Bola posadnutá démonmi? Smrť Anneliese Michel, ktorá zomrela počas exorcizmu, dodnes desí

Desivý príbeh mladej Nemky neprestáva znepokojovať.

Zdroj: © Profimedia

Prípad mladej Nemky Anneliese Michel, ktorá zomrela počas exorcizmu, dodnes spôsobuje poriadne mrazenie. Mnohí ľudia, ktorí sa s týmto príbehom stretli, často nevedia, čo sa vlastne Anneliese skutočne stalo. Bola naozaj posadnutá démonmi, alebo išlo o nešťastnú súhru okolností a psychickej poruchy?

Veriaci dnes zvyknú tvrdiť, že Anneliese bola skutočne posadnutá, a rovnaký názor zdieľa aj jej rodina. Lekári a vedci zase zastávajú oveľa skeptickejšie stanoviská. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko základných faktov o celom prípade.

Život v striktne veriacej rodine

Anna Elisabeth Michel, priateľmi a rodinou prezývaná Anneliese, sa narodila 21. septembra 1952 v bavorskom meste Leiblfing do striktne katolíckej rodiny. Jej rodičia Josef a Anna Anneliese a jej tri sestry vychovávali vo veľkej prísnosti a veľmi dbali na to, aby sa ich deti riadili katolíckymi doktrínami.

Podľa všetkých dostupných záznamov bola Anneliese veľmi zbožná, dvakrát týždenne chodila na omšu a jej spolužiaci na ňu spomínali ako na utiahnuté a milé dievča.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel#/media/File:Anneliese_Michel_2.jpg)

Keď mala 16 rokov, utrpela prvý vážny epileptický záchvat. Lekári ju vyšetrili a predpísali jej lieky. Anneliese sa tak bez problémov mohla vrátiť do svojho bežného života. Zmaturovala a začala študovať na vysokej škole. Jej stav sa však postupne začal meniť.

Po jednom z viacerých epileptických záchvatov sa totiž sťažovala, že vidí akési „démonické tváre“, ktoré sa nad ňou vznášajú a vysmievajú sa jej. K týmto stavom sa pridala aj silná depresia a Anneliese začala počas modlenia počuť hlasy. Tie jej hovorili, že „je zatratená“ a „zhnije v pekle“.

Dievča bolo prijaté na psychiatrickú kliniku, ale jej stav sa aj napriek snahe lekárov nezlepšil. Spolu s depresiou sa prehlbovala aj frustrácia z toho, že jej nezaberajú lieky. Anneliese začala byť agresívna a jej rodina si všimla, že veľmi nenávistne reaguje na predmety, ktoré odkazovali na kresťanskú vieru (napríklad krucifix).

Stav sa zhoršuje

Keď sa Anneliese spolu s rodičmi zúčastnila tradičnej púte do talianskeho mesta San Damiano, jej podivné správanie si všimli aj ostatní veriaci a kňazi. Anneliese podľa nich nebola schopná prejsť popod krucifix a nedokázala sa naň ani pozrieť.

Agresívne tiež reagovala na svätenú vodu. Práve v tomto momente boli mnohí priatelia Anneliese, ale aj ona sama, presvedčení, že tu hrá rolu démonická posadnutosť.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/exorcism-priest-levitation-by-woman-possessed-106193909)

Kňazi však žiadosť o exorcizmus vtedy odmietli a odporúčali Anneliese, aby sa riadila inštrukciami lekárov. Jej zvláštne a patologické správanie sa ale stále prehlbovalo. Anneliese trpela nespavosťou, celé hodiny kričala a volala Boha, aby jej pomohol. Nechtami si spôsobovala krvácajúce rany, pila vlastný moč a jedla šváby.

Lekári jej nasadili nové antipsychotiká a antidepresíva. Vytúžené zlepšenie ale neprichádzalo. Katolícky kňaz Ernst Alt sa s Anneliese stretol a okamžite mal pocit, že ide o prípad démonickej posadnutosti. Aby ale mohol exorcizmus vykonať, musel získať povolenie od biskupa Josefa Stangla.

Ten s udelením súhlasu váhal, ale napokon exorcistický rituál povolil. Kňazi sa pri ňom opierali o tradičný dokument Rituale Romanum z roku 1614. Stangl však zdôraznil, že Alt a jeho spoločník Arnold Renz majú exorcizmus vykonať v absolútnom utajení.

Exorcizmus

Obaja kňazi prvé exorcistické sedenie s Anneliese vykonali 24. septembra 1975. Tieto exorcizmy vykonávali raz či dvakrát do týždňa až do roku 1976 a nezriedka trvali niekoľko hodín. Zároveň si ich priebeh nahrávali na magnetofón.

Podľa neskorších výpovedí oboch kňazov hovorila Anneliese zvláštnym, hlbokým a cudzím hlasom (čo potvrdili aj nahrávky), miestami mala hovoriť v niekoľkých cudzích jazykoch, ktoré neovládala (latinčina a hebrejčina). Počas exorcizmu kňazom nadávala a vysmievala sa im.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/casting-out-demon-woman-through-prayer-431930608)

Ernst Alt a Arnold Renz tvrdili, že v Anneliese sa nachádza šesť démonov: Lucifer, Kain, Judáš, Nero, Hitler a Fleischmann (farár, ktorý porušil celibát a údajne sa dopustil aj vraždy). Jej rodičia začali postupne odmietať rady lekárov a sústredili sa výhradne na exorcizmus.

Samotná Anneliese nepochybovala o tom, že je naozaj posadnutá démonmi. Kňazom tiež povedala, že „chce trpieť za ostatných hriešnikov na Zemi a za duše v očistci“, a preto prestala prijímať jedlo a vodu.

Celkovo bolo vykonaných 67 exorcistických rituálov. Anneliese počas nich výrazne zoslabla, a keďže odmietala prijímať potravu, jej stav sa rýchlo horšil. Zomrela 1. júla 1976. Mala len 23 rokov. Pitva odhalila, že bola výrazne podvyživená a dehydrovaná, vážila len 30 kilogramov. Ku koncu života sa nedokázala sama pohybovať a k jej smrti zrejme prispel aj zápal pľúc.

Súdny proces

Obaja exorcisti, ale aj rodičia zosnulej Anneliese boli postavení pred súd a obvinení z neúmyselnej vraždy. Na súde sa púšťali záznamy samotného exorcizmu, vypovedalo však aj mnoho znalcov z oblasti psychiatrie či medicíny.

Lekári pred súdom vyhlásili, že Anneliese v žiadnom prípade nebola posadnutá. Jej domnelá posadnutosť bola výsledkom kombinácie epilepsie, psychických problémov a až fanatickej rodinnej výchovy.

Podľa nich Anneliese trpela závažnými ochoreniami, pravdepodobne schizofréniou, disociatívnou poruchou, paranoidnou psychózouhalucináciami. Rodičia a kňazi teda urobili vlastne to najhoršie možné: len ju v jej blude podporovali a sami uverili v jej posadnutosť. Viacero tvrdení, napríklad to, že Anneliese počas exorcizmu rozprávala latinsky či hebrejsky, sa nepreukázalo.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.anneliese%20michel&mp_sed=209970815&rpp=420)

Kritici navyše poukázali na logické nezmysly. Napríklad, keď na nahrávkach rozpráva údajný démon Fleischmann, hovorí úplne spisovnou nemčinou. Valentin Fleischmann ju ale poznať nemohol, keďže žil v 16. storočí, keď sa na území Nemecka rozprávalo iným dialektom.

Zdôraznili tiež, že na záznamoch aj samotná Anneliese hovorí len nemecky, pritom ale napríklad Nero (jeden z údajných démonov) by mal hovoriť perfektnou latinčinou.

Lekári a odborníci sa zhodli, že vzhľadom na závažnosť stavu pacientky mala byť Anneliese hospitalizovaná a mali jej byť nasadené silnejšie lieky, ako aj umelá výživa. Súd dal týmto svedkom za pravdu a kňazov a rodičov uznal vinnými z neúmyselného zabitia. Odsúdil ich na šesť mesiacov väzenia a tri roky podmienky.

Neskôr bol tento trest upravený s tým, že potrestaní boli len kňazi, a to peňažnou pokutou. Rodičia boli síce uznaní vinnými, ale súd ich odmietol potrestať so slovami, „že si už vytrpeli dosť“. Tieto tresty sa mnohým zdali veľmi mierne a stali sa terčom kritiky.

Offenbacherjung/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel#/media/File:Gravestone_Anneliese_Michel.jpg)

Názory

Prípad Anneliese Michel sa dostal na predné stránky novín na celom svete a zaoberalo sa ním mnoho odborníkov či náboženských autorít. Samotný Vatikán napokon vydal vyhlásenie, že Anneliese nebola posadnutá a že v jej prípade došlo k omylu v stanovení správnej diagnózy zo strany dotyčných kňazov.

Tí však boli po celý život presvedčení, že konali správne a v prípade Anneliese išlo o skutočnú posadnutosť. Rovnaký názor zastávali aj jej rodičia.

Mnohí odborníci exorcizmus Anneliese označujú ako obzvlášť smutný a tragický prípad, v ktorom hrali výrazné úlohy psychické poruchy, epilepsia a zároveň náboženský fundamentalizmus a náboženská hystéria.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/exorcism-book-on-wooden-floor-3d-1403362196)

Viacero ľudí dodnes nechápe, ako je možné, že cirkev dokázala v 20. storočí schváliť stredoveké metódy exorcizmu. Je ale pravdou, že prípady vyháňania diabla v Nemecku po tomto prípade výrazne ustali a vtedajší pápež Ján Pavol II. stanovil oveľa prísnejšie pravidlá pre vykonávanie exorcistických praktík.

Hrob Anneliese Michel sa stal pre veriacich pútnickým miestom a niektorí z nich tvrdili, že Anneliese sa im zjavuje v snoch a jej telo sa nerozkladá. To malo podľa nich byť dôkazom, že v jej prípade naozaj hrali rolu nadprirodzené sily. Pri exhumácii sa však zistilo, že telo vykazuje klasické známky rozkladu.

Odraz vo filmoch

Príbeh Anneliese Michel inšpiroval aj filmárov. Scott Derrickson v roku 2005 natočil horor V moci diabla, ktorý z prípadu Anneliese voľne vychádzal. V Nemecku zase v roku 2006 vznikla pozoruhodná dráma Requiem od Hansa-Christiana Schmida, ktorá sa na celý príbeh pozerá realistickejšou optikou.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
10
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
53
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Priznania slovenských predavačiek. Podelili sa s nami o bizáry, s ktorými sa v práci stretávajú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME