Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Brazílsky súd zablokoval Telegram v súvislosti s vyšetrovaním neonacistov

Na Telegrame sú aktívne extrémistické skupiny spájané s viacerými násilnými skutkami.


Brazílsky súd nariadil dočasné zablokovanie sociálnej siete Telegram v celej krajine. Dôvodom je skutočnosť, že materská spoločnosť Telegramu neposkytla brazílskym úradom požadované údaje o neonacistoch pôsobiacich na tejto sieti. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP.

V rámci vyšetrovania aktivít neonacistov na sociálnych sieťach brazílsky súd v stredu udelil Telegramu pokutu vo výške milión realov (približne 198.000 dolárov) denne za to, že nespolupracuje s miestnymi úradmi. Nariadil tiež „dočasné pozastavenie“ fungovania tejto platformy na území Brazílie.

„Na tejto sieti pôsobia skupiny zvané „Antisemitský front“ a „Antisemitské hnutie“ a my vieme, že to zohráva kľúčovú úlohu pri násilí, ktorého obeťou sa stávajú naše deti,“ uviedol brazílsky minister spravodlivosti Flavio Dino vo videu zaslanom novinárom s odkazom na nedávnu sériu útokov na brazílskych školách.

Shutterstock

Začiatkom apríla zabil muž ozbrojený sekerou v jednej z brazílskych škôl štyri deti vo veku od štyroch do sedem rokov. V priebehu rovnakého týždňa sa odohrali ešte ďalšie dva útoky na školách, nevyžiadali si však obete na životoch, pripomína AFP. V marci zabil 13-ročný chlapec učiteľa, na ktorého zaútočil nožom v škole v meste Sao Paolo.

Vlani v novembri zasa 16-ročný strelec pripravil o život štyroch ľudí a viac než desiatim ďalším spôsobil zranenia na dvoch školách v meste Aracruz na juhovýchode Brazílie. Brazílske médií vtedy s odkazom na policajné zdroje uviedli, že páchateľ na platforme Telegram komunikoval s antisemitskými skupinami.

Ako vyplýva z dokumentu brazílskeho súdu, vyšetrovatelia žiadali Telegram o poskytnutie osobných údajov členov dvoch antisemitských zoskupení operujúcich na tejto sieti. Spoločnosť však poskytla iba údaje administrátora jednej z týchto skupín, čo súd kvalifikoval ako „úmysel Telegramu nespolupracovať s prebiehajúcim vyšetrovaním“, cituje AFP zo súdneho dokumentu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje