopta je podpísaná čiernou fixkou v azbuke aj latinke. Súčasťou artefaktu je aj list od ukrajinského veľvyslanca pri Organizácii Spojených národov (OSN) Volodymyra Jelčenka. „Vážený pán Kaplan. Prikladám bejzbalovú loptičku podpísanú prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským počas návštevy New Yorku v septembri 2019,“ uvádza sa v dokumente.

Randy Kaplan je špecialista na vládne záležitosti a pochádza z New Yorku. Podľa agentúry AP má kontakty v OSN aj medzi politikmi v USA. Zbierku bejzbalových loptičiek s podpismi známych politikov začal zhromažďovať v roku 1996, keď získal podpis vtedajšieho amerického prezidenta Billa Clintona. V súčasnosti už má viac ako 500 kusov takýchto predmetov a tie putujú naprieč USA a vystavujú ich v múzeách či prezidentských knižniciach.

Spomenutý aukčný dom v Bostone organizuje dražbu viacerých cenných predmetov osobností súčasnosti aj minulosti. Aukcia potrvá do 11. mája a jej súčasťou sú aj autogramy alebo iné artefakty od hudobného skladateľa Johanna Sebastiana Bacha, vynálezcu Nikolu Teslu či vedca Alberta Einsteina.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť