Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Každý rok s príchodom leta sa v takmer každej väčšej či menšej obci ľudia tešia na tradičný návrat bocianov. Často ich vídavať ako si stavajú hniezda na stožiaroch, kde potom kladú vajíčka a liahnu sa malé bocianíky. Bocian sa považuje v našich končinách za symbol dobrého požehnania a šťastia. Neviem, či je tomu tak aj v Poľsku, no našim severným susedom život týchto majestátnych tvorov určite nie je ľahostajný.

Poľskí vedci sa rozhodli pripevniť na telo niektorých bocianích jedincov špeciálne sledovacie zariadenie, ktoré im malo pomôcť lepšie preskúmať trasy ich letov do Afriky a späť. Ako iste všetci vieme, bociany sú sťahovavé vtáky, ktoré na zimu odlietavajú do teplých afrických krajín. V zime sa tak tieto tvory nachádzajú tisícky kilometrov od ich letných sídiel v Európe a počas chladných mesiacov o nich toho veľa nevieme. A z tohto dôvodu sa Poliaci rozhodli ich život v ďalekej Afrike lepšie preskúmať pomocou moderných technológií.

https://www.facebook.com/notesfrompoland/posts/1049980278510515

Spomínané sledovacie zariadenie je bocianom pripevnené na chrbát a žiadnym spôsobom im neprekáža v lete a ani im nespôsobuje bolesti. Toto malé zariadenie je biele a vo vnútri je, okrem iných súčiastok, aj SIM karta, ktorá odosiela správy o pohybe bociana späť do laboratória v Poľsku. Do tohto sledovacieho projektu bol chtiac-nechtiac zapojený aj bocian, ktorému dali vedci meno Kajtek. Správy o jeho polohe v Afrike prichádzali zo sledovacieho zariadenia v pravidelných intervaloch. Jedného dňa sa však podľa sledovacieho zariadenia bocian Kajtek zastavil niekde v Sudáne a zostával na jednom mieste až priveľmi dlho.

https://unsplash.com/photos/biJCd2N-1ms

Vedci sa obávali, že sa úbohému Kajtkovi niečo zlého prihodilo a že svoju púť do Európy nedokončí. Najväčší šok však prišiel o niekoľko dní neskôr, keď sa v poštovej schránke objavil účet od telekomunikačnej spoločnosti, ktorej patrila SIM-ka z Kajtkovho sledovacieho zariadenia. Podľa tohto účtu niekto SIM-ku v africkom Sudáne veselo používal a prevolal cez ňu za necelý mesiac neuveriteľných 2300 eur! Alebo sa inkriminovanému bocianovi len trochu zacnelo za domovom a pri telefonovaní s poľskou manželkou zo Sudánu stratil tak trošku pojem o čase…

O osude Kajtka sa bez SIM karty v sledovacom zariadení sa už nič viac nevie a poľskí zoológovia sa obávajú, že chudák Kajtek sa už do svojho hniezda nikdy nevráti, keďže nie je jednoduché sňať bocianovi sledovacie zariadenie bez skúseného odborníka a navyše Sudán je veľmi chudobná krajina.

https://www.flickr.com/photos/kiwanja/3169449999

Zdroj: facebook.com, polsatnews.pl
Titulná fotografia: wikimedia.org


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť