Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Bizarná teória hovorí, že Slnko vybledlo a už nie je žlté ako kedysi

Môže na nej byť zrnko pravdy?


Hundrať nad tým, že veci už nie sú tým, čím bývali, patrí k obľúbeným koníčkom nielen medzi Slovákmi. Často počúvame, že ľudia stratili slušnosť, potraviny sú menej kvalitné alebo hračky v kindervajíčkach nie sú také zaujímavé. Pravda, nie vždy majú tieto výčitky oporu v realite.

Počul si však o tom, že by niekto nariekal, že ani to Slnko nie je také, ako bývalo?

Slnko vybledlo

Virálny príspevok na Twitteri oživil teóriu, ktorá sa na internete objavovala už niekoľko rokov. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že v minulosti malo Slnko sýtožltú, prípadne výrazne oranžovú farbu. V priebehu rokov sa však slnečné svetlo zmenilo na biele a pripomína rozsvietenú LED diódu. Podaktorí k tomu pridávajú, že Slnko dokonca zmenilo aj svoj tvar.

Neuveriteľné „už ani Slnko nie je to, čo kedysi,“ zaznieva na internete dlhšiu dobu a s týmto záverom opakovane prichádzajú rôzni ľudia. Už v roku 2012 sa na kanáli venovanom množstvu rozmanitých konšpiračných teórií objavilo video o tejto téme.

YouTube video

Akú farbu má teda Slnko?

Pravda je taká, že Slnko je pre ľudské oko biele. A vždy aj bolo. Slnečné žiarenie totiž obsahuje všetky vlnové dĺžky viditeľného svetla, čiže ide o niečo, čo vnímame ako čisté a bezfarebné svetlo, hovorovo nazývané biele. Zaujímavosťou je, že zelené vlnové dĺžky s malým náskokom prevládajú nad červenými a modrými, tento rozdiel však nie je ľudským okom pozorovateľný.

Bizarná teória hovorí, že Slnko vybledlo a už nie je žlté ako kedysi
Profimedia

Toto sú výsledky objektívnych meraní pokročilými prístrojmi, potvrdené pozorovaniami osôb, ktoré mali možnosť opustiť našu planétu a vidieť Slnko z vesmíru. Aká je situácia pre pozorovateľa na Zemi?

Vplyv zemskej atmosféry

Zemská atmosféra sa dokáže postarať o mnohé fascinujúce úkazy, a inak to nie je ani v prípade farby Slnka. Vzájomné interakcie slnečných lúčov a atmosféry vytvárajú dojem, že Slnko má v rôznych podmienkach rozličnú farbu.

Vplyv zemskej atmosféry zahŕňa rôzne veličiny ako tlak, vlhkosť vzduchu, miera znečistenia a ďalšie. Niektoré z nich môžu mať vplyv na viditeľnosť a tým pádom aj na to, ako vnímame farbu či tvar Slnka.

Najdôležitejším faktorom je však vzájomná poloha Slnka a Zeme – pokiaľ sa Slnko nachádza blízko horizontu (pri východe a západe) môžeme ho vnímať ako oranžové či červené, počas dňa je však za normálnych okolností biele, niekedy so slabým žltým nádychom. Keď je Slnko blízko horizontu, je najďalej od pozorovateľa – lúče prekonávajú väčší kus atmosféry a vytvárajú pri tom teplé odtiene.

Bizarná teória hovorí, že Slnko vybledlo a už nie je žlté ako kedysi
Profimedia

V rôznych častiach dňa, v rôznych ročných obdobiach a v rôznych poveternostných podmienkach sa nám môže zdať, že Slnko má inú farbu. Nie je však známy žiadny dôvod, prečo by Slnko mohlo dlhodobo „vyblednúť“, a vedci žiadny podobný jav ani nezaznamenali.

Teória o tom, že Slnko má v súčasnosti inú farbu ako pred niekoľkými desaťročiami, preto nedáva zmysel.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

Prečo máme pocit, že Slnko je žlté?

Veľmi podstatné sú kultúrne vplyvy. Ako malé deti sme vždy kreslili Slnko žltou, v súčasnosti sa stretávame s emoji Slnka, ktoré je tiež žltej farby. Kvôli tomu máme v hlavách zafixované, že Slniečko je žlté. Tu je dôležité pripomenúť, že Slnko sa kreslí žlté zrejme preto, lebo biely objekt by na bielom papieri vyzeral dosť blbo.

Farba Slnka je niečo, čo sa líši v rôznych krajinách: kým pre nás Európanov je Slnko tradične žlté, v Japonsku je červené – čo ilustruje aj jeho vlajka.

V diskusii o tejto problematike sa zvykne spomínať aj technológia. Zástancovia teórie o zmene farby Slnka radi vyťahujú staré fotografie či filmy, kde Slnko vyzerá oranžovo. V skutočnosti nemusí ísť o spoľahlivý argument, keďže videotechnika urobila obrovský pokrok. Oproti nedokonalým fotoaparátom minulosti dnešné digitálne zariadenia zachytávajú svetlo omnoho presnejšie a autentickejšie.

Aj dnes sa ale často stretávame s fotkami oranžového Slnka – mnohé dokonca z dielne NASA, ktoré boli zhotovené mimo našej planéty. Tieto fotografie sú však farebne upravené, alebo ide len o digitálne rendery.

Bizarná teória hovorí, že Slnko vybledlo a už nie je žlté ako kedysi
Profimedia

V súvislosti s teóriou o „vyblednutom Slnku“ môžeme špekulovať aj o psychologických faktoroch. Výskumy hovoria, že depresia má vplyv na to, ako ľudia vnímajú farby okolo seba. Depresia môže spôsobiť viaceré vizuálne deformácie, napríklad aj akési „zahmlenie“, vedúce k tomu, že farby sa zdajú byť menej výrazné. Ak máš pocit, že sa Slnko zmenilo, v skutočnosti si sa možno zmenil len ty. Už nie si bezstarostné dieťa, ale depresívny dospelák


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.