Niekedy sú už samotné texty pesničiek dosť vtipné, ak sa rozhodneš preložiť ich od slova do slova. Tentoraz sme sa však zamysleli, ako by názvy niektorých kapiel zneli v slovenčine.
Väčšina z nich znie v pôvodnom znení naozaj cool, no akonáhle ich preložíš, toto čaro veľmi rýchlo zmizne. Možno aj preto sa u nás používa veľa nových názvov v angličtine, či?
Tak napríklad kapela Young Fathers, ktorá to inak vie dokonale roztočiť na pódiu, v preklade s názvom Mladí oteckovia, neznie už tak dobre. Pripomína to trochu názov slovenskej kapely alebo skôr seriálu, pri ktorom ani netušíš, na ktorom kanáli je vysielaný a skončí skôr, ako si všimneš, že už ho v telke vysielajú.
Starí známi Foster the people by sa tiež nie veľmi potešili slovenskému prekladu. S názvom Podporovať ľudí by si na Slovensku pravdepodobne získali srdcia postarších dám. Ale pozor, konkurencia je silná a nosí si na koncerty kvety pre fanúšičky.
https://www.flickr.com/photos/49502990569@N01/5552242906
Skupina Killers si svojím názvom nastavila latku poriadne vysoko. Ak chceš na hudobnej scéne preraziť s tým, že sa nazveš Zabijaci, tak to môže vystreliť naozaj všelijak. Lepšie je preto začať so slepými nábojmi. Čo skúšajú viacerí interpreti pri spievaní na playback na festivaloch, na ktorých vstupenku si minul peknú stovku eur.
Po tom, čo si úspešná kapela Gorillaz ukradla ten najsvižnejší názov s opicami, ostatným skupinám už neostávalo veľa možností. Kapela Arctic monkeys však vytiahla slovník s oxymoronmi a vymyslela perfektný názov Arktické opice, s ktorým si získali nielen srdcia tínedžeriek.
Predstav si drakov. Máš? Dobre, tak tak sa bude volať naša kapela. Asi niečo takéto si povedali chalani z Imagine dragons, keď vymýšľali názov svojej kapely. Naozaj by nás zaujímalo, ako vznikali názvy niektorých kapiel.
Povedz mi, čo by si robil, ak by na teba pozerali Čiernooké hrášky? Podľa mňa by si sa určite potešil, lebo mať kapelu svojho detstva tak blízko, to nezažije len tak hocikto. Black eyed peas je jednoducho legenda, aj keď nám ich názov nedáva žiaden zmysel.
Niektoré názvy dokonale odrážajú štýl, ktorý kapela hrá. Pokojne by sa tak mohol tento hudobný žáner aj tak volať. Napríklad taký Coldplay, teda Studená hra, má celkom melancholické pesničky, ktoré by mohli predstavovať vzorku tohto žánru.
Pravdepodobne si si neuvedomil, koľko svetoznámych kapiel má veľmi jednoduché názvy. Napríklad také The Rolling Stones, obyčajné Váľajúce sa kamene, toho dokázali v hudobnom svete naozaj veľa.
Kapela, na ktorej sme si fičali viacerí, keď ešte Jopo moderoval Deka hity, Blink 182 je v preklade Žmurknutie 182. Už to neznie tak cool, že? Prečo práve 182? Lebo názov kapely Blink už niekto mal, a preto pridali číslovku 182, ktorá má svoj význam. Číslo vyjadruje, koľkokrát povie Al Pacino vo filme Scarface slovo “fuck“.
Dievčatá zo skupiny Spice Girls si dali na svojom názve poriadne záležať. Tieto Korenisté dievčatá rozhodne pridali trochu príchute nielen do života Davida Beckhama.
Na záver sme sa rozhodli zahrať vám na mačaciu nôtu. Mačky sú cool a vie o tom hneď viacero kapiel. Napríklad taký interpret Thundercat určite zbožňuje mačky, no potreboval svojmu umeleckému menu dať nejaký drive, tak z neho spravil Hromovú mačku.
Znie to drsne, no nie? Keďže bol už názov Spice Girls prebratý, tak baby zo skupiny The Pussycat Dolls prejavili svoju nežnú drsnosť názvom Mačičkové bábiky. Rozkošné.