Alexander III. Macedónsky, neskôr známy ako Alexander Veľký, právom patrí medzi najslávnejších vojvodcov všetkých čias. Hoci zomrel ako 32-ročný, za svoj krátky život si podmanil mnohé kráľovstvá a vytvoril obrovskú ríšu. Za svoj úspech vďačí predovšetkým umnému využitiu jazdy, vďaka čomu ovládol staroveké bojisko.
V roku 2024 sú bojiskom sociálne siete, kde prebiehajú boje kultúrnej vojny. Bol staroveký vládca homosexuál alebo nie? Túto otázku priniesol do popredia nový seriál Netflixu, ktorý mapuje výnimočný život Alexandra.
Novinka Netflixu budí vášne
Seriál Alexander: The Making of a God v sebe spája dokumentárny a dramatický štýl v snahe čo najviac priblížiť divákom život známej historickej postavy. „V prvých ôsmich minútach z neho spravili gaya,“ sú slová, ktorými konzervatívny profil na sieti X vyjadruje opovrhnutie seriálom. Hneď v prvých minútach šesťdielneho titulu môžeme vidieť Alexandra bozkávať muža.
Tento profil zrejme naráža na známu tendenciu Netflixu presadzovať etnickú či sexuálnu diverzitu postáv bez ohľadu na to, či to dáva zmysel v kultúrnom kontexte, v ktorom sa film či seriál odohráva. Tí, čo sa zaujímajú o históriu, však vedia, že toto rozhodne nie je ten prípad.
Alexandrova sexuálna orientácia je študovaná dejepiscami už mnoho stáročí, a hoci ide o veľmi komplexnú tému, väčšina historikov sa prikláňa k názoru, že zrejme tak úplne heterosexuálny (z dnešného pohľadu) nebol. Pripomína to aj väčšina komentárov pod príspevkom na X.
Ťažká otázka
Zistiť sexuálnu orientáciu niekoho, kto žil pred 2300 rokmi, nie je ľahká úloha. Problémom je napríklad to, že v dávnej minulosti ľudia nekládli veľký dôraz na rozdiely medzi objektívnou históriou a mýtom. Mnoho zdrojov sa neopiera o skutočnosť a vzniklo skôr spôsobom „niekto mi to povedal“ alebo „myslím si, že to asi bolo takto“. Výpovednú hodnotu diel starovekých alebo stredovekých historikov, ktoré vznikli niekedy aj mnoho storočí po Alexandrovej smrti, treba brať s rezervou.
Vec komplikujú aj obrovské kultúrne rozdiely medzi starovekým Gréckom a súčasným svetom. Veď aj dnes majú rôzne kultúry rôzne pohľady na otázky sexuality a vzťahov. Ako veľmi sú nám potom vzdialené spoločenské normy predkresťanského sveta, od ktorého nás delia tisícročia? Je známe, že určité druhy homosexuálnych vzťahov boli v helénskom svete tolerované.
Starí Gréci mali iné kategorizácie vzťahov ako my, používali na ne iné výrazy a zároveň mali iný pohľad na to, čo je akceptované a čo nie. Hodnotiť ich správanie dnešnou optikou je preto náročné a predstavuje to tvrdý oriešok aj pre historikov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane