Bizarná fínska móda, alebo najlepšie oblečené mesto Európy?

Máte radi čudné veci? Ak máte radi čudáctvo aj v móde, ste na správnom mieste. Viac ako 60 inšpiratívnych outfitov z Helsiniek.


Fínsky pouličný blog s názvom HEL-LOOKS vznikol už v roku 2005. Nakoľko obrázkových módnych blogov existuje nespočetné množstvo, Hel-looks je určite jeden z tých starších a zaujímavejších. Zaslúžili sa o to prevažne obyvatelia Helsiniek. Tento archív fotografií vymysleli ako svoje hobby fotografka Liisa Jokinen a novinár Sampo Karjalainen. Fíni sú vo svojom štýle obliekania veľmi špecifickí a rôznorodí. Niektorí z vás si možno pomyslia, že nejeden Fín trpí poruchou osobnosti, farbosleposťou, alebo má iné problémy, ktoré si rieši oblečením a vy ostatní budete žasnúť nad nápaditosťou a umeleckým poňatím bežného denného outfitu. Pravdepodobne majú pravdu obe skupiny.

 

Pokiaľ ide o obliekanie, Slováci a Fíni nemajú veľa spoločného. Slovenská móda je konzervatívnejšia a ak sa aj niekto rozhodne vykročiť z davu a byť iný, zväčša ide o mladých ľudí. Vo Fínsku sa ľudia menej starajú o to, či ich outfit zodpovedá ich veku, postaveniu, alebo postave. Častokrát si oblečú niečo, čo vôbec nekorešponduje s ich zovňajškom, ale ladí k ich vnútru. Je to ich forma vyjadrovania sa a keďže to ,,vedia nosiť“ jednoducho treba uznať, že majú štýl.

Na inšpiráciu využívajú neskutočné množstvo podnetov. Nápady čerpajú zo štýlov gotika, punk, vintage, ethno, manga, oldschool hip-hop a módy 80. a 90. rokov. Využívajú aj motívy známych komiksov, starých kapiel aj filmov. Kombinujú rôzne štýly. Veľa z nich si potrpí na minimalizmus a minimum doplnkov, no záleží od nálady. Dôležité je aby boli veci pohodlné a originálne. Na dosiahnutie zaujímavého efektu využívajú vrstvenie, oversized veci, kožené alebo recyklované materiály. Často kombinujú neskombinovateľné: americké retro s futurizmom, anglickú klasiku s vandráckym štýlom atď.

Dalo by sa povedať, že medzi ich obľúbené farby patrí čierna a žltá, no nepohrdnú ničím. Radi nakupujú v second handoch, ale pokiaľ ide o obuv, tá musí byť kvalitná a väčšinou značková. Milujú tenisky od tých retro až po najnovšie modely. Prevažujú značky Nike, Adidas, Vans, Vagabond, ,,tažké boty“ Dr.Martens, alebo od rôznych návrhárov. Ak náhodou nenakúpia v second hande medzi ich top značky patria H&M, Balmain, Gucci, Zara, Topshop alebo fínske Marimekko. Na nasledujúcich vyše 60 fotkách uvidíte o čom hovoríme a môžete sa inšpirovať na tohtoročnú jar prípadne letné festivaly.

Obete stránky hel-looks sme rozdelili do 3 vekových kategórií. Prvú skupinu tvoria ľudia od 14 do 20 rokov:

Zdroj: hel-looks.com

Ďalšiu skupinu tvoria fínski módni guru od 21 do 30 rokov:

Zdroj: hel-looks.com

Poslednú, tretiu skupinu tvoria Fíni nad 30 rokov:

Zdroj: hel-looks.com

Ak by sa vám málilo, prípadne ak fínsky štýl obliekania nie je to pravé orechové, máme pre vás informáciu, že sa tvorcovia hel-looks presťahovali do San Francisca, kde vo svojom hobby naďalej pokračujú. Tu si môžete pozrieť niektoré americké zjavy:

Zdroj: sf-looks.com

Zdroj: hel-looks.com, fi.wikipedia.org

 

Loading

Uvítali by ste podobnú stránku aj u nás?

Ďakujeme za hlasovanie
V tejto ankete ste už hlasovali!
Vyberte si možnosť:
Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

Zastavte paniku! So skicárom to predsa len bude inak!

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
23
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Bizarná fínska móda, alebo najlepšie oblečené mesto Európy?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME