Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Bratislavskí hasiči v utorok zasahovali pri šiestich rozsiahlych požiaroch v prírode

Päť požiarov vzniklo v bratislavských mestských častiach Rača a Nové Mesto a jeden v Modre v okrese Pezinok.


Hasiči z celého Bratislavského kraja zasahovali od utorkového popoludnia 16. augusta pri šiestich rozsiahlych požiaroch v prírodnom prostredí. Ako informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Bratislavského kraja na sociálnej sieti, päť požiarov vzniklo v bratislavských mestských častiach Rača a Nové Mesto, a jeden v Modre v okrese Pezinok. „Pri požiaroch sa nikto nezranil. Na miesta udalostí bol privolaní zisťovateľ príčin vzniku požiarov – nie je možné vylúčiť ani konanie neznámej osoby,“ uvádzajú hasiči.

Prvý požiar ohlásili na Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave niekoľko minút po 13:00 ako požiar vinohradu na Horskej ulici v Bratislave, v blízkosti Peknej cesty. „Požiar sa v suchom svahovitom a ťažko prístupnom teréne rýchlo rozšíril a vznikli dva od seba nezávislé vzdialené požiare,“ priblížili hasiči. V danom čase boli na operačné stredisko ohlásené ďalšie požiare na Mladej Garde, Odborárskej ulici a Račianskej ulici. Zásahy komplikovalo silné zadymenie a svahovitý, ťažko prístupný terén.

TASR

Na Odborárskej ulici sa požiar šíril v koľajisku, čo malo za následok obmedzenie železničnej dopravy. Drevené podvaly urýchľovali šírenie požiaru. „Na Račianskej ulici požiar ohrozoval priestor farmy Kone-Krasňany, kde bolo potrebné evakuovať viaceré osoby. Plamene na danom mieste dosahovali miestami výšku až päť metrov,“ uvádzajú hasiči s tým, že pre dopravu vody na požiarovisko zriadili kyvadlovú dopravu. Na likvidáciu požiaru v Bratislave bola aktivovaná aj medzikrajská pomoc z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave.

Okrem profesionálnych hasičov zasahovali pri udalostiach aj desiatky členov dobrovoľných hasičských zborov z Bratislavského a Trnavského kraja, rovnako aj hasiči zo Závodného hasičského útvaru Duslo, ktorí zasahovali v blízkosti areálu Duslo Bratislava. „Pri požiaroch v Bratislave bolo nasadených spolu viac ako 30 hasičských posádok, a teda viac ako 80 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, vrátane príslušníkov zo Záchrannej brigády v Malackách,“ uviedli hasiči. Požiare zlikvidovali okolo 20:00, pričom hasiči požiarovisko následne ešte kontrolovali a vyhľadávali skryté ohniská.

Krátko po 14:30 začali hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku likvidovať rozsiahly požiar strniska, kroviny a vinohradov v Modre. Hasenie požiaru komplikoval silný a smer meniaci vietor, ako aj nedostupnosť terénu, skonštatovali hasiči s tým, že k požiaru sa neskôr presunulo aj niekoľko hasičských jednotiek, ktoré likvidovali požiar v Rači. Zasahovalo celkovo osem hasičských posádok profesionálov z Bratislavy, Pezinka a Senca aj členovia siedmich dobrovoľných hasičských zborov obcí bratislavského i trnavského kraja.

Na monitoring požiariska a zamedzenie ďalšieho šírenia požiaru privolali aj vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s bambivakom a posádkou leteckých záchranárov z Hasičskej stanice Petržalka. „Požiar bol zlikvidovaný po polnoci. Privolaný expert určil, že požiar vznikol v dôsledku poľnohospodárskych prác traktora na strnisku,“ uzatvárajú hasiči.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť