Približne 1000 typických britských červených telefónnych búdok je dostupných na „adopciu“. Tieto zariadenia sa v ére moderných mobilných telefónov už veľmi nevyužívajú, preto telekomunikačná spoločnosť BT pripomenula kampaň, v rámci ktorej si môžu miestne komunity či charity tieto telefónne búdky osvojiť. Vo štvrtok to uviedli agentúry PA Media a DPA, informuje TASR.
Ikonické červené telefónne búdky vymyslel v roku 1924 architekt Giles Gilbert Scott, budúci rok teda budú sláviť storočnicu. Na území Británie sa nachádza asi 20.000 funkčných telefónnych búdok, pričom 3000 z nich je tradičnej červenej farby. Najväčší rozmach v inštalácií takýchto búdok telekomunikácie zaznamenali v 90. rokoch minulého storočia.
V súčasnosti však až 98 percent dospelých obyvateľov Británie využíva mobilné telefóny a zlepšilo sa i pokrytie mobilnej siete, preto sa telefónne búdky využívajú čoraz menej.
Spoločnosť BT preto vyzvala miestne komunity, aby si „adoptovali“ nepoužívané telefónne búdky a zmenili ich na niečo užitočnejšie. Túto kampaň prvýkrát spustila v roku 2008. Odvtedy si miestne komunity, cirkevné spoločenstvá či charity „adoptovali“ 7200 telefónnych búdok za symbolickú cenu jednej libry. Z nepoužívaných búdok sa stali miniatúrne galérie umenia, múzeá, knižnice či schránky na defibrilátor.
„Keďže sa blíži 100. výročie červených telefónnych búdok, chceme pripomenúť obciam a organizáciám, že si môžu búdky stále adoptovať a zmeniť ich na niečo, čo bude prínosom pre spoločnosť,“ dodal predstaviteľ BT Michael Smy.