Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Konšpiračné teórie sa už stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Človeku sa až chce dodať: bohužiaľ. V dobe internetu sa totiž rozmáhajú úplne šialené teórie, ktoré spochybňujú doslova všetko, čo sa udeje či udialo. Konšpirácie sú, nanešťastie, nedokázateľné a nevyvrátiteľné.

Pokiaľ niekto verí, že ho sleduje CIA, alebo že všetko riadi George Soros, len ťažko ho môžete presvedčiť o opaku. Akýkoľvek racionálny protiargument si vždy zdôvodní tým, že sú proste všetci zaplatení a hotovo. Viera v tieto teórie môže byť až patologická a môže byť syndrómom regulárneho ochorenia, konkrétne paranoidnej schizofrénie.

Shutterstock

Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že priaznivcami konšpirácií sú najmä extrémisti, ktorí ich hojne využívajú v dezinformačných kampaniach. Niektoré z týchto teórií sú také bizarné a šialené, že si určite povieš niečo v zmysle: „Kto by tomuto už len veril?“ Ale ako nás každodenne presviedča internet, ľudská hlúposť je nekonečná.

V tomto článku sme pre teba vybrali 5 šialených konšpiračných teórií, ktorým niektorí ľudia (bohužiaľ) naozaj veria. O nejaký čas neskôr ti prinesieme aj pokračovanie, keďže podobne strelených teórií je naozaj obrovské množstvo.

1. Elvis žije

Legendárny spevák Elvis Presley zomrel v roku 1977, ale podľa konšpirátorov sú tieto informácie falošné (ako inak). V skutočnosti mnohí z nich zastávajú názor, že spevácka legenda žije ďalej. O rozšírenie podobných názorov sa postaral spisovateľ Gail Brewer-Giorgio, ale aj iní autori.

Podľa nich spevák proste nafingoval svoju smrť a žije inkognito rôzne po svete. Na internete nájdeš mnoho „zaručene pravdivých“ svedectiev od ľudí, ktorí tvrdia, že Elvisa na vlastné oči videli, hoci už mal byť dávno po smrti. Iní tvrdia, že Elvis stále žije vo svojom slávnom sídle Graceland v Memphise.

Profimedia

Konšpirátori napríklad tvrdia, že Elvis sa objavil ako komparzista v kultovej rodinnej komédii Sám doma z roku 1990. Mali ho zahliadnuť v pozadí scény, ktorá sa odohrávala na letisku. Netreba snáď dodávať, že tvorcovia filmu tento nezmysel okamžite vyvrátili.

Ako správne poznamenal aj skeptický bádateľ Ben Radford: „Akú má logiku nafingovať vlastnú smrť a potom sa objaviť v populárnom filmovom hite? Ako to, že si Elvisa nevšimol nikto z hercov, štábu a ostatných komparzistov?“ Neskôr sa prišlo na to, že dotyčným komparzistom je istý Gary Richard Grott. Ako ale asi tušíš, konšpiračných teoretikov to ani zďaleka nepresvedčilo.

2. Zem je plochá

Človek by si myslel, že v 21. storočí už budú pavedecké nezmysly, akým je napríklad plochá Zem, len reliktom minulosti. Ale nie je to tak. S boomom internetu a najrôznejších viac či menej šialených konšpirácií prišla jedna z tých úplne najabsurdnejších. Áno, priaznivci tejto teórie naozaj veria, že Zem je v skutočnosti len placka. Vo vývoji vedy nás tak vracajú niekoľko storočí dozadu.

Tento archaický model tvaru Zeme pochádza z antiky a dominoval dobe bronzovej, dobe železnej a helenistickému obdobiu. Tieto stredoveké predstavy postupne zanikli okolo 17. storočia, keď ich nahradili iné, rovnako pseudovedecké koncepty tvaru Zeme. Začiatkom 19. storočia bola plochá Zem už len mýtom.

Shutterstock

Priaznivci tohto nezmyslu sa však znovu vyrojili už v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Veľký rozmach však zaznamenali až s nástupom internetu, približne v roku 2004. Konšpirátori tvrdia, že existuje sprisahanie vedcov, ktoré zakrýva skutočnú pravdu. Síce fakt nevieme, prečo by to vedci robili a čo by tým chceli dosiahnuť, ale na logické uvažovanie sa v týchto kruhoch nikdy príliš nehľadelo.

3. Stonehenge postavili mimozemšťania

Na Zemi nájdeme viacero stavieb, ktoré bádateľom zamotali hlavy. Sú to napríklad egyptské pyramídy alebo aj známy Stonehenge, ktorý sa nachádza vo Veľkej Británii. Vedcom trvalo dosť dlho, kým prišli na to, za akým účelom bol Stonehenge postavený a hlavne ako. To, samozrejme, poskytlo výživný materiál pre konšpirátorov.

Je pravdou, že bežný človek sa môže len čudovať, ako mohli ľudia bez modernej technológie postaviť Stonehenge, kde niektoré kamene vážia aj 50 ton. Tieto kamenné bloky boli podľa vedcov budované postupne a základy stavby boli položené zrejme približne v roku 3100 pred naším letopočtom.

Shutterstock

Štruktúra je navyše postavená tak, aby slnko pri západe a východe svietilo priamo do jej stredu. Vedci si lámali hlavu aj nad účelom tejto nezvyčajnej stavby. Dnes to vysvetľujú tak, že išlo o jedny z prvých slnečných hodín, ktoré zrejme mali aj náboženský či rituálny charakter.

Konšpirátori však mali iný názor a tvrdili, že Stonehenge postavili mimozemšťania (alebo pri jeho stavbe aspoň pomáhali). Podobné teórie rozvíja vo svojich knihách aj populárny autor (a usvedčený podvodník) Erich von Däniken.

Je pravdou, že vedcom sa dodnes úplne nepodarilo objasniť, ako a prečo bol Stonehenge postavený, ale hypotéza s mimozemšťanmi je podľa nich úplne nezmyselná. Zdôrazňujú, že takýmito teóriami len zhadzujeme a podceňujeme našich predkov, ktorí toho síce nepoznali toľko ako my, ale boli mimoriadne schopní a učenliví.

4. Princ Charles je upír

No áno, princ Charles je podľa konšpirátorov pravý upír. Za túto absurdnú teóriu čiastočne môže sám Charles, keďže v minulosti oznámil, že je veľmi vzdialeným príbuzným neslávne známeho Vlada III. Ţepeşa, panovníka, ktorý poslúžil Bramovi Stokerovi ako inšpirácia pre jeho román Dracula.

Je skutočne pravdou, že Vlad III. bol inšpiráciou pre Draculu a dodnes sa zachovali zmienky o jeho mimoriadnej krutosti a brutalite. Jeho obľúbeným spôsobom popravy bolo napríklad kruté a bolestivé narážanie na kôl. Vraždil takto mužov, ženy aj deti, svojich politických oponentov či vojnových zajatcov.

Profimedia

Pripisujú sa mu aj ďalšie šialené a neľudské činy (svojich nepriateľov zaživa upaľoval, piekol deti do koláčov, ktoré nútil jesť ich matky, vyrezával plody tehotným ženám). Vlad III. však napriek všetkej barbarskosti, pravdaže, žiadnym upírom nebol (keďže upíri neexistujú, všakže).

Ale konšpirátorom vyššie uvedené fakty stačili a vyhlásili, že nielen Charles, ale aj celá kráľovská rodina sú upíri. Iní konšpirační teoretici, ako napríklad David Icke, tvrdia, že členovia kráľovskej rodiny (ale aj iní elitní svetoví lídri) sú mimozemskou rasou reptiliánov, ktorí vedia meniť podobu, pijú krv a snažia sa ovládnuť svet.

Áno, Icke a jeho stúpenci tomuto naozaj veria. Tu asi nezostáva nič iné než si poklepať prstom po čele.

5. Fínsko neexistuje

Fínsko neexistuje, to ste nevedeli? Teda, aspoň to tvrdia konšpirační teoretici. Táto „teória“ v skutočnosti začala ako vtip jedného používateľa na Reddite, ale, ako sa dalo čakať, aj po takejto absurdite lačne skočili priaznivci všemožných sprisahaní. O rozšírenie teórie sa postaral najmä mladík menom Jack.

Podľa neho je Fínsko fiktívna krajina, ktorú vytvorili Rusko a Japonsko v roku 1918. Do tejto konšpirácie sú, pravdaže, zapojené aj všetky ostatné štáty, ktoré (za tučné prachy, samozrejme) súhlasili, že pravdu neprezradia.

Shutterstock

Dôvodom pre tento podvod má byť podľa teoretikov tajná ťažba ropy Ruska a Japonska v tejto oblasti. Keďže potrebovali, aby sa v ich biznise nikto nerýpal, vytvorili fiktívny štát. Hlavné mesto Fínska Helsinki podľa konšpirátorov v skutočnosti leží vo východnom Švédsku a ani jeho obyvatelia netušia, že žiadne Fínsko v skutočnosti neexistuje.

Jackovi a ostatným priaznivcom tejto teórie sa následne začali vo veľkom ozývať Fíni, ktorí ich pozývali na návštevu a zásobovali ich informáciami o histórii svojho národa, aby dokázali, že naozaj existuje. Jack si svoj omyl napokon uvedomil a priznal, že sa mýlil. Mnohí však tejto bláznivej teórii stále veria.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.