Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Prípad Amandy Knox a jej možná účasť na vražde študentky Meredith Kercher svojho času šokoval verejnosť a plnil stránky bulvárnej tlače. Celý prípad bol však oveľa zamotanejší, než si ktokoľvek pôvodne myslel.

A hoci dnes máme k dispozícii rozsudky, stále mnohým nie je jasné, čo presne sa s mladou Meredith v tú osudnú noc stalo a akú rolu v tom hrala Amanda a jej vtedajší priateľ Raffaele Sollecito.

V tomto článku ti predstavíme základné fakty celého prípadu, ktorý sa začal písať v roku 2007 v talianskom meste Perugia.

Profimedia

Údajne dobré kamarátky

Amanda Knox pochádza z amerického Seattlu a v roku 2007 sa v rámci študijného programu rozhodla absolvovať štúdium taliančiny na vysokej škole v Perugii. V byte na Via delle Pergola bývala s mladou britskou študentkou Meredith Kercher a dvomi talianskymi študentkami.

Podľa dostupných informácií bol vzťah medzi nimi bezproblémový a obe dievčatá sa k sebe správali priateľsky. Spolu navštevovali koncerty či diskotéky, hoci je pravdou, že každá z nich mala vlastný okruh priateľov. To, že medzi nimi nebola žiadna „zlá krv“, neskôr na výsluchoch potvrdila aj Amanda.

Profimedia

Nález tela

K vražde Meredith Kercher došlo 2. novembra 2007. Telo zavraždenej ženy objavila Amanda, ktorá noc predtým strávila so svojím priateľom Rafaellom Sollecitom v jeho byte. Keď sa ráno vybrala domov, zistila, že vchodové dvere sú otvorené. To ju znepokojilo a myslela si, že sa k nim niekto vlámal. Keď ale prezrela byt, zistila, že nič nezmizlo.

Profimedia

V kúpeľni sa osprchovala. Na umývadle boli síce kvapky krvi, ale to Amandu nijako nerozrušilo, pretože mohlo ísť len o nejaké drobné zranenie niektorého zo spolubývajúcich. Veľké množstvo krvi však bolo aj na predložke a záchodová misa bola plná výkalov. Amanda sa pokúšala dostať do izby Meredith, dvere však boli zamknuté a mladá žena na jej volanie nereagovala.

Amanda zavolala Sollecitovi, ktorý následne zavolal na políciu. Policajti v dome našli mŕtve telo Meredith. Bola vyzlečená a prikrytá plachtou. Jej šaty ležali na zemi a boli plné krvi. Našlo sa tiež rozbité okno a rôzne krvavé odtlačky na iných miestach v byte.

Profimedia

Vyšetrovanie

Polícia okamžite rozbehla vyšetrovanie, a treba povedať, že už na začiatku im prišla podozrivá práve Amanda a jej priateľ Raffaele. Počas toho, ako policajti obhliadali miesto činu, totiž stáli kúsok od nich, pričom sa objímali a bozkávali.

Zdalo sa, že im je úplne jedno, že ich kamarátku našli brutálne zavraždenú. Toto podozrenie sa ešte posilnilo, keď Amandu vypočúvali a ona sa správala veľmi ľahkovážne, dokonca sa miestami smiala.

Vyšetrovatelia prišli na to, že Meredith bola znásilnená, škrtená a dobodaná nožom. Na jej pohlavných orgánoch našli stopy mužskej DNA, rovnako tak na iných miestach v jej izbe. V kúpeľni našli aj ženskú DNA. Amanda sa neskôr sťažovala, že vyšetrovatelia sa ju pri výsluchu snažili zlomiť, aby sa priznala, že je do vraždy zapletená.

Profimedia

Údajne sa nemohla najesť ani napiť, nemohla odísť na záchod a vyšetrovateľ ju mal dokonca dvakrát udrieť po hlave a vyhrážať sa jej, že zhnije v base. Policajné zložky tieto obvinenia odmietli. Amanda Knox napokon vyhlásila, že vraždu mohol spáchať Patrick Lumumba, majiteľ reštaurácie, kde Amanda pracovala.

Toto obvinenie však Amanda vzala späť a povedala, že bolo vyslovené pod nátlakom. Polícia Lumumbu síce zadržala, ale keď si ho preklepla bližšie, zistila, že s prípadom nemá nič spoločné. Mal alibi a bolo jasné, že Meredith v ten večer zabiť nemohol.

Profimedia

Nový podozrivý

Analýza DNA napokon odhalila, že v tú noc bol v byte prítomný istý Rudy Guede. Ten sa poznal s Amandou aj Meredith a mal kriminálnu minulosť. Zároveň sa však našla aj DNA Amandy (v kúpeľni), Sollecita a dvoch ďalších neznámych mužov.

Verzia vyšetrovateľov bola taká, že Knox, Sollecito a Guede sa snažili Meredith v tú noc prehovoriť, aby s nimi užila drogy a oddala sa skupinovým sexuálnym hrám. Meredith odmietla a označila Amandu za promiskuitnú, čo ju rozzúrilo. Všetci traja mali následne Meredith zabiť a všetko narafičiť ako vlámanie.

Profimedia

Samotný Guede po zdržaní priznal, že v osudnú noc naozaj s Meredith bol, ale výpoveď viackrát zmenil. Najprv tvrdil, že chcel mať s Meredith sex, ale keďže nemal kondóm, tak od zámeru upustil a šiel sa osprchovať do kúpeľne.

Začul, ako Meredith kričí, a rozbehol sa do jej izby, kde ju našiel mŕtvu. Snažil sa jej poskytnúť prvú pomoc, ale potom dostal strach a ušiel. V druhej výpovedi tvrdil, že keď začul krik a vtrhol do izby, Meredith ležala celá od krvi na zemi a oknom utekali dvaja ľudia: Amanda Knox a Raffaele Sollecito.

Súd

Rudy Guede, Amanda Knox a Raffaele Sollecito boli 28. októbra 2008 obvinení z vraždy. Guede bol uznaný vinným a odsúdený na 30 rokov basy. Knox a Sollecito trvali na svojej nevine, napriek tomu ich súd uznal vinnými a odsúdil na 26 rokov (Knox) a 25 rokov (Sollecito) väzenia.

Prípad sa stal terčom záujmu bulvárnych médií. Tie Amandu vykresľovali ako satanistku, čarodejnicu a psychopatku, ktorá Meredith zavraždila ako súčasť nejakého bizarného rituálu.

Profimedia

Prinášali aj historky z jej minulosti, ktoré mali dosvedčovať jej vinu. Všetky tieto články však boli vyfabulované samotnými novinármi, čo neskôr aj oni sami priznali. Knox aj Sollecito sa proti rozsudku odvolali a odvolací súd im dal za pravdu.

Senát poukázal na viaceré závažné pochybenia, ku ktorým počas vyšetrovania došlo. Miesto činu nebolo riadne uzavreté a pohybovalo sa v ňom veľa ľudí bez predpísaných ochranných oblekov, čím mohli byť kľúčové dôkazy zničené. Výsledky DNA boli často nepreukazné a fakt, že sa DNA Amandy našlo v kúpeľni, nebol ničím zvláštnym, keďže v byte bývala.

Profimedia

V roku 2011 súd Knox a Sollecita zbavil obvinení a Amanda sa mohla vrátiť do domovského Seattlu. Tým ale ešte prípad nekončil. V byte Sollecita sa totiž našiel kuchynský nôž, ktorý mal byť vražednou zbraňou. Na noži sa našli drobné stopy DNA Kercher a výrazná stopa DNA Knox.

Podľa obhajcov nemohli byť obvinení odsúdení na základe takéhoto slabého dôkazu, keďže ich DNA sa na noži nenašla v dostatočnom množstve. Súd ich ale uznal vinnými a odsúdil na 25 (Sollecito) rokov a 28,5 (Knox) rokom väzenia. Obaja sa odvolali a najvyšší odvolací súd ich v roku 2015 definitívne zbavil všetkých obvinení.

Profimedia

Dohra

Mnohí ľudia dodnes tvrdia, že Amanda Knox nie je bez viny a nejakým spôsobom sa podieľala na vražde Meredith Kercher. Myslí si to aj rodina zavraždenej. Iní zase považujú celý prípad za totálne nezvládnutý zo strany polície a vyšetrovacích zložiek.

Poukazujú na možné zničenie dôkazov pri manipulácii na mieste činu, ako aj na nátlakové metódy, ktorým bola Amanda vystavená počas vypočúvania.

Kritiku si zlízli aj bulvárne média, keďže Amandu brali ako vinnú a prinášali o nej nepravdivé informácie, len aby tak vo verejnosti posilnili jej obraz ako chladnokrvnej vrahyne. Celý prípad sa stal predmetom úspešného dokumentu Amanda Knox, ktorý si môžeš pozrieť na Netflixe.

Amanda Knox v súčasnosti žije v Seattli so svojím manželom Christopherom Robinsonom a angažuje sa ako aktivistka v prípadoch nespravodlivo obvinených. O svojej skúsenosti napísala aj knihu Waiting to Be Heard: A Memoir.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť