Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

Jeden článok o desivých stránkach Wikipédie, ktorý sa týkal sériových vrahýň, sme ti už priniesli. Teraz ale prichádzame s pokračovaním, pretože ver alebo nie, sériových vrahýň je viac, než by si človek vôbec myslel. Čítanie týchto stránok rozhodne nie je pre slabé povahy. Človeku sa ani nechce veriť, že by podobných brutálnych a krvavých činov boli schopné ženy.

Z týchto prípadov ti zaručene budú po chrbte behať zimomriavky.

1. Judy Buenoano

Judy Buenoano sa narodila v roku 1943 a na svedomí má celkom 3 obete. Zavraždila svojho manžela Jamesa Goodyeara, svojho syna Michaela a svojho priateľa Bobbyho Morrisa. Motivovali ju peniaze, chcela získať životnú poistku obetí. Svojho manžela otrávila arzénom. Vtedy sa jej na to neprišlo a patológovia si mysleli, že James zomrel prirodzenou smrťou.

Judy sa pokúsila otráviť aj svojho syna Michaela, napokon ho však na výlete utopila. Neskôr sa tiež pokúsila zabiť Johna Gentryho, s ktorým vtedy chodila. Polícia ju spojila tiež s vraždou Bobbyho Joea Morrisa. Vyšetrovatelia ju zatkli v roku 1984 a Judy Buenoano bola následne odsúdená na trest smrti. Popravili ju v roku 1998. Mala 54 rokov.

Shutterstock

2. Alžbeta Bátoriová

Niektorí síce o jej vine stále pochybujú, ale väčšina historikov sa zhoduje na tom, že Alžbeta Bátoriová skutočne oplývala neuveriteľným sadizmom a krutosťou. Narodila sa v roku 1560 a na svojich hradoch a zámkov, najmä na hrade v Čachticiach, vraždila a mučila nevinné mladé ženy.

Niektorí jej pripisujú stovky, dokonca až tisícky obetí. Legendy hovoria, že sa mala kúpať v krvi mladých dievčat. Tieto historky sa však ukázali byť falošné.

Bátoriová si vyslúžila zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako sériová vrahyňa s najvyšším počtom obetí. V roku 1610 ju priamo pri čine pristihol palatín Juraj Turzo a odsúdil ju na doživotný žalár na Čachtickom hrade. Tam aj v roku 1614 vo veku 54 rokov zomrela.

Ak sa chceš o živote Alžbety dozvedieť viac, venovali sme jej aj celý článok, ktorý nájdeš tu.

Jakubisko Film Slovakia / MovieStillsDB

3. Kristen Gilbert

Kristen Gilbert sa narodila v roku 1967 a dlhé roky pracovala ako zdravotná sestra. Práve v tomto období zavraždila 4 pacientov. O ďalšie dve vraždy sa pokúsila neúspešne. Svojim obetiam umelo vyvolala infarkt tým, že im vpichla veľkú dávku adrenalínu. Ostatné sestry si všimli, že pacienti zverení Kristen Gilbert zomierajú, ale z ničoho Kristen nepodozrievali.

Dokonca ju žartovne prezývali „anjel smrti“. Zatkli ju v roku 1996 a prokurátori pre ňu pri súde žiadali trest smrti. Porota ju napokon odsúdila na doživotné väzenie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Shutterstock

4. Nannie Doss

Sériová vrahyňa Nannie Doss má na rukách krv celkom 11 obetí. Zabila štyroch svojich manželov, dve deti, dve sestry, svoju matku, vnuka a svokru. Otrávila ich arzénom. Podľa vyšetrovateľov bol jej motívom finančný profit zo životných poistiek.

Keď svoje zločiny opisovala, neustále sa pri tom smiala, za čo si vyslúžila prezývku „smejúca sa babka“. Svojím priznaním si zrejme zachránila život, keďže namiesto trestu smrti dostala „len“ doživotie. Zomrela v roku 1965 na leukémiu. Mala 59 rokov.

Shutterstock

5. Dorothea Puente

Dorothea Puente sa narodila v roku 1929 a pripisuje sa jej 9 potvrdených obetí. Polícia však tvrdí, že ich môže byť až 15. Založila penzión pre ľudí bez domova a práve v ňom zabila svoje obete. Patrili medzi ne starší ľudia či alkoholici. Ak mali nejaké peniaze, Puente ich presvedčila, aby jej ich dali.

Využívala tiež ich sociálne dávky, zatiaľ čo oni živorili. Nikdy si svoju vinu nepripustila a za svoje zločiny neprejavila ani tú najmenšiu ľútosť. Odsúdili ju na doživotný trest. Zomrela v roku 2011 ako 82-ročná.

Profimedia

6. Amy Archer-Gilligan

Amy Archer-Gilligan sa narodila v roku 1873. Zabila minimálne 5 ľudí, hoci počet obetí môže byť vyšší. Viedla penzión pre starých a nemohúcich ľudí a v ich radoch nachádzala aj svoje obete (s výnimkou jej manžela, ktorého tiež zabila).

Obete otrávila, zrejme arzénom alebo strychnínom. Jej motívom bolo finančné obohatenie. Zatkli ju v roku 1917. Najprv bola odsúdená na trest smrti, neskôr jej trest zmenili na doživotie. Zomrela v roku 1962 ako 88-ročná.

Shutterstock

7. Rosemary West

Rosemary West sa narodila v roku 1953 a spolu so svojím manželom Fredom Westom zabila celkom 10 ľudí. Medzi nimi bola aj jej 8-ročná nevlastná dcérka. Manželia obete znásilňovali a mučili. Zabili aj tehotnú Shirley Robinson, ktorú rozsekali na kusy. Zatkli ich v roku 1994. Fred spáchal pred súdom samovraždu, Rosemary odsúdili na doživotný trest.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Rose_West)

8. Gwendolyn Graham a Cathy Wood

Dvojica sériových vrahýň Gwendolyn Graham (ročník 1963) a Catherine Wood (1962) má na svedomí celkom 5 obetí. Tie zabili v rozmedzí dvoch mesiacov v roku 1987. Medzi ich obete patrili staršie ženy v istom domove dôchodcov. Odhalili ich v roku 1988.

Graham bola odsúdená na doživotný trest. Wood sa dohodla s prokurátormi na priznaní, výmenou za znížený trest. Dostala 20-40 rokov. Na podmienku ju prepustili 16. januára 2020.

Shutterstock

9. Lavinia Fisher

Lavinia Fisher sa narodila v roku 1793 a koluje o nej chýr, že bola vôbec prvou sériovou vrahyňou Spojených štátov amerických. O jej živote sa vie len málo. Ona a jej manžel John Fisher boli členmi gangu, ktorý prepadával pocestných.

Niektorí historici tvrdia, že Lavinia nikdy nikoho nezabila a legenda okolo nej bola vytvorená umelo. Laviniu po zatknutí odsúdili na trest smrti. Obesili ju v roku 1820. Mala 27 rokov.

Shutterstock

10. Mary Bell

Z prípadu Mary Bell (narodila sa v roku 1957) naozaj behá mráz po chrbte. Hlavne z toho dôvodu, že sa dopustila hneď dvoch vrážd, a to len vo veku 10 rokov (!). Práve vtedy zaškrtila dvoch malých chlapcov. Policajtom povedala, že rada zabíja malé deti, ktoré sa nemôžu brániť. Psychiatri u nej diagnostikovali jasné znaky psychopatie a bola vyhodnotená ako bezpečnostné riziko.

Bola odsúdená na nešpecifikovaný počet rokov väzenia. V roku 1980, keď mala 23 rokov, ju prepustili na podmienku. Od tej doby žila na rôznych miestach pod inými menami. Momentálne nie je známe, kde sa zdržiava.

Shutterstock

Ak ťa tento článok zaujal, odporúčame ti tiež jeho 1. časť, ktorú nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť