Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Bratislavské študentky na internáte terorizuje úchyl. Toto im odporúča internát, môžu sa odsťahovať?

Neznámy muž si študentku natáčal počas sprchovania.


Hoci je to smutné a, vzhľadom na to, že sa píše 21. storočie, aj zarážajúce, takmer každá žena sa v priebehu svojho života stane aspoň raz obeťou sexuálneho obťažovania či násilia. Popiskovanie na ulici, chytenie za zadok v MHD-čke či nevyžiadaná fotka cudzieho prirodzenia v inboxe na Instagrame, ohavnosti tohto druhu na nás číhajú prakticky na každom kroku.

Do určitej miery sme si na ne zvykli. Nemáme totiž na výber. Miesto, kde im však rozhodne nie sme pripravené čeliť, je domov, a teda aj internát, ktorý sa tým domovom počas našich vysokoškolských rokov stal. Bohužiaľ, študentky ubytované na bratislavských internátoch Mlyny UK nenachádzajú pokoj ani tam a pozor si musia dávať ešte aj pri sprchovaní.

Na internátoch si ju natáčal na mobil

Vo facebookovej skupine Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky sa nedávno objavil príspevok od študentky D, ktorá zažila na internátoch nepríjemnú skúsenosť. Počas sprchovania si všimla, že jej do spŕch niekto popod dvere prestrčil mobil, na ktorý ju natáča. „Keď som sa ho snažila zahnať, dal preč mobil a pozeral sa na mňa očami,“ dopísala do príspevku. Incident sa mal odohrať na druhom poschodí bloku H.

Študentku sme kontaktovali priamo. „Bolo to veľmi stresujúce a nepríjemné,“ povedala nám. „Bola som v šoku a nevedela som sa ani pohnúť. Keď ma šok prešiel, zobrala som sprchovú hlavicu a začala ho polievať vodou,“ opísala nám momenty hrôzy. Páchateľ následne zdupkal, a kým sa stihla poobliekať a zo sprchy vyjsť, na chodbe už nikto nebol.

internát UK Mlyny, Bratislava, študentky na internátoch terorizuje úchyl
TASR

Jej sa niečo také stalo prvýkrát, spolubývajúcej jej známej sa však niečo podobné na internátoch už v minulosti prihodilo. „Vedenie s tým nespravilo nič,“ prezradila nám D. Druhá poškodená sa odmietla bližšie vyjadriť, pričom toto rozhodnutie v redakcii plne rešpektujeme.

Medzi dievčatami panuje strach

Našu redakciu kontaktovala aj ďalšia študentka, ktorá tiež býva v bloku H. Aj ona má za sebou skúsenosť, ktorá jej dodnes spôsobuje úzkostné stavy. „Pred pár dňami som sa učila na zápočet a išla som spať okolo jednej ráno. O druhej som sa zobudila a začala plakať, triasť sa, lebo nejaký opitý študent chodil po chodbe a kričal takým spôsobom, že to znelo ako v horore, respektíve v mučiarni,“ zverila sa nám.

„Nebol to klasický krik. Ani neviem, ako to opísať. Snažil sa dostať na našu izbu a aj spolubývajúca mi potvrdila, že niekto búchal a triasol kľučkou. Ja rozumiem, že ľudia sa chcú baviť, ale toto zachádza až do zverstva. Bojím sa pohybovať po internáte, po chodbách, mám strach ísť na toaletu,“ priznala nám študentka, ktorá si tiež želala ostať v anonymite.

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš poslednú šancu. Vyhraj e-bike v hodnote 3 800 eur, s ktorým si užiješ každú jazdu

Internáty problém evidujú

„Áno, daný problém evidujeme a z hľadiska bezpečnosti robíme všetko pre to, aby k podobným situáciám neprichádzalo. Hneď ako sme sa o incidente dozvedeli, na miesto prišiel službukonajúci pochôdzkár, aby situáciu preveril. V areáli Átriových domkov sme zvýšili frekvenciu hliadkovania, aby sme podobným prípadom predchádzali,“ vyjadrila sa pre EMEFKA Mgr. Lucia Valjentová z oddelenia pre vonkajšie vzťahy internátov UK.

Podľa nej je problémom aj to, že poškodené neinformujú internáty o problémoch včas. „Internáty reagujú na každú situáciu podobného charakteru. Často sa však o incidentoch dozvedáme až s odstupom času zo sociálnych sietí. Incidenty preverujeme aj spätne, no čím neskôr sme kontaktovaní, tým menšia je šanca na ich úspešné vyriešenie,“ hovorí Valjentová.

Pod pôvodným príspevkom na Facebooku jeden z komentujúcich študentov podotkol, že je absurdné, aby bola medzera medzi dverami a zemou na sprchách taká veľká, že cez ňu možno niekomu vidieť do očí. Spýtali sme sa preto aj na to, či internát v dohľadnej dobe plánuje rekonštrukcie. Tie údajne v pláne sú, no rýchlosť postupu závisí od dostupnosti finančných zdrojov.

internát UK Mlyny, Bratislava, študentky na internátoch terorizuje úchyl
TASR

Aké možnosti majú študentky, ktorým sa niečo podobné udeje? Na koho sa môžu obrátiť a kto sa bude ich podnetom zaoberať?

Študenti a študentky sa môžu kedykoľvek obrátiť na telefonickú SOS linku, ktorá je k dispozícii NONSTOP. Vďaka nej je na miesto okamžite privolaný pochôdzkár, ktorý celý incident preverí a v prípade potreby zasiahne. Študenti majú kontakt na túto linku na dverách v každej izbe na celých internátoch Mlyny UK. – Mgr. Lucia Valjentová z oddelenia pre vonkajšie vzťahy internátov UK

Ak sa niekto následkom takejto situácie rozhodne z internátov odsťahovať, má nárok na odstúpenie od zmluvy, alebo za seba musí napriek tomu hľadať náhradu?

Tento prípad nevieme posúdiť, keďže sa s nami študentka neskontaktovala. Odporúčame kontaktovať ubytovacie oddelenie a riešiť problém individuálne, urobíme všetko pre to, aby sme boli ústretoví a ponúkli inú voľnú izbu. Pri odstúpení od zmluvy štandardne postupujeme podľa podmienok, ktoré sú v zmluve jasne definované. – Mgr. Lucia Valjentová z oddelenia pre vonkajšie vzťahy internátov UK


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.