Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 7.12.2022
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin
Zdroj: ©Shutterstock

Briti bojujú proti premnoženým veveričkám antikoncepciou obalenou v Nutelle

Ak to vyzerá hlúpo, ale funguje to, tak to hlúpe nie je!

Kedy môže človek zasiahnuť do prírody? To je otázka nielen etická, ale aj odborná, akú na Slovensku vidíme najčastejšie v súvislosti s medveďom. Príroda je delikátny mechanizmus založený na rovnováhe, s ktorým treba narábať opatrne.

Zásahy človeka sú vítané hlavne vtedy, keď sa snaží vyžehliť svoje vlastné pochybenia z minulosti. Takýmto prípadom je napríklad boj s nepôvodnými, inváznymi druhmi, ktoré poškodzujú pôvodný ekosystém. Ako píše Gizmodo, vo Veľkej Británii sa nepriateľom číslo jedna stali sivé veverice.

Vojna s votrelcom

Sivé veverice boli na britské ostrovy privezené zo Severnej Ameriky pred 140 rokmi a odvtedy pôvodnej prírode spôsobujú problémy. Poškodzujú rastliny a vytláčajú domáce veverice obyčajné. Sú nielen väčšie a silnejšie ako domáci druh, pri likvidácii obyčajných veveričiek im napomáha to, že prenášajú nebezpečný parapoxvirus, voči ktorému sú samy imúnne, avšak dokážu nakaziť iné druhy veveríc.

Briti bojujú proti premnoženým veveričkám tabletkami antikoncepcie zabalenými v Nutelle
Shutterstock

Invázia amerických veveričiek zdecimovala počty tých európskych a dnes ich počtom prevyšujú v pomere 10:1. Britské ministerstvo životného prostredia odhaduje, že rôzne invázne druhy ročne spôsobujú škody vo výške 1,8 miliardy libier. Treba s tým niečo robiť!

Bojový plán

Ak nechceš potomstvo, použiješ antikoncepciu. Jednoduché pravidlo sa dá aplikovať aj na drobné hlodavce. O pláne distribuovať antikoncepciu medzi sivé veverice sa hovorilo niekoľko rokov. Keďže na veveričky letáková kampaň nezaberá, bolo potrebné vymyslieť iný spôsob, ako ju k nim dostať.

Briti teda vydumali nezvyčajnú metódu – na miestach, kde sa pohybuje nežiadúci druh, budú umiestnené špeciálne kŕmiace búdky, do ktorých sa dostanú len veverice. V týchto búdkach zviera nájde guľôčku neodolateľnej Nutelly. V sladkom kréme sa však bude nachádzať tabletka, ktorá po konzumácii spraví zviera (samca či samicu) neplodným na dlhé obdobie.

Briti bojujú proti premnoženým veveričkám tabletkami antikoncepcie zabalenými v Nutelle
Shutterstock

Znie to čudne? Rozhodne áno! Zároveň však táto taktika pôsobí ako niečo, čo by mohlo reálne fungovať. Tento premyslený plán dostal zelenú už v januári 2021. Bude fungovať?

Vedci sú optimistickí

Podľa organizácie UK Squirrel Accord, združujúcej rôzne vedecké a lesnícke úrady, spolky a organizácie, všetko vychádza podľa plánu. Ukazuje sa, že do špeciálnych kŕmidiel, vybavených dvierkami so závažím, sa dostane 70 % sivých veveríc a len minimum iných druhov.

Ako jediný problém sa javí aplikácia tejto metódy v oblastiach, kde sa pohybujú oba druhy veveričiek. Ako zabezpečiť, že tabletku spapajú tie „zlé“ veveričky a „dobré“ zostanú nezasiahnuté? Vedci predpokladajú, že to bude možné vyriešiť pomocou úpravy hmotnosti závažia, vďaka čomu sa dnu dostanú len sivé veverice.

Predpokladá sa, že vojna proti sivým vevericiam naberie nový rozmer v horizonte dvoch rokov, kedy sa očakáva nasadenie špeciálnych kŕmidiel priamo v teréne. Výpočty ukazujú, že nasadenie antikoncepcie skutočne môže votrelcov vytlačiť z mnohých oblastí Británie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť