Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Bieloruských predstaviteľov obvinili z únosu lietadla s novinárom Pratasevičom

Americké úrady tvrdia, že majú jurisdikciu v prípade, pretože na palube spomenutého lietadla boli aj americkí občania.


Americká prokuratúra obvinila štyroch bieloruských predstaviteľov z únosu lietadla v súvislosti s vlaňajším odklonom letu spoločnosti Ryanair s opozičným novinárom, ktorého následne zatkli. Obvinení sú dvaja predstavitelia bieloruského úradu pre leteckú navigáciu Leonid Mikalajevič Čuro a Oleg Kazjučic a dvaja agenti bieloruskej štátnej bezpečnosti, ktorých celé identity prokurátori nepoznajú.

Federálni prokurátori v New Yorku označili štvoricu za utečencov a uviedli, že čelia obvineniam zo sprisahania s cieľom spáchania únosu lietadla, za čo im hrozí povinný minimálny trest 20 rokov väzenia. Americké úrady tvrdia, že majú jurisdikciu v prípade, pretože na palube spomenutého lietadla boli aj americkí občania.

Dopravné lietadlo Ryanairu, ktoré letelo z gréckych Atén do litovského Vilniusu, odklonili do Minsku minulý rok 23. mája na príkaz bieloruských orgánov riadenia letovej prevádzky pod zámienkou bombovej hrozby. Bieloruské sily dokonca vyslali stíhačku, v zjavnom pokuse o presvedčenie pilotov, aby splnili príkaz úradov. Po pristátí bieloruskí policajti zatkli novinára Ramana Prataseviča.

Profimedia

Pratasevič viedol opozičný komunikačný kanál, ktorý pomáhal organizovať masové protesty proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Dvadsaťšesťročný novinár odišiel z Bieloruska v roku 2019 a čelil tam obvineniam z podnecovania nepokojov.

Európska únia v súvislosti s incidentom zakázala bieloruským aerolíniám prelety nad jej územím aj používanie jej letísk a uvalila na Bielorusko sankcie. Ukrajina zase zakázala všetky ukrajinské lety cez vzdušný priestor Bieloruska. Rusko, naopak, ponúklo Bielorusku, ktoré je jeho kľúčovým spojencom, podporu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť