Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Bieluhu, ktorá sa zatúlala do Seiny, museli utratiť

Záchranný tím už dopredu upozorňoval, že transfer morského cicavca je riskantný.


Bieluhu žltobielu, ktorá sa zatúlala zo svojho zvyčajného habitatu až do rieky Seina, museli v stredu utratiť. Informovali o tom francúzske úrady.

Záchranný tím sa pripravoval na dočasné premiestnenie morského cicavca do bazéna so slanou vodou. Extrémne vychudnutý samec však začal mať počas akcie problémy s dýchaním, tak sa experti rozhodli urobiť to najhumánnejšie, čo v danej chvíli mohli, a usmrtili ho.

„Veterinári počas cesty potvrdili zhoršovanie jeho stavu, najmä dýchania, a zároveň si všimli, že má bolesti,“ vyjadrila sa francúzska expertka na divé zvieratá Florence Ollivet Courtois. „Utrpenie zvieraťa bolo zjavné, takže bolo dôležité uvoľniť mu napätie a tak sme museli prikročiť k eutanázii,“ vysvetlila.

TASR

Ochranárska skupina Sea Shepherd France informovala, že veterinárne vyšetrenie po vyzdvihnutí bieluhy z rieky ukázalo, že nemá žiadnu tráviacu aktivitu. Členovia organizácie sa ju pritom od piatka neúspešne pokúšali kŕmiť rybami. Courtois doplnila, že zviera bolo v strese po tom, ako ho naložili do chladeného prívesu a tiež počas približne 160-kilometrovej cesty na pobrežie Normandie.

Podľa plánu mala bieluha stráviť niekoľko dní zotavovaním v bazéne so slanou vodou v prístavnom meste Ouistreham na severovýchode Francúzska a následne ju mali odtiahnuť do mora.

Záchranný tím už dopredu upozorňoval, že transfer bieluhy je riskantný, pretože môže uhynúť v dôsledku stresu, no zároveň zdôraznili, že je nevyhnutný, pretože v sladkej vode Seiny už dlhšie nedokáže prežiť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť