Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Brazílsky volebný súd odmietol Bolsonarov pokus o anulovanie niektorých hlasov

Dosluhujúci prezident bez dôkazov tvrdí, že hlasovacie zariadenia boli skompromitované.


Brazílsky súd zamietol žiadosť krajne pravicovej strany brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorá napadla časť výsledkov z októbrových prezidentských volieb. Liberálna strana požiadala volebný súd, aby zamietol hlasy z určitých hlasovacích zariadení, ktoré boli podľa nej v druhom kole volieb skompromitované. Rovnaké stroje však používali voliči aj v prvom kole.

Sudca Alexandre de Moraes dal už skôr strane 24 hodín na to, aby upravili svoju žiadosť a zahrnuli v nej aj prvé kolo, v ktorom získali najviac kresiel v oboch komorách kongresu. Na to reagovali predseda a právny zástupca strany tlačovou konferenciou, na ktorej oznámili, že vo svojej žiadosti nebudú robiť žiadne úpravy.

„Dokázal sa celkový zlý úmysel sťažovateľovej bizarnej a nezákonnej požiadavky, a to odmietnutím doplnenia pôvodnej požiadavky i absolútnou absenciou akýchkoľvek dôkazov o neregulárnosti a tiež úplne falošnou prezentáciou faktov,“ napísal de Moraes neskôr vo svojom rozhodnutí.

Profimedia

Nariadil tiež pozastavenie vládnych príspevkov pre Liberálnu stranu, kým nezaplatia pokutu 23 miliónov realov za konanie so zlým úmyslom.

Strana tvrdila, že problém sa týka 280-tisíc hlasovacích zariadení, ktoré sú modely používané ešte pred rokom 2020. Ak by spochybnené hlasy zneplatnili, Bolsonaro by podľa strany vyhral voľby s 51,05% hlasov a jeho protikandidát, bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva by dostal 48,95%. Výsledky, ktoré potvrdil Najvyšší volebný súd sú 50,9% pre Lulu a 49,1% pre Bolsonara. Liberálna strana však neposkytla dôkazy pre svoje tvrdenia o chybných strojoch.

Bolsonaro už skôr vyhlásil, že brazílsky elektronický hlasovací systém nie je odolný voči podvodom. Hoci neuznal prehru, súhlasil s prechodom moci a utiahol sa pred záujmom verejnosti. Jeho funkčné obdobie sa skončí Lulovou inauguráciou 1. januára.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť