Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Bojovú skupinu NATO na Slovensku doplnila nemecká mechanizovaná rota

Celkovo na Slovensku pôsobí okolo 1 600 spojeneckých vojakov.


V uplynulých dňoch posilnila mnohonárodnú bojovú skupinu Severoatlantickej aliancie (NATO) na Slovensku jej posledná časť, nemecká mechanizovaná rota, vďaka čomu sa aliančný kontingent na území SR skompletizoval.

Celkovo na Slovensku na základe mandátu schváleného Národnou radou SR pôsobí okolo 1 600 spojeneckých vojakov, ktorí sú pripravení spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR (OS SR) plniť úlohy obrany Slovenska. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Profimedia

Generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky MO SR Martin Sklenár prijal na pôde rezortu veľvyslancov z krajín, ktoré sa podieľajú na vytvorení mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku. Vedúcim diplomatických misií z Česka, Nemecka, Holandska, Slovinska, Spojených štátov a Poľska poďakoval za ich príspevky v podobe vojenskej techniky a personálu, ako aj prejavenú ochotu brániť územnú celistvosť SR, a tým tiež východné krídlo Aliancie.

„Posilnená predsunutá prítomnosť na území SR je silným dôkazom mnohonárodného transatlantického priateľstva. Toto gesto jednoty a súdržnosti má pre nás nesmierny význam a mimoriadnu pridanú hodnotu, keďže zlepšením obranyschopnosti Slovenska sa zároveň posilní obrana Aliancie,“ uviedol Sklenár.

Zdôraznil tiež, že viacnárodná bojová skupina, ktorej vznik je priamym dôsledkom zhoršenej bezpečnostnej situácie po ruskej invázii na Ukrajinu, doplnila kľúčové spôsobilosti OS SR, a to vrátane protivzdušnej obrany vo forme poskytnutia mobilného protilietadlového raketového systému Patriot.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť