V poslednom čase zažívame viac ako v minulosti prílev nových slov, anglicizmov a amerikanizmov, ktorými nahrádzame veľa slovenských ekvivalentov. Netýka sa to iba sféry IT, ktorá napreduje rýchlejšie ako akákoľvek iná.
Aj v bežnom živote nám nevychádza timing, lebo keď po jobe bežíme z officu po kidy, predtým ešte do shopu a na market po niečo fresh, čas na chill pri Netflixe akosi absentuje. Ale no stress, bude to all right. Alebo nie?
Úprimne si ale musíme priznať, že vývoj jazyka je prirodzenou vecou a prílev nových slov nie je len otázkou modernej doby. V časoch našich prababičiek slovenský jazyk určite nebol ani zďaleka taký rozvinutý ako dnes. V nasledujúcom článku sme si pre teba pripravili cestu za pôvodom slov, ktoré sú na 100 % súčasťou tvojho slovníka, no nad ich pôvodom si sa asi ešte nikdy nezamyslel.
Priliehavé bolo prelomové
Pôvod slova nohavice by sme mohli hľadať v praslovanskom slove nogavica, no v tomto prípade je zaujímavejší pohľad na anglický výraz pants. Vznik slova sa spája s umením, konkrétne s chlapíkom menom Pantalone. Ten v časoch talianskej commedia dell’arte nosieval priliehavé oblečenie na spodnej časti tela, kvôli čomu bol často terčom posmechu.
Postupne sa však jeho štýl stal obľúbeným v krajine, ktorá vedela vždy oceniť extravaganciu a novátorstvo. Francúzi, ďakujeme, že nechodíme oblečení v rozťahanom a voľnom vreci. Slovo tričko má svoj pôvod tiež vo Francúzsku a rovnako sa spája s umením. Je to zdrobnenina slova triko (tricot), ktoré označovalo priliehavé oblečenie artistov.
Džínsy alebo rifle
Džínsy boli pôvodne určené na prácu a vyrábali sa z pevnej bavlnenej látky, aby vydržali ťah a opotrebovanie. Takáto látka sa vyrábala iba v dvoch mestách – v talianskom Janove a francúzskom Nîmes. Anglické slovo jeans, z ktorého vznikli naše džínsy, pravdepodobne súvisí s formou názvu talianskeho mesta, ktoré má v staršej angličtine podobu Jene. Ďalším možným vysvetlením je aj súvislosť s farbou indigo, ktorou sa tieto nohavice farbili, teda jeansy bol odev v janovskej modrej.
Francúzski tkáči sa usilovali napodobniť túto „janovinu“ (janovskú tkaninu) a podarilo sa im vytvoriť novú tkaninu, ktorú nazvali podľa toho, odkiaľ pochádzala. Keďže to bola tkanina z mesta Nîmes, po francúzsky sa na to použije výraz de Nîmes. Tak vzniklo slovo denim.
Slovo rifle označuje špecifický typ nohavíc tzv. blue jeans, ktorý si v roku 1873 dali patentovať Jacob W. Davis a Levi Strauss. V našich končinách slovo rifle úzko súvisí aj s firmou Rifle, ktorá tieto nohavice vyrábala a ako prvé svojho druhu predávala v obchodoch s názvom Tuzex.
Za kravatu vďačíme vojne
Písanie slova kravata bolo v minulosti rôzne, jednotný pravopis sa používa od 18. storočia, keď angličtina stanovila podobu cravat. Svoj pôvod má tento kúsok oblečenia na Jadrane, konkrétne v Chorvátsku, a opäť súvisí s Francúzmi.
Tí si totiž počas tridsaťročnej vojny všimli, že chorvátski vojaci, bojujúci po ich boku, zvykli nosiť okolo krku zaujímavo uviazanú šatku. Postupne sa tento zvyk rozšíril a pomenovanie dostal podľa slovanských bojovníkov, ktorí sami seba nazývali Hrvat.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane