Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 19.12.2024
sk
Judita
cz
Ester

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)

Je úplne prirodzené, že sa ženy počas mesiaca cítia inak - lepšie či horšie.


V dnešnej dobe sa čoraz viac ženských tém, niekedy vnímaných ako výhradne ženské témy, dostáva do povedomia širokej verejnosti a verejnej diskusie. Menštruačný cyklus, ako prirodzená súčasť života každej ženy, ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj psychické a emocionálne blaho. A preto mu treba na celospoločenskej úrovni venovať náležitú pozornosť.

V rozhovore s odborníčkou na ženské zdravie, výživu, cyklus a plodnosť Zuzanou Kopáčikovou sme sa porozprávali o tom, ako menštruačný cyklus ovplyvňuje každodenný život žien, aké sú bežné mylné predstavy o ňom a aké kroky môžu ženy podniknúť na zlepšenie svojho celkového zdravia. Tento rozhovor prinesie zaujímavé a užitočné informácie pre všetky ženy, no nielen pre ne.

Mgr. Zuzana Kopáčiková, PhD.

Čo všetko znamená to, že ženy majú cyklus? Vieme, že to nie je len o tom, že (ne)pravidelne v mesiaci krvácajú, majú ovuláciu a pod.

Menštruačný cyklus odzrkadľuje celkové zdravie ženského organizmu, nie je to „len krvácanie“, je to obraz celkovej vitality a zdravia každej ženy. Vďaka tomu, že prebieha menštruačný cyklus, prichádza k ovulácii, a tak ženské telo vyrába hormóny estradiol a progesterón, ktoré sú veľmi prospešné pre psychiku, metabolizmus, zdravé vlasy a kosti.

Ale na menštruačný cyklus sa vieme pozrieť aj inak. Aktuálne je aj na Slovensku veľmi populárne vnímať menštruáciu aj ako nástroj osobného rozvoja a špecifického prístupu k ženskému telu. Tento prístup spopularizovala spisovateľka a lektorka alternatívnej medicíny Miranda Grayová a hovorí o tom, že mať menštruačný cyklus znamená prechádzať cyklom mentálnych, fyzických a emocionálnych zmien, ktoré ovplyvňujú to, ako žena v priebehu mesiaca cíti, ako myslí, ako koná. Tento prístup je aj preto taký populárny, pretože vysvetľuje, že je normálne sa v priebehu cyklu cítiť inak, mať viac alebo menej energie alebo byť viac alebo menej sústredenejšia.

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)
Shutterstock

Ako by sa žena mala k sebe správať počas menštruácie? Ako veľmi je menštruácia náročná pre telo a ako mu pomôcť?

Menštruačný cyklus sa často prirovnáva aj k fázam štyroch ročných období a menštruácia predstavuje zimu. Teda obdobie, keď príroda oddychuje a spomaľuje. Vo všeobecnosti sa odporúča počas menštruácie dopriať si pokoj, spomalenie, menej fyzických aktív, viac oddychovať, dopriať si viac spánku, pretože telo prechádza štádiom, keď sa prečisťuje.

Dopriať si napríklad viac teplej – varenej výživnej stravy, dobrým „všestranným doplnkom“, ktorý radím mojim klientkam, je jedenie kvalitného mäsového vývaru. Je to výborné jedlo počas menštruácie, pretože kvalitný vývar obsahuje viacero podstatných živín pre ženské telo. Dopriať si relaxačné cvičenie, ľahký strečing, znížiť kofeín, spomaliť pracovné tempo. To je, samozrejme, ideálny prístup.

Existuje však jedno dôležité pravidlo, ktorým by sa ženy mali riadiť – kvalitná a vyvážená výživa predstavuje úplný základ v starostlivosti o hormonálne zdravie. Poviem to jednoducho – bez kvalitnej a vyváženej stravy nie je možné mať zdravý menštruačný cyklus.

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)
Shutterstock

Čo antikoncepcia a hormonálne zdravie – stále platí, že výrazne narúša ženské zdravie a dokáže žene veľmi uškodiť, alebo je to už len mýtus?

Hormonálna antikoncepcia je ešte stále veľká téma a, samozrejme, názory na ňu sa líšia. Nie som lekár a nechcem ani suplovať lekársky názor. Môžem sa podeliť o môj pohľad a skúsenosť. Určite sú situácie, keď hormonálna antikoncepcia má svoje opodstatnia, ale nemala by sa brať ako „všeliek“. Zastávam názor, že každá žena, ktorá sa chce chrániť pred neželaným tehotenstvom, tak by mala byť dobre informovaná aj o iných možnostiach kontroly plodnosti a mala by jej byť daná možnosť si vybrať.

Hormonálna antikoncepcia by nemala byť braná ako prvá voľba napríklad v úprave cyklu, hlavne nie u mladých dievčat, ktoré ešte nemajú dokončený endokrinný vývoj. Prvou voľbou by mala byť vždy úprava stravy, životného štýlu.

Teda prvou voľbou by mala úprava životného štýlu a naučiť sa dobre vyživovať svoje telo, naučiť sa pracovať so stresom, emóciami, dodržiavať pitný režim, mať vyvážený pohyb, mať kvalitný spánok atď., a nie zvoliť si cestu prekrytia problémov formou hormonálnej antikoncepcie.

Chodia ku mne čoraz mladšie dievčatá v sprievode svojich matiek, ktoré majú napríklad nepravidelný cyklus a chcú ísť na úpravu cyklu bez hormonálnej antikoncepcie. Často u týchto dievčat objavím to, že chcú byť štíhle, preto napríklad obmedzujú nejakú skupinu potravín, chcú mať dobré známky v škole, sú často v strese a pod tlakom, majú veľa krúžkov, intenzívne sa venujú napríklad nejakému športu, skrátka sú často vyťaženejšie ako niektorí dospelí, a áno všetko toto sa prejaví aj na hormonálnom fungovaní a priebehu cyklu.

Čo je najväčšou chybou, ktorou si ženy poškodzujú cyklus? Aké veci nám ženám v tejto oblasti škodia a ani si to možno neuvedomujeme? Aké sú najčastejšie zlozvyky, ktorými si škodíme?

Už som viacero vecí spomenula. Každodenné fungovanie dokáže menštruačný cyklus ovplyvniť, či už negatívnym, alebo pozitívnym smerom. Jedným z veľkých prehreškov je vyčerpávajúci životný štýl, chronický stres, nedostatok spánku, prejedenie sa, nárazové jedenie, veľké množstvo alkoholu, kofeínu, veľa spracovaných potravín alebo dlhodobé hladovanie.

Veľkým prehreškom je aj podceňovanie dôsledkov pohlavne prenosných ochorení. Ďalším prehreškom je príliš veľká štíhlosť alebo aj veľká nadváha. Čiže veľkými prehreškami sú extrémy, a to je jedno, či v stravovaní, v športe alebo v nárokoch na seba. Ďalším prehreškom je aj nekritické preberanie nejakých návodov na zdravý životný štýl. Napríklad skoré vstávanie, otužovanie, prerušovaný pôst. Mnohým ľudom to vyhovuje a cítia sa tak dobre a je to, samozrejme, skvelé, ale mnohým ženám, ktoré sú v chronickom strese, to môže skôr ublížiť, ako pomôcť. 

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)
Shutterstock

Môžete sa podeliť o najčastejšie mylné predstavy alebo mýty o ženskom cykle a plodnosti?

Mylných predstáv je veľa, pretože na školách sa nevenuje veľká pozornosť tomu, ako naozaj funguje menštruačný cyklus. Veľa žien si napríklad myslí, že menštruácia musí byť pravidelná. Nie všetky ženy majú pravidelný cyklus a variabilita do určitej miery je normálna. Ďalším veľkým mýtom je, že bolesť, diskomfort a silné PMS patrí k menštruácii, a je to úplne normálne. Bolesť je častá, ale nie je normálna.

Ďalším veľkým mýtom je, že existuje nejaká potravina alebo skupina potravín, ktoré magicky zapôsobia na plodnosť. Nič také neexistuje. Telo potrebuje mať rôznorodé živiny, aby dobre fungovalo. Nejde len o zopár potravín, ale o komplex potravín s prihliadnutím na dostatočné množstvo a kvalitu.

Ďalšou mylnou predstavou je napríklad postoj, že síce budem stále ponocovať, nepravidelne sa stravovať, prejedať sa, málo sa pohybovať, budem stále vyčerpaná, budem zabúdať na pitný režim, stresovať sa, tlačiť na výkon, ale budem veriť, že napríklad niečo ako seeds cycling mi zázračne zlepší cyklus alebo zaručí otehotnenie.

Ako si pomôcť k hormonálnej rovnováhe? Čo by malo byť každodennou súčasťou života ženy, aby „bola v pohode“?

Menštruačný cyklus potrebuje k svojmu dobrému fungovaniu jednoduché veci, ktoré všetci poznáme, ale často sa na ne zabúda alebo sa podceňujú. A to je kvalitný 7 – 8-hodinový spánok, cez deň pracovať a v noci stlmiť svoju aktivitu, zredukovať modré svetlo, pravidelné stravovanie, nevynechávať žiadnu z makroživín, mať pravidelný pitný režim, primeraný pohyb.

Akceptovať, že moje telo nie je stroj a je normálne sa v priebehu cyklu cítiť unavene. Nechcieť podávať stále rovnaké výkony, teda nebyť v mužskej energii. Dobrým prístupom je pravidelná kultivácia ženskej energie, môže to byť formou umenia, tanca, hudby. Hlavným zmyslom je venovať si pozornosť a energiu prostredníctvom niečoho pozitívneho, čo podporuje láskavé vnímanie svojho tela.

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)
Shutterstock

Ako súvisí zdravý ženský cyklus s libidom a intímnym životom? Ako sa prejavuje hormonálna nerovnováha v intímnom živote? Ako zvýšiť libido?

Hormonálna rovnováha hrá kľúčovú aj v sexuálnom zdraví žien, pretože hormóny ovplyvňujú rôzne fyziologické procesy v tele, ktoré sú kľúčové aj pre sexuálne zdravie. Ak je hormonálna rovnováha narušená, tak to môže viesť k rôznym sexuálnym problémom, ako je napríklad nízka sexuálna túžba, vaginálna suchosť, a teda k bolestivému pohlavnému styku, k problémom s dosiahnutím orgazmu, k zníženej citlivosti na sexuálne podnety, k celkovej nechuti k sexu.

A ako zvýšiť libido? Dôležitým krokom je identifikovať, prečo prišlo k poklesu libida a čo je za tým. Či ide napríklad len o viac pracovného stresu, alebo je za tým aj nejaká hormonálna nerovnováha. Vo všeobecnosti pomáha upraviť životný štýl, viac relaxovať, a teda to všetko, o čom sme už hovorili a pomáha pri úprave menštruačného cyklu. Ak problém pretrváva, je dobré vyhľadať odbornú pomoc.

Čo by v súvislosti s menštruáciou určite mali o ženách vedieť muži?

Jednoducho povedané, že menštruačný cyklus je zdravý prejav ženského tela. Určite dobrým prístupom je umožniť, aby sa žena mohla počas menštruácie stiahnuť, teda dopriať jej viac pokoja, oddychu a napríklad pomôcť jej aj s domácimi prácami. Nechcieť od nej, aby fungovala ako muž a aby podávala stále rovnaký výkon. A to, že nepodáva stále rovnaký výkon, tak to nie jej slabosť, nie je to nejaká nedostatočnosť. Žena nie je horší muž. Žena je iná, je jedinečná.

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.