Black Friday a Cyber Monday ovládnu tieto dni Slovensko a budú nás opäť lákať na neodolateľné zľavy. Ako však zistiť, či skutočne ide o výhodnú ponuku, alebo len o premyslený marketingový trik? V tomto článku ti prinášame rady, ako sa vyhnúť nástrahám a nakúpiť naozaj výhodne.
Tento rok pripadajú Black Friday a Cyber Monday na 29. november a 2. december. Hoci ich niektorí považujú za oslavu konzumného spôsobu života, tieto dni môžu byť skvelou príležitosťou na výhodné nákupy. Ak ich využiješ múdro, môžeš si zaobstarať praktické a užitočné veci za výnimočne nízke ceny, píše portál peniaze.sk.
Kontroluj zľavy
Obe akcie sú známe ako dni masívnych zliav, čo obchodníci radi využívajú. Neraz však informácie o zľavách môžu byť zavádzajúce. Aby si sa vyhol sklamaniu, venuj pozornosť skutočnej cene a skontroluj, či ide o reálnu zľavu.
Od 1. júla tohto roku majú obchodníci povinnosť uvádzať pri každej zľave aj najnižšiu cenu, za ktorú bol produkt predávaný počas posledných 30 dní. Pri nových produktoch, ktoré sú na trhu menej ako 30 dní, musia uviesť ich najnižšiu cenu od začiatku predaja. Tieto informácie ti môžu pomôcť odhaliť, či zľava naozaj stojí za to.
Okrem kontroly najnižšej ceny za uplynulých 30 dní si všímaj aj to, ako bola vypočítaná samotná zľava. Práve táto informácia je často najvýraznejšia v reklamách a môže byť zdrojom nedorozumení. Hoci európske nariadenia, potvrdené rozhodnutím Súdneho dvora EÚ (vec C-330/23, Aldi Süd), vyžadujú, aby bola výška zľavy počítaná z najnižšej ceny za posledných 30 dní, stále sa stáva, že niektorí obchodníci ju počítajú z pôvodnej, plnej ceny.
Buď preto obozretný a v prípade pochybností si over, či uvádzané cenové zvýhodnenie naozaj zodpovedá realite. E-shopy by sa mali vyhýbať „falošným“ zľavám, no nie všetky sa týmto pravidlom riadia.
Plánuj si nákupy
Pred Black Friday je dobré si pripraviť zoznam vecí, ktoré skutočne potrebuješ alebo dlhšie zvažuješ ich kúpu. Tiež je dobré nastaviť si rozpočet. Pomôže ti to odolať impulzívnym nákupom, ktoré sú často výsledkom lákavých zliav. So zoznamom budeš mať jasný prehľad o tom, na čo sa sústrediť, čo ti ušetrí nielen čas, ale aj peniaze, píše na svojom webe Spoločnosť ochrany spotrebiteľov.
Osobitný e-mail na zľavy
Ak sa chceš prihlásiť na odber zľavových ponúk, vytvor si na to samostatnú e-mailovú adresu. Táto „zľavová schránka“ ti umožní mať prehľad o akciách a ponukách bez toho, aby zahltila tvoju hlavnú e-mailovú adresu. Po skončení zľavovej sezóny sa môžeš jednoducho odhlásiť z newsletterov a vyhnúť sa tak ďalšiemu náporu reklám.
Iba značkové?
Pri výbere produktov sa riaď najmä ich kvalitou a recenziami, nie len značkou. Menej známe značky môžu často ponúknuť spoľahlivé a kvalitné produkty za priaznivejšie ceny. Na druhej strane, buď obozretný pri veľmi lacných výrobkoch od neznámych značiek, ktoré sa objavujú iba počas výpredajov. Tie často nedosahujú požadované kvalitatívne štandardy a môžu ťa sklamať.
Pozor na podvody
Black Friday pravidelne láka aj podvodníkov, ktorí vytvárajú falošné e-shopy. Ak natrafíš na ponuku, ktorá vyzerá až príliš výhodne, over si URL adresu, kontaktné údaje predajcu a pravosť e-mailov. Obzvlášť si dávaj pozor na stránky so sídlom v tretích krajinách, ktoré často slúžia len na získanie tvojich platobných údajov alebo prístupu k účtu. Nakupuj len na overených platformách, aby si sa vyhol riziku finančných strát.
Možnosť jednorazových transakcií
Využi možnosť generovania jednorazových údajov pre online platby, ktorú ponúkajú niektoré banky. Pri každej transakcii tak použiješ unikátne číslo karty, čo výrazne znižuje riziko zneužitia tvojich finančných údajov. Tento spôsob poskytuje vyššiu úroveň ochrany pred podvodníkmi a pomáha zabezpečiť tvoje trvalé platobné údaje. Je to praktické a bezpečné riešenie, najmä počas intenzívnej nákupnej sezóny.
Samozrejme, vždy si prečítaj aj obchodné podmienky predajcu, napríklad, ak by si chcel vrátiť tovar. Vyhneš sa tak neskorším nepríjemnostiam. Keď ti príde produkt domov, poriadne ho skontroluj.