Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Bratislavský masaker z roku 2010 patrí k najväčším tragédiám Slovenska. Prečo k nemu došlo?

48-ročný Ľubomír Harman zavraždil sedem ľudí a mnohých zranil.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

S masovými streľbami, pri ktorých páchatelia zavraždia viacero obetí a následne (najčastejšie) spáchajú samovraždu, sa v dnešnom svete stretávame hrozivo často. Pre úplnosť treba dodať, že k nim dochádza najmä v Spojených štátoch amerických, kde sa často odohrávajú na pôde škôl.

Do veľkej miery to uľahčuje veľmi voľná zbraňová politika USA, kvôli ktorej sa k strelnej zbrani môže dostať prakticky ktokoľvek. Na Slovensku sme s podobnými útokmi veľmi dlho nemali žiadnu skúsenosť. To sa ale zmenilo 30. augusta 2010. Práve vtedy sa v bratislavskej Devínskej Novej Vsi odohral masaker, ktorý šokoval celé Slovensko. V tomto článku si priblížime jeho základné fakty.

Masaker

Páchateľom bol 48-ročný Ľubomír Harman. Útok začal o 9:40 ráno priamo v panelovom byte číslo 8 na ulici Pavla Horova číslo 1, kde býval. Vyzbrojený samopalom 58, dvoma pištoľami a s modrými slúchadlami na ušiach vstúpil do bytu svojich susedov Slezákovcov. V tom čase sa v ňom nachádzali tri ženy a dvaja muži. Konkrétne išlo o 45-ročnú Máriu Slezákovú, jej matku Jozefu (74), Máriinho syna Jozefa (12), ďalej Stanislava Slezáka (26), vnuka Jozefy, a Ruženu Halászovú (51), ktorá v ten osudný deň prišla na návštevu svojej mamy.

Harman v byte všetkých zastrelil. Zvuk streľby vydesil susedu, ktorá pootvorila dvere, aby zistila, čo sa deje. Harman v tej chvíli práve vychádzal z bytu obetí a jeho pohľad sa stretol so susediným. „Zavri dvere, lebo ti odstrelím hlavu!“ zakričal na ňu. Následne sa pustil po chodbe smerom k východu z paneláka.

Continental Film

Tu narazil na 48-ročného Jozefa Pútika, ktorého jeho známi prezývali Vinco. Pútik patril k rodine Slezákovcov, bol druhom Márie Slezákovej a otcom malého Jožka (v byte s nimi ale nežil). Harman naňho vystrelil pri vchode do domu. Zranenému Pútikovi sa podarilo utiecť a pred budovou sa snažil nájsť pomoc u 79-ročného Vincenta Fratriča. Okoloidúca pani po Fratričovom naliehaní zavolala záchranku. V tej chvíli sa ale dvere otvorili a Harman vyšiel na ulicu.

Pútik zozadu objal Fratriča a snažil sa za ním skryť. Harman zamieril a minimálne pätnásťkrát vystrelil, ale minul (zdalo sa, že tak robí úmyselne, akoby sa s obeťou zahrával). Napokon pristúpil k obom mužom a z blízkej vzdialenosti Pútika strelil do hlavy. Ten bol na mieste mŕtvy. Fratriča si ďalej nevšímal, ten neskôr vypovedal, že krátko pred vraždou Pútika sa mu Harman uprene pozeral do očí, ale neprehovoril.

Odporúčame prečítať:

K nájdeniu zosnulej Terézie sa vyjadril už aj jej priateľ. Verejnosti posiela takýto odkaz

Harman po vraždách začal kráčať a pobiehať po ulici, kde strieľal po každom, koho uvidel. Strieľal po ľuďoch aj do okien bytov. Oproti nemu kráčala štvorčlenná rodina, Harman na ňu namieril, členovia rodiny sa ale rozutekali a skryli za autá. Harman počas svojej streľby zranil ďalších 15 ľudí. Osudnou sa jeho streľba stala 52-ročnej Gabriele Košťálovej, ktorú Harman zasiahol, keď vyšla na balkón, aby zistila, čo sa vonku deje. Košťálová bola siedmou a poslednou obeťou šialeného strelca.

Continental Film

Na miesto v tom čase už dorazila polícia a Harman na niekoľkých policajtov aj kukláčov vystrelil, pričom minimálne jedného z nich zranil. Polícii sa ale podarilo útočníka zahnať do slepej uličky. V úzkej ulici medzi panelákmi aj naďalej strieľal po policajtoch.

Špeciálna jednotka vypálila po Harmanovi viacero striel a vážne ho zranila v oblasti hrudníka. Strelcovi sa ťažko dýchalo a vykašliaval krv. Zviezol sa popri stene k zemi a vlastnou zbraňou si strelil do hlavy. Masaker skončil. Ide o druhú najkrvavejšiu masovú vraždu v histórii Slovenska (tou prvou bola mafiánska poprava v bare Fontána v Dunajskej Strede). Harman celkovo vypálil 140 rán. Pitva odhalila, že bol v čase útoku pod vplyvom alkoholu (v štádiu podnapitosti) a drog, konkrétne acetónu.

Profimedia

Páchateľ

Kto vlastne bol Ľubomír Harman a čím si vysvetliť šialený čin, ktorý spáchal? Narodil sa 31. marca 1962 v Bratislave. Podľa výpovedí svedkov bol normálnym, hoci tichým dieťaťom. Jeho známi tvrdili, že bol síce trochu uzavretý a samotársky, ale mal svoj okruh kamarátov. V škole nijako zvlášť nevynikal, ale nepatril ani k najhorším študentom. Jeho spolužiak Pavol Časnocha sa vyjadril, že Harman bol priemerný študent. „Nebol výstredný, ale zasa úplne tichý tiež nie,“ uviedol.

Peter Žihľavník, ktorý sa s Harmanom v detstve poznal, povedal, že išlo o úplne normálneho chlapca. Podľa neho nebol ani príliš uzavretý. Často s ním vraj hrávali futbal a na internáte sa bavili. Časnocha však podotkol, že z jeho pohľadu bol Harman skôr vážny a menej spontánny. Konflikty v žiadnom prípade nevyhľadával a vždy skôr zo sporu ustúpil. „Ale sám seba hájil, nedal sa urážať,“ povedal jeden jeho nemenovaný kamarát.

Profimedia

Harman mal podľa neho tiež veľmi dobré vzťahy s rodinou a sestrou. Mal rád prírodu a často so spolužiakmi vyrážal do lesov, či už na prechádzky, alebo zbierať odpadky po neporiadnych turistoch. Po skončení strednej školy sa zamestnal ako energetik v lesnom závode Bratislava. Jeho kolegovia naňho spomínali v dobrom, bol vraj svedomitý a pracovitý.

Neskôr pracoval ako kurič. Prácu vykonával poctivo a nikdy sa nesťažoval. Veľa toho nenahovoril, čo mu vynieslo prezývku „Nemá tvár“, ale inak si zamestnávatelia a kolegovia prácu s ním pochvaľovali. Viacerým ľuďom z jeho okolia sa ale zdalo, že ho možno niečo trápi. Málo sa usmieval a väčšinou bol zamračený, hoci k ostatným priateľský. O svojich problémoch ale s nikým nehovoril. Dva roky pred útokom dal výpoveď a žiadne iné zamestnanie nezískal, resp. ani sa nesnažil získať.

Continental Film

Finančne ho podporovala rodina, v byte na ulici Pavla Horova žil sám. Nepútal na seba pozornosť a venoval sa streľbe, ktorá dlho patrila k jeho koníčkom. Legálne vlastnil šesť zbraní a bol členom streleckého Klubu vojakov v zálohe 008 FOX v Bratislave. Susedia, ktorí s ním prichádzali do kontaktu, potvrdili, že Harman bol uzavretý a tichý. Dokonca ich ani nezdravil a často ani neodpovedal na ich otázky.

„Pri našom prvom stretnutí som ho počkala s výťahom a opýtala sa, či ide na prízemie. Pozrel na mňa, otočil sa a bez slova zišiel na prízemie po schodoch,“ spomínala na Harmana susedka Anna. Ako dodala, niečo ju na ňom znervózňovalo a mal vraj veľmi nepríjemný pohľad, takže sa o komunikáciu s ním ďalej nepokúšala. Len krátko pred masakrom ho ďalšia susedka Marta videla, ako na poschodí nehybne hľadí z okna a nervózne sa pohráva s prstami. Stál tam vraj takto dve hodiny.

Prečo vraždil?

Ako si ale vysvetliť, že síce čudácky, ale v zásade dovtedy bezproblémový človek chladnokrvne zavraždil sedem ľudí? Motív jeho konania nepoznáme. Ako bolo povedané, Harman o svojich problémoch nehovoril. Po masakri sa začala skloňovať možnosť, že za útokom boli susedské spory. Rodina v susedstve vraj bola neprispôsobivá, prejavovala sa vulgárne, hlučne, jej členovia často vysedávali na chodbe, kde fajčili a pili alkohol. To malo Harmanovi prekážať, ale nielen jemu. Na rodinu sa množili sťažnosti aj od ostatných susedov.

Neskôr sa ale zistilo, že problémovou bola len Ružena Halászová, ktorá v byte kedysi bývala a o ktorej televízia Markíza nakrútila aj reportáž do relácie Lampáreň. Halászová a ďalšia členka rodiny vraj rozbíjali susedom okná, nadávali im, dokonca sa im vyhrážali, že ich zabijú. Lenže v čase útoku Halászová a druhá problémová žena už v byte dlhšie nežili (presťahovali sa do Petržalky). Ružena Halászová sa síce v čase útoku nachádzala v byte, ale len preto, lebo prišla navštíviť svoju matku.

Continental Film

Objavili sa tiež informácie, že rodina mala byť rómskeho pôvodu, to ale nebola úplná pravda. V skutočnosti bol Rómom len Jozef Pútik. Po tom, ako sa obe ženy odsťahovali, zrejme problémy so susedmi ustali. Ostatní obyvatelia paneláku na rodinu spomínali v dobrom, išlo vraj o slušných ľudí, ktorí boli priateľskí a bezproblémoví.

Harmanov známy a predseda streleckého klubu Daniel Liška ale tvrdil niečo iné. Podľa neho si dotyčná rodina Harmana vyhliadla ako cieľ krutého šikanovania. Uviedol, že sa mu mali posmievať, urážať ho a ponižovať. Vraj mu na prahu dverí nechali kopu ľudských výkalov, ktorými mu potreli aj kľučku. Motívom Harmanovho konania tak bola podľa Lišku pomsta. „Zrejme veci dospeli do takého štádia, že nevidel iné riešenie a zobral tú zbraň do ruky,“ povedal v dokumentárnom filme Devínsky masaker.

Tieto informácie sa síce dostali aj k polícii, ale prípad sa ďalej zrejme neriešil. Sám Harman totiž oficiálne neohlásil, že by mal so susedmi nejaké problémy. Nie je teda jasné, nakoľko sú informácie o jeho šikane pravdivé a či naozaj išlo o jeho hlavný motív.

Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Odporúčame prečítať:

Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Masaker, ktorý otriasol Slovenskom

Masaker v Devínskej Novej Vsi neotriasol len Slovenskom, ale aj celou Európou. Informácie o ňom priniesli popredné európske denníky a dostal sa aj do spravodajstva v Spojených štátoch. V roku 2011 si v slovenských kinách odbil premiéru dokumentárny film Devínsky masaker od Gejzu Dezorza, ktorý priniesol výpovede svedkov, polície a Harmanových susedov a vytvoril aj hranú rekonštrukciu celého zločinu.

Continental Film

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť