Humanista, najstatočnejší človek na svete, ale aj vrah či otec moderného terorizmu. S takými prívlastkami ľudia hodnotia Johna Browna a jeho činy. Tento abolicionista (bojovník za zrušenie otroctva) patrí k najzaujímavejším a najkontroverznejším postavám amerických dejín.
Pre jednu skupinu išlo o človeka, ktorý bol odhodlaný za boj za spravodlivosť položiť vlastný život, iní ho považovali za šialenca a náboženského fanatika. Bezpochyby ale ide o výraznú osobnosť, ktorá zanechala v histórii nezmazateľnú stopu.
Na strane utláčaných
John Brown sa narodil 9. mája 1800. Mal ďalších sedem súrodencov a vychovávaný bol síce chudobnými, ale vzdelanými rodičmi Ruth Mills a Owenom Brownom. Tí boli horlivými odporcami otroctva a dokonca pomáhali mnohým Afroameričanom utiecť z otrokárskeho juhu Spojených štátov do slobodnejších častí krajiny, prípadne do slobodnej Kanady. Ruth a Owen boli tiež hlboko veriaci kresťania a malý John sa pre vieru nadchol už ako dieťa.
Traduje sa, že keď bol ešte chlapec, na vlastné oči videl krutosť a sadizmus otrokárov. Údajne bol svedkom, ako jeden z pánov do krvi zbil otroka železnou lopatou. Celý svoj život veľmi citlivo vnímal túto nespravodlivosť, súcitil s černošskými otrokmi a svoje názory opieral aj o Bibliu. Tvrdil, že v očiach Boha sme všetci rovnocenní a nikto nemá právo zotročovať iných ľudí.
„Je mi ľúto nebohých otrokov, ktorým nikto nepomôže,“ citoval Browna vo svojej eseji spisovateľ Henry David Thoreau. „Preto som tu – nie preto, aby som dal priechod nejakej osobnej nevraživosti, odplate či zášti. Ide o môj súcit s utláčanými a pokorenými, ktorí sú ľudia rovnako ako vy a v očiach božích majú tú istú hodnotu.“
Brown istý čas uvažoval o štúdiu teológie, napokon sa ale stal farmárom. Dvakrát sa oženil a mal 21 detí. V roku 1855 Brown sformoval skupinu nasledovníkov, v ktorej boli aj jeho synovia, a vydal sa s nimi do Kansasu. Práve tam boli rasové nepokoje najintenzívnejšie.
Brown a jeho kumpáni sa stali členmi abolicionistickej organizácie Pottawatomské pušky a boli odhodlaní bojovať proti južanským otrokárom. Zapájali sa do rôznych potýčok a vyhľadávali konflikty. Pri týchto akciách zahynul Brownov syn Frederick.
Brown bol presvedčený, že so sympatizantmi otroctva sa nemôže nakladať v rukavičkách. On a jeho skupina v dedine Pottawatomie Creek uprostred noci brutálne zabili päť otrokárov. Mačetami im rozsekli hlavy. Táto forma boja sa ale nestretla s pochopením a mnohí abolicionisti sa od Brownových činov dištancovali. Po tejto udalosti Brown a jeho spoločníci opustili Kansas a začali sa pripravovať na ďalší útok.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako jeho pokus o povstanie v roku 1859 skončil úplným fiaskom
- Ako znelo jeho posledné vyjadrenie pred smrťou
- Ako sa na jeho osobnosť a kontroverzné činy pozerali historici
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom