Klasika, poznáš to. Scrolluješ si Instagramom, obdivuješ všetky tie dokonalé žienky s dokonalými telami, čo určite žijú dokonalé životy, až sa ti jedna z nich snaží predať magický prípravok, s ktorým to všetko môžeš mať tiež. Nemusíš hľadať dlho. Gumené medvedíky, čaje či tabletky, existuje minimálne milión rôznych produktov na chudnutie, ktoré sa influencerky na sociálnych sieťach neštítia hojne promovať. A nefunguje žiadny.
Človek to tak podvedome tuší. Keby naozaj existoval prípravok, vďaka ktorému bude mať každý postavičku ako lusk, obezita by nebola jednou z popredných príčin úmrtí 21. storočia a určite by nestál dvacku. Ale aj tak tomu chce veriť. Predsa len, keď mu ideu o dokonalom tele podsúva slečna, čo si rukami obopne pás a aj po dvadsiatke môže nakupovať v sekcii pre deti, niečo na tom asi bude. Ona predsa musí vedieť, o čom hovorí.
Pravda je však úplne inde. Nie sú to zázračné čajíky ani cukrové medvedíky, ktorým vďačia za to, ako vyzerajú, ale hodiny vo fitku, rátanie kalórií a v tom najhoršom prípade, pár minút vo photoshope a šikovný filter. Ale priznajú to? Určite nie. Namiesto toho sa tvária, že toto sú skutočne ony a každého, kto sa im odváži oponovať, jednoducho zablokujú.
Britská Rada pre reklamu bojuje proti nerealistickým reklamným postom
Úprava fotografií je kontroverzná téma. Na jednej strane, nech si každý s vlastnými fotkami robí, čo chce, na strane druhej má však práve vďaka týmto umelo vytvoreným telám väčšina bežných smrteľníkov pocit, že s tým ich je niečo v neporiadku. Británia sa s tým rozhodla bojovať a zakázať influencerom na sociálnych sieťach, aby promovali výrobky akéhokoľvek druhu falošnými fotkami.
Tamojšia Rada pre reklamu zaviedla zákaz, po ktorom influenceri už viac nemôžu upravovať svoje fotky slúžiace na reklamné účely a dokonca na nich ani používať filtre. Ak zákaz porušia, príspevok bude odstránený. Úprimne, je to viac než fér. Ak chceš niečo predávať, konzument by mal právo vedieť, aký môže očakávať výsledok. Čo si o tom myslíš ty? Prijal by si podobné opatrenie aj na Slovensku?
Zdroj: Profimedia