Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Svet stále bojuje s pandémiou koronavírusu, ale už vidno svetlo na konci tunela. Tým sú, pochopiteľne, vakcíny, ktoré sú distribuované do väčšiny štátov sveta. Mnohé krajiny už vo veľkom očkujú a s vakcináciou začalo aj Slovensko. Štáty sa zároveň snažia obyvateľov povzbudiť, aby sa očkovania nebáli a neverili hoaxom a konšpiračným teóriám.

Ako píše portál Dailymail, podobne to je aj v Brazílii. Majú tam dokonca špeciálneho očkovacieho maskota. Jeho stvárnenie ale na internete vzbudilo nemalú dávku kontroverzie. Podľa niektorých ľudí totiž vyzerá ako člen rasistickej organizácie Ku Klux Klan. Jej členovia sa často obliekajú do bielych habitov a na hlavách nosia biele kukly.

Profimedia

Maskot má v Brazílii dlhú tradíciu

Poprask spôsobili najmä dve fotografie, na ktorých je maskot menom Zé Gotinha (Malá kvapka) prítomný pri očkovaní malých detí. Treba dodať, že kriticky sa voči nemu vyjadrovali najmä ľudia zo Spojených štátov, kde Ku Klux Klan vznikol a kde s ním majú veľmi krvavé skúsenosti.

Všetko začalo nespokojným tweetom používateľky s prezývkou RoxxaneLaWin. Tá podotkla, že ministerstvo by sa mohlo zamyslieť, či je takýto dizajn maskota vhodný. Hoci Roxxane svoj príspevok neskôr zmazala, na sociálnych sieťach sa už rozbehla vášnivá diskusia. Niektorí v nej dávali za pravdu Roxxane, iní zase poukazovali na jej neznalosť kontextu.

Brazílčania jej pripomenuli, že Zé Gotinha vznikol už v 80. rokoch, konkrétne v roku 1986 (vytvoril ho umelec Darlan Rosa) a všetci ho už roky berú ako normálnu súčasť očkovacej kampane. Medzi deťmi je navyše veľmi obľúbený. „Som Brazílčanka tmavej pleti, a práve som videla Zé Gotinhu. Nezaujíma nás, čo si o tom myslia ľudia zo Spojených štátov. Pre nás je to proste Zé Gotinha,“ napísala používateľka Winxyzinha.

https://twitter.com/cringepolitik/status/1363818726097707011

K nej sa pridali aj ďalší, ktorí tvrdili, že na maskotovi nie je nič rasistické. „Je to brazílska ikona a má tvar kvapky vakcíny, aby povzbudil deti, nech sa neboja očkovania. Ten kostým, ktorý tu bol zverejnený, je lacný a z chudobného regiónu. Na nášho maskota sme hrdí!“ napísal používateľ s prezývkou 10_conto.

Dodal tiež, že Ku Klux Klan nemá v Brazílii veľkú silu, hoci aj tam sa, pravdaže, stretneme s rasistami a neonacistami. „Ale pointa je, že tvoj príspevok je neúctivý a ukazuje veľmi malé kultúrne povedomie,“ dodal. Hoci tento maskot môže v iných štátoch vyvolávať iné konotácie, to ešte neznamená, že je na ňom úmyselne niečo rasistické či rasizmus podporujúce.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.