Bielorusko legalizuje digitálne pirátstvo z „nepriateľských“ krajín

Beztrestné pirátstvo tovaru z nepriateľských krajín, ale nie zadarmo.


Ako je známe, Lukašenkova podpora ruskej invázie na Ukrajinu viedla k viacerým sankciám zo strany USA, EÚ, Spojeného kráľovstva a ďalších krajín. V dôsledku toho spoločnosti ako Steam’s Valve, AMD či Intel zastavili predaj do Bieloruska.

Krajina sa, rovnako ako Rusko, spolieha na duševné vlastníctvo zahraničných držiteľov práv, ktorí ho v súčasnosti nie sú schopní alebo ochotní dodať či udeliť licenciu. Aby sa zabezpečil legálny prístup k pirátskym filmom, hudbe, televíznym reláciám a softvéru, vláda navrhla zákon na obmedzenie práv duševného vlastníctva, uvádza Torrent Freak.

Štedrá to krajina, iba ak…

Vzťahuje sa na softvérové ​​programy, hudbu, televíziu a filmy od spoločností so sídlom v štátoch, ktoré podnikli nepriateľské kroky proti ich ruskému spojencovi. Tiež umožňuje dovážať tovar chránený zákonom o duševnom vlastníctve z ktorejkoľvek krajiny, bez získania povolenia od držiteľov práv.

Bielorusko legalizovalo pašovanie s odôvodnením, aby pomohlo ekonomike a spoločnosti fungovať. Zákon menuje filmových distribútorov, filmové organizácie a vysielateľov medzi skupiny, ktoré môžu používať nelicencované digitálne médiá bez súhlasu držiteľov práv.

Shutterstock

…tí, ktorí používajú nelicencovaný obsah, zaň musia zaplatiť

Krajina však pred pirátstvom úplne nezatvára oči. Vyžaduje, aby domáce spoločnosti platili „odmenu za používanie pirátskeho obsahu. Táto odmena musí byť vyplatená priamo na bankové účty prevádzkované štátom a vlastnené národným patentovým úradom. Keďže patentový úrad spolupracuje s Belarusbank, ktorej 99 % vlastní vláda.

Až potom môže vydať prostriedky vlastníkom pirátskych produktov. Ak držitelia práv zanedbávajú nárok na prostriedky, potom môže patentová agentúra previesť peniaze do vládneho rozpočtu. 

Všetky prostriedky zaslané na tieto účty budú držané po dobu troch rokov od dátumu pripísania, čo držiteľom práv umožní nárokovať si to, čo im zákonne patrí. Ak tak neurobia, Bielorusko si ich peniaze ponechá.

Shutterstock

Rozvíjajú tým intelektuálny, duchovný a morálny potenciál

Toto rozhodnutie je vysvetlené ako potreba rozvíjať intelektuálny, duchovný a morálny potenciál spoločnosti a znížiť kritický deficit na domácom trhu s potravinami a iným tovarom.

Podľa nového zákona, ktorý 3. januára podpísal Alexander Lukašenko, sa dovoz tovaru bez sankcie vlastníka autorských práv nepovažuje za trestný čin a stačí, aby bol zaradený do zoznamu nevyhnutných pre domácich.

Konfiškácia majetku nepriateľských cudzincov

Dolná komora bieloruského parlamentu tiež schválila a postúpila hornej komore zákon o konfiškácii majetku cudzincov za nepriateľské akcie. Umožňuje bieloruským orgánom zabaviť peniaze, cenné papiere a majetkové práva cudzích občanov a spoločností.

Shutterstock

Zákon nadobudol účinnosť minulý týždeň a zostane v platnosti do 31. decembra 2024.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné