Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Naozaj treba kurča pred varením umyť? Zostane nám žuvačka v bruchu sedem rokov? A je to červená farba, ktorá býka v aréne vyburcuje k agresivite? Stavíme sa, že nevieš odpovedať na všetky tri otázky správne. Niektoré mýty sú už totiž také zaužívané, až ich ľudia začali považovať za fakty. Dnes sme si pre teba niekoľko takých pripravili a sme zvedaví, ktorý z nich ťa šokuje najviac.

1. HIV pozitívni ľudia nemusia používať kondómy

Okrem neželaného tehotenstva je ochrana pred pohlavnými chorobami druhým najčastejším dôvodom používania prezervatívov. Tak načo si kaziť pôžitok, keď už jednu máš? Svetom koluje fáma, že dvaja HIV pozitívni ľudia sa pri milostnom akte nemusia chrániť, pretože už prakticky nemajú čo chytiť.

Opak je pravdou. Hoci vedecké štúdie dodnes nie sú stopercentné, existuje šanca, že si HIV pozitívni partneri predsa len niečo posunú. Existuje 140 rôznych foriem vírusu a je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by obaja mali tú istú. V zriedkavých prípadoch sa teda stáva, že jeden z partnerov predá druhému „svoju“ formu HIV vírusu, ktorá môže byť agresívnejšia ako tá, ktorú mal pôvodne.

2. Býky neznášajú červenú farbu

Býčie zápasy. Žijeme v 21. storočí, v dobe mobilov, televízií a videohier, aj napriek tomu je provokácia nevinného zvieraťa v aréne stále považovaná za dobrú formu zábavy. A čo je ešte horšie, niektorí ľudia si dodnes myslia, že podráždenú reakciu býka vyvoláva červená farba. A mohla by to byť pravda… keby neboli farboslepé.

Býky majú, rovnako ako ostatný dobytok, dichromatické videnie, čo v preklade znamená, že rozoznávajú len dva farebné pigmenty. Červená k nim nepatrí. V skutočnosti teda zviera reaguje na pohyby mulety (červeného súkna) a samotného toreadora. Farby tu nezohrávajú absolútne žiadnu úlohu.

Shutterstock

3. Čím častejšie sa holíš, tým rýchlejšie ti rastú chlpy

Mýtus. To, že rýchlosť rastu chlpov stúpa priamo úmerne s frekvenciou holenia, nie je nič, len čistý mýtus. Po prvé, neexistuje o tom žiadny vedecký dôkaz, a po druhé, ani sedliackemu rozumu to jednoducho nedáva zmysel. Ak by to bola pravda, muži, čo si holia bradu na dennej báze, by sa na staré kolená museli holiť trikrát denne, aby nevyzerali ako Santa Claus. A to sa predsa nedeje, či?

4. Jedovatého hada môžeme spoznať podľa tvaru zreničiek

Internetom koluje množstvo návodov, ako rozoznať jedovatého hada od neškodného, a na našu smolu, väčšina z nich sa mýli. Rovnako ako ten, ktorý tvrdí, že sa líšia v tvare zreníc. Jedovatý had by mal údajne mať úzke podlhovasté zrenice, zatiaľ čo iné majú klasické guľaté. Po prvé, je to hlúposť, a po druhé… ak si k hadovi tak blízko, že mu vidíš zrenice, asi ti ostáva už len veriť, že budete kamoši.

Najjedovatejší had na svete je tajpan drobnošupinatý, ktorý sa vyskytuje (ako inak) len v Austrálii. Jeho jed je taký silný, že by jedným uhryznutím zabil viac ako 100 dospelých mužov, a jeho zrenice? Guľaté. Tvar zreníc sa u hadov spája s tým, či sú aktívne v noci (guľaté zrenice), alebo počas dňa (podlhovasté). Jedovatosť podľa nich nie je možné určiť.

Shutterstock

5. Marilyn Manson si nechal odstrániť rebrá, aby sa mohol orálne uspokojovať

Marilyn Manson je jedným z tých „šťastlivcov“, ktorých vlastná povesť predchádza v najhoršom možnom zmysle slova. Poznajú ho všetci – aj tí, ktorí o jeho hudbe či umení nemajú ani páru. Pretože či už chce, alebo nie, je to ten pofidérny týpek, čo si nechal vyoperovať rebrá, aby sa mohol sám orálne uspokojovať. Čuduj sa svete, nie je to pravda, a aj samotný spevák to niekoľkokrát vyvrátil.

Fáma začala kolovať pravdepodobne 27. decembra 1994, keď Mansona z koncertu odviezlo policajné auto. Muži zákona si ho na stanici nechali 16 hodín, mali totiž podozrenie, že počas vystúpenia orálne uspokojoval muža rovno na pódiu. Nakoniec ho však pustili bez trestu. Celá situácia však v realite vyzerala trochu inak – speváčka skupiny Jack Off Jill mala na sebe pripevnený umelý úd, žiadny reálny akt sa teda neuskutočňoval.

6. Miesto popŕhlené medúzou treba ocikať

Fungovalo to na Monice v Priateľoch, aj v každom béčkovom americkom filme, tak to predsa musí byť pravda. Lenže nie je. Vypustiť na miesto popŕhlené medúzou obsah svojho močového mechúra má asi rovnaký efekt ako hasiť požiar fľašou vodky – narobíš viac škody ako úžitku. Moč medúzu podráždi, vďaka čomu vypustí ešte viac jedu a spôsobí človeku väčšiu bolesť, ako prežíval predtým.

Shutterstock

7. Ľudia využívajú len 10 percent mozgu

Na tom bol predsa postavený celý film Lucy, nie? So Scarlett Johansson v hlavnej úlohe sa nám sci-fi snímka z roku 2014 snažila ukázať, ako by to vyzeralo, keby človek pôsobením silnej syntetickej drogy využíval celú kapacitu svojho mozgu. Je to pekný koncept, ale od reality fungovania centra ľudskej nervovej sústavy na míle vzdialený. 

Tvrdenie, že človek využíva mozog len na 10 percent a zvyšných deväťdesiat len ticho čaká na svoju chvíľu, je len mýtus. Pre mnohých neurológov dokonca celkom zábavný. Takže, aby sme uviedli veci na pravú mieru, svoj mozog teoreticky využívame celý a väčšina jeho častí je aktívna dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. 

8. Prehltnutá žuvačka ti ostane v tele sedem rokov

„Neprehĺtaj žuvačku! Ostane ti v bruchu sedem rokov!“ strašila ťa mama v detstve a jej tvrdenie malo asi také pevné, vedou podložené základy ako existencia Zúbkovej víly. Žuvačka je primárne určená na žutie, ale keď ju človek prehltne, nič prevratné sa nestane. Žalúdok ju nevie stráviť, to je pravda, ale to automaticky neznamená, že nám v bruchu ostane navždy. Pokračuje tráviacim traktom ako všetko ostatné a do niekoľkých dní v stolici opustí telo.

Shutterstock

9. Pukanie kostí spôsobuje artritídu

Pukanie kostí nespôsobuje artritídu. Je to otravné, nechutné a väčšine ľudí okolo sa z toho značne ježia chlpy, ale že by to malo skutočný vplyv na tvoj zdravotný stav, sa povedať nedá. Povestné „prasknutie“ je vlastne len zvuk bubliny v synoviálnej tekutine – ide o tekutinu, ktorá zvlhčuje kĺby. Tlakom bublina praskne, ale pokiaľ nie je veľká ako Rusko, oslabenie kostí to spôsobí len ťažko.

10. Kura treba pred varením opláchnuť vodou

Umývať kuracie mäso pred jeho tepelným spracovaním je zvykom v mnohých domácnostiach. Ľudia veria, že tým zbavia mäso baktérií, no tento proces má presne opačný efekt. Počas umývania odskakujú kvapôčky vody na všetky strany a môžu rozniesť baktérie na všetky okolité povrchy, aj na naše ruky. Zbaviť kura baktérií sa teda dá aj omnoho efektívnejšie – jednoducho ho stačí uvariť. 

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť