Streda 8.12.2021
sk
Marína
cz
Květoslava

Bieloruské úrady premiestnili migrantov z pohraničia s Poľskom do vykurovaného skladu

Ako uviedla agentúra Belta, približne tisícka migrantov súhlasila s tým, že sa presťahujú do budovy, aby počkali na vyriešenie situácie.


Stovky migrantov, ktorí niekoľko dní táborili v mrazoch na poľsko-bieloruskej hranici, bieloruské úrady v stredu premiestnili do neďalekého skladu. Bieloruská štátna tlačová agentúra Belta uviedla, že migrantov premiestnili do vykurovanej budovy pripomínajúcej sklad, asi 500 metrov od hranice neďaleko mesta Bruzgi, aby si po niekoľkých dňoch vonku mohli odpočinúť vo vnútri.

V priebehu dňa ich začali odvážať autobusmi, na čo upozornil i námestník ministra vnútra Maciej Wasik, ktorý uviedol, že dostal informáciu, že migranti nastupujú do autobusov poskytnutých Bieloruskom a opúšťajú oblasť pri hraniciach s Poľskom. To by mohlo znamenať možnosť deeskalácie napätej situácie. Deň predtým museli poľské sily použiť slzný plyn a vodné delá proti agresívnym migrantom, ktorí sa pokúšali dostať do Poľska.

Ako uviedla agentúra Belta, približne tisícka migrantov súhlasila s tým, že sa presťahujú do budovy, aby počkali na vyriešenie situácie. Viacerí vyhlásili, že sa neplánujú vrátiť do svojich domovských krajín. Migrantom ponúkli jedlo, vodu, lekársku pomoc, matrace a vankúše.

TASR

Migranti, väčšinou z Blízkeho východu, sa niekoľko týždňov zhromažďovali na bielorusko-poľských hraniciach v snahe dostať sa do Európskej únie. Tá obvinila režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že podnecuje príliv migrantov a využíva ich v rámci odvety za sankcie EÚ.

Sankcie európskej dvadsaťsedmičky proti Bielorusku prišli po tom, ako Lukašenkov režim začal tvrdo zasahovať proti oponentom. Lukašenko sa po vlaňajších voľbách ocitol pod tlakom. V nich podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil, no opozícia i zahraničie považujú výsledky hlasovania za zmanipulované.

V uliciach bieloruských miest následne vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Režim v Bielorusku neváhal na potlačenie protestov použiť tvrdé zásahy, pričom výsledkom boli tisícky zatknutých, uväznených či dokonca mučených ľudí. V ostatných týždňoch sa vyskytli aj početné represie voči zástupcom médií.

Podľa poľskej pohraničnej agentúry nastalo od začiatku tohto mesiaca viac ako päťtisíc pokusov o prekročenie hraníc osobami prichádzajúcimi z Bieloruska. V celom minulom roku to bolo iba 88 takýchto prípadov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť