Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 25.12.2024
sk
Prvý sviatok vianočný
cz
1.svátek vánoční

Belgicko navrhuje zriadenie agentúry, ktorá by dozerala na algoritmy

Takouto štruktúrou mohla byť plnohodnotná Európska agentúra pre algoritmy.


Belgicko si myslí, že Európska únia (EÚ) potrebuje agentúru s technickými znalosťami v oblasti algoritmov a bude sa o ňu usilovať počas svojho budúcoročného predsedníctva v Rade EÚ. Informuje o tom portál Politico.

Európski zákonodarcovia v súčasnosti vedú záverečné rokovania o pravidlách bloku týkajúcich sa umelej inteligencie (AI). A dôkladnú kontrolu algoritmov, najmä tých, ktoré používajú veľmi veľké online platformy, si budú vyžadovať aj ďalšie súbory pravidiel EÚ, ako sú napríklad pravidlá o moderovaní obsahu. Belgicko v tejto súvislosti vyjadrilo obavy, že blok nebude mať dostatočné, alebo príliš roztrieštené, technické porozumenie na to, aby podchytil riadenie umelej inteligencie a presadzovanie iných pravidiel.

„Aby sme dokázali určiť, či sú určité veci prijateľné alebo nie, musíme najprv pochopiť, ako algoritmus funguje,“ vyjadril sa v rozhovore pre Politico nižší minister pre digitalizáciu Mathieu Michel s tým, že „mať štruktúru, ktorá (nám) umožní prísť s objektívnou analýzou algoritmov, je niečo, čo je dôležité“.

Shutterstock

Prečo sú potrebné celoúnijné technické kapacity na kontrolu algoritmov, podľa neho tiež ukázala roztrieštená reakcia Európy na TikTok, keď riziko aplikácie samostatne vyhodnocovalo viacero krajín a inštitúcií Únie.

Podľa Michela by takouto štruktúrou mohla byť plnohodnotná Európska agentúra pre algoritmy, pričom ako vzor pre takéto úsilie uviedol Európsku agentúru pre lieky (EMA) alebo Agentúru Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA).

Michel však s novou agentúrou nechce začínať od nuly a navrhol upraviť status nedávno otvoreného Európskeho centra pre algoritmickú transparentnosť (ECAT) v Seville, ktoré bude poskytovať technickú expertízu v oblasti systémov poháňaných umelou inteligenciou na odhaľovanie porušovania súboru pravidiel bloku pre moderovanie obsahu, zákona o digitálnych službách (DSA). ECAT v súčasnosti riadia Spoločné výskumné centrum a digitálne oddelenie Komisie.

V očakávaní súboru pravidiel EÚ o umelej inteligencii už niektoré orgány na ochranu údajov v bloku prevzali nové právomoci v oblasti dohľadu nad algoritmami, čo podľa Politica vyvoláva otázky, či Belgicko so svojím návrhom neprišlo neskoro. Michel však upozorňuje, že pri presadzovaní pravidiel EÚ o ochrane údajov sú orgány v Európe „roztrieštené“ a správa AI by podľa neho „nemala ísť rovnakou cestou“.

Belgicko už o tomto nápade rokovalo s asi desiatkou ďalších krajín Únie a zaradí ho do programu, keď 1. januára 2024 prevezme predsedníctvo Rady.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.