Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 25.6.2024
sk
Tadeáš
, Olívia
cz
Ivan

Bol zverejnený rebríček najsilnejších pasov na svete. Na tomto mieste sa umiestnil slovenský

Slováci sa bez víz dostanú do 121 krajín.


Belgicko, rovnako ako Dánsko a Poľsko, má spoločný tretí najsilnejší pas na svete. Podľa indexu pasov spoločnosti Arton Capital pre rok 2023 majú najsilnejší pas občania Spojených arabských emirátov. Slovensko podľa tohto rebríčka patrí ku krajinám s piatym najsilnejším pasom na svete, informuje spravodajca TASR.

Belgický denník The Brussels Times vo štvrtok informoval, že Belgičania môžu byť hrdí na svoj cestovný doklad, lebo im zaručuje bezvízový prístup do 126 krajín po celom svete. V 47 krajinách dostanú víza po príchode na ich územie (nemusia žiadať o víza do 173 krajín) a iba 25 štátov vyžaduje vydanie víz pred vycestovaním. Denník pripomenul, že od roku 2016 sa belgický pas výrazne posilnil, pričom počet bezvízových krajín vzrástol o 12 percent.

Spoločnosť Arton Capital vypočítava silu pasov podľa vízovej povinnosti – udeľuje body na základe počtu krajín, do ktorých je možné vycestovať bez víz, s elektronickými vízami či prostredníctvom víz získaných po prílete. Podľa tejto metódy sú na čele rebríčka Spojené arabské emiráty, ktorých pas otvára dvere do 122 krajín bez vízovej povinnosti, v 59 štátoch ich občania získajú víza po príchode a len 17 krajín vyžaduje víza vopred cez žiadosti na veľvyslanectvách alebo konzulátoch.

rebríček najsilnejších pasov, Slovensko, cestovanie do zahraničia
Pexels

Všetkých 27 členských krajín EÚ je v skupine krajín s najsilnejšími pasmi. Najlepšie, v druhej skupine, sú na tom Fíni, Francúzi, Holanďania, Luxemburčania, Nemci, Rakúšania, Španieli, Švédi a Taliani, ktorí nemusia dopredu žiadať o víza 174 krajín. Belgicko sa o tretie miesto (173 krajín bez víz) delí s Dánskom, Írskom, Nórskom, Novým Zélandom, Poľskom, Portugalskom, Spojeným kráľovstvom a USA.

Kým Česká republika a Maďarsko alebo Litva sa ocitli v štvrtej skupine najsilnejších pasov (172 krajín bez vízovej žiadosti), Slovensko je spolu s Maltou a Singapurom v piatej skupine (171 krajín). Slováci sa bez víz dostanú do 121 krajín, v 50 štátoch víza získajú po príchode na ich územie a 27 krajín ešte stále od nich vyžaduje víza získané po predošlej žiadosti.

V rámci EÚ majú najmenej silné pasy Chorváti, Rumuni a Bulhari, ktorí môžu bez víz cestovať do 168 krajín a do 30 štátov sa dostanú len prostredníctvom klasických víz.

Trojicu najslabších pasov majú podľa tohto rebríčka krajiny poznačené dlhodobou nestabilitou a vojnovými konfliktami – Irak (víza jeho občania potrebujú do 157 krajín), Sýria (158) a Afganistan (159).


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.