Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Určite ste už mnohí počuli, že závislí dokážeme byť nielen na drogách, alkohole či cigaretách, ale aj na ďalších iných veciach. O tých sa však toľko nehovorí. Vedel si však, že môžeme byť závislí, okrem sociálnych sietí, aj na láske alebo cvičení? Dokážeme byť závislí takmer na všetkom. Sme naprogramovaní tak, že to, čo nám prináša okamžité potešenie, nás často vedie k závislostiam.

Sociálne siete

O sociálnych sieťach sa hovorí snáď najviac. Čoraz častejšie vznikajú štúdie o tom, ako sú na nich ľudia závislí. Vidíme to všade navôkol, keď stojíme na zastávke, v rade pri pokladni, jednoducho všade. Všetci sú nalepení na displejoch svojich mobilov a čakajú, kedy ich niekto odmení svojimi lajkami a srdiečkami.

Fast food

U nás to zatiaľ nie je až tak pociťovať, no stačí sa pozrieť do Ameriky a je ti jasné, že tam je to oveľa horšie. Rozmach fast food občerstvení a závislosť ľudí na nich spôsobuje čoraz väčší nárast obezity. Podobne je na tom aj cukor, na ktorom dokážeme byť veľmi ľahko závislí.

Brooklyn Decker Burger GIF - Find & Share on GIPHY

Nakupovanie

Každý z nás pocítil ten príjemný pocit z toho, keď sme si niečo kúpili. Netreba to však preháňať. Môžeš to vidieť na mnohých ženách, ktoré majú doma plné šatníky oblečenia, lebo sú doslova závislé na nakupovaní. Avšak nemusíš byť nutne závislý len na nakupovaní oblečenia. Môže sa to týkať aj modelov autíčok, prípadne potravín.

Láska

Áno, aj na láske a pozornosti môžeme byť závislí. Kde je však tá nezdravá hranica? Ak sa od teba frajer doslova nedokáže pohnúť, je čas sa zamyslieť. Najčastejšie to vidíš na ľuďoch, ktorí doslova skáču zo vzťahu do vzťahu, lebo nevedia byť sami.

Vedci dokonca veria tomu, že láska a drogová závislosť sú veľmi podobné, ak nie úplne zhodné z neurologického, psychologického aj chemického procesu.

Radu Florin, Unsplash

Cvičenie

Áno, môže existovať aj závislosť na cvičení, aj keď pre mnohých z nás sa to zdá ako nemožné. My sme skôr závislí na necvičení. Znie to paradoxne, ale takáto závislosť ťa môžeš ohroziť fyzicky, keďže tvoje telo potrebuje mať prestávky medzi cvičením. Ak sa to skombinuje s prehnanou zdravou stravou, tak sa môže takáto závislosť nazývať aj exorexia.

Ďalšie zvláštne veci, na ktorých si možno závislý, a ani o tom nevieš

• Opaľovanie sa v soláriu. To však môže byť dosť nebezpečné.

• Počúvanie hudby. Ak však nemáš slúchadlá na plné pecky, tak by to malo byť celkom bezpečné.

• Tetovania. Každý hovorí, že akonáhle si dáš jedno, už nevieš prestať.

• Nosný sprej

• Plastické operácie

• Práca

Ak by sme chceli zachádzať hlbšie, tak by sme našli šialených ľudí (hlavne v Amerike), ktorí sú závislí na zbieraní nepotrebných vecí, jedení pracích prostriedkov a iných šialeností. Takže si treba dávať pozor na svoje pravidelné aktivity a nezabúdajte, že všetko treba s mierou.

Ako závislosť vzniká, ti lepšie vysvetlí BeWise vo videu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje