Bipolárna porucha aj schizofrénia. 10 historických osobností, ktoré bojovali s duševnými chorobami

Niektoré z nich si napokon vzali život.


Duševné choroby sú v 21. storočí čoraz rozšírenejšie. Psychickú pohodu ľudí ovplyvňujú rôzne faktory – od stresu, sociálnych a rodinných ťažkostí, cez nezamestnanosť až po školské či pracovné povinnosti. V dôsledku toho sa duševné choroby stali jedným z najvýraznejších fenoménov dnešnej doby, ktorý neobchádza mladších ani starších.

Aj keď sa najčastejšie hovorí o depresii, nejde zďaleka o jediné psychické ochorenie, ktoré trápi ľudí. Medzi najčastejšie patria aj úzkostné poruchy, bipolárna porucha, poruchy osobnosti či schizofrénia. Aby sme poukázali na to, že tieto problémy nie sú neriešiteľné a môžu postihnúť kohokoľvek – bez ohľadu na slávu, úspech či postavenie – prinášame prehľad 10 známych osobností, ktoré sužovali duševné choroby počas celého života.

1. Ludwig Van Beethoven

Slávny hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven počas života zápasil s bipolárnou poruchou, ktorá sa prejavovala striedaním manických epizód a hlbokých depresií. Jeho hudba často odrážala jeho vnútorné prežívanie a emočné výkyvy. Bohužiaľ, svoje psychické trápenie riešil aj nadmerným pitím alkoholu, čo viedlo k vážnym zdravotným problémom. V roku 1827 zomrel na zlyhanie pečene.

2. Michelangelo Buonarroti

Keďže Michelangelo žil na prelome 15. a 16. storočia, odborníci dnes vychádzajú najmä z historických záznamov a dochovaných správ. Podľa nich predpokladajú, že tento slávny renesančný umelec mohol trpieť autizmom a obsedantno-kompulzívnou poruchou. Možno aj vám napadlo, ako je vôbec možné, že niekto dokázal vytvoriť niečo také monumentálne, ako je strop Sixtínskej kaplnky – práve jeho výnimočné sústredenie a precíznosť by mohli byť čiastočne vysvetlené aj jeho duševným nastavením.

10 historických osobností, ktoré trápili duševné choroby
Profimedia

3. Charles Dickens

V čase, keď mal Charles Dickens niečo po tridsiatke, patril medzi najznámejších spisovateľov sveta. Mal stabilné finančné zázemie a navonok pôsobil, že mu nič nechýba. No za touto fasádou sa skrývali spomienky na mimoriadne ťažké detstvo – pracoval v továrni na topánky a žil sám, keď jeho otca poslali do väzenia. Tieto skúsenosti ho poznačili natoľko, že začal trpieť depresiami, ktoré sa s pribúdajúcimi rokmi (a každým novým románom) prehlbovali. Jeho psychický stav mal vplyv aj na jeho literárnu tvorbu.

4. Charles Darwin

Charles Darwin, zakladateľ evolučnej teórie, trpel vážnymi psychickými problémami – pravdepodobne agorafóbiou a panickou poruchou. Jeho ťažkosti sa prejavovali chvením, nevoľnosťou, záchvatmi plaču, ba dokonca halucináciami. Vo svojich listoch často priznával, že život preňho nie je voľbou, ale nutnosťou. Vydanie jeho prelomového diela O pôvode druhov a následné spoločenské kontroverzie mu spôsobili značnú úzkosť, ktorá ešte viac zhoršila jeho stav.

10 historických osobností, ktoré trápili duševné choroby
Profimedia

5. Vincent Van Gogh

Slávny francúzsky maliar Vincent van Gogh žil síce len krátko, no zanechal výraznú stopu v dejinách umenia. Už počas života ho ľudia považovali za mimoriadne výstredného a nestáleho človeka. Podľa historikov trpel pravdepodobne schizofréniou alebo bipolárnou poruchou, čo výrazne ovplyvnilo jeho psychické zdravie a napokon aj osud. Vo veku 37 rokov si Van Gogh vzal život.

Odporúčame prečítať:

Toto pri komunikácii s ChatGPT naozaj nikdy nerob. Oberáš sa tým o kvalitnú odpoveď

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné