Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub

Brazílsky súd zablokoval Telegram v súvislosti s vyšetrovaním neonacistov

Na Telegrame sú aktívne extrémistické skupiny spájané s viacerými násilnými skutkami.


Brazílsky súd nariadil dočasné zablokovanie sociálnej siete Telegram v celej krajine. Dôvodom je skutočnosť, že materská spoločnosť Telegramu neposkytla brazílskym úradom požadované údaje o neonacistoch pôsobiacich na tejto sieti. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP.

V rámci vyšetrovania aktivít neonacistov na sociálnych sieťach brazílsky súd v stredu udelil Telegramu pokutu vo výške milión realov (približne 198.000 dolárov) denne za to, že nespolupracuje s miestnymi úradmi. Nariadil tiež „dočasné pozastavenie“ fungovania tejto platformy na území Brazílie.

„Na tejto sieti pôsobia skupiny zvané „Antisemitský front“ a „Antisemitské hnutie“ a my vieme, že to zohráva kľúčovú úlohu pri násilí, ktorého obeťou sa stávajú naše deti,“ uviedol brazílsky minister spravodlivosti Flavio Dino vo videu zaslanom novinárom s odkazom na nedávnu sériu útokov na brazílskych školách.

Shutterstock

Začiatkom apríla zabil muž ozbrojený sekerou v jednej z brazílskych škôl štyri deti vo veku od štyroch do sedem rokov. V priebehu rovnakého týždňa sa odohrali ešte ďalšie dva útoky na školách, nevyžiadali si však obete na životoch, pripomína AFP. V marci zabil 13-ročný chlapec učiteľa, na ktorého zaútočil nožom v škole v meste Sao Paolo.

Vlani v novembri zasa 16-ročný strelec pripravil o život štyroch ľudí a viac než desiatim ďalším spôsobil zranenia na dvoch školách v meste Aracruz na juhovýchode Brazílie. Brazílske médií vtedy s odkazom na policajné zdroje uviedli, že páchateľ na platforme Telegram komunikoval s antisemitskými skupinami.

Ako vyplýva z dokumentu brazílskeho súdu, vyšetrovatelia žiadali Telegram o poskytnutie osobných údajov členov dvoch antisemitských zoskupení operujúcich na tejto sieti. Spoločnosť však poskytla iba údaje administrátora jednej z týchto skupín, čo súd kvalifikoval ako „úmysel Telegramu nespolupracovať s prebiehajúcim vyšetrovaním“, cituje AFP zo súdneho dokumentu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.