Brazílsky maskot očkovania vzbudil kontroverziu. Podľa niektorých vyzerá ako člen Ku Klux Klanu

Maskot má v Brazílii veľkú popularitu.

Zdroj: Shutterstock

Svet stále bojuje s pandémiou koronavírusu, ale už vidno svetlo na konci tunela. Tým sú, pochopiteľne, vakcíny, ktoré sú distribuované do väčšiny štátov sveta. Mnohé krajiny už vo veľkom očkujú a s vakcináciou začalo aj Slovensko. Štáty sa zároveň snažia obyvateľov povzbudiť, aby sa očkovania nebáli a neverili hoaxom a konšpiračným teóriám.

Ako píše portál Dailymail, podobne to je aj v Brazílii. Majú tam dokonca špeciálneho očkovacieho maskota. Jeho stvárnenie ale na internete vzbudilo nemalú dávku kontroverzie. Podľa niektorých ľudí totiž vyzerá ako člen rasistickej organizácie Ku Klux Klan. Jej členovia sa často obliekajú do bielych habitov a na hlavách nosia biele kukly.

Profimedia

Maskot má v Brazílii dlhú tradíciu

Poprask spôsobili najmä dve fotografie, na ktorých je maskot menom Zé Gotinha (Malá kvapka) prítomný pri očkovaní malých detí. Treba dodať, že kriticky sa voči nemu vyjadrovali najmä ľudia zo Spojených štátov, kde Ku Klux Klan vznikol a kde s ním majú veľmi krvavé skúsenosti.

Všetko začalo nespokojným tweetom používateľky s prezývkou RoxxaneLaWin. Tá podotkla, že ministerstvo by sa mohlo zamyslieť, či je takýto dizajn maskota vhodný. Hoci Roxxane svoj príspevok neskôr zmazala, na sociálnych sieťach sa už rozbehla vášnivá diskusia. Niektorí v nej dávali za pravdu Roxxane, iní zase poukazovali na jej neznalosť kontextu.

Brazílčania jej pripomenuli, že Zé Gotinha vznikol už v 80. rokoch, konkrétne v roku 1986 (vytvoril ho umelec Darlan Rosa) a všetci ho už roky berú ako normálnu súčasť očkovacej kampane. Medzi deťmi je navyše veľmi obľúbený. „Som Brazílčanka tmavej pleti, a práve som videla Zé Gotinhu. Nezaujíma nás, čo si o tom myslia ľudia zo Spojených štátov. Pre nás je to proste Zé Gotinha,“ napísala používateľka Winxyzinha.

K nej sa pridali aj ďalší, ktorí tvrdili, že na maskotovi nie je nič rasistické. „Je to brazílska ikona a má tvar kvapky vakcíny, aby povzbudil deti, nech sa neboja očkovania. Ten kostým, ktorý tu bol zverejnený, je lacný a z chudobného regiónu. Na nášho maskota sme hrdí!“ napísal používateľ s prezývkou 10_conto.

Dodal tiež, že Ku Klux Klan nemá v Brazílii veľkú silu, hoci aj tam sa, pravdaže, stretneme s rasistami a neonacistami. „Ale pointa je, že tvoj príspevok je neúctivý a ukazuje veľmi malé kultúrne povedomie,“ dodal. Hoci tento maskot môže v iných štátoch vyvolávať iné konotácie, to ešte neznamená, že je na ňom úmyselne niečo rasistické či rasizmus podporujúce.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rybár ulovil zvláštnu kreatúru s ľudskou tvárou. Čo je to zač?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME