Písanie je určite vec, na ktorú treba mať talent a citový vzťah. Veď pri písaní školských slohov to videl každý z nás – kým niekto vysype perfektnú prácu za pár minút, iní študenti s tým dlho bojujú a tí najväčší smoliari nevyprodukujú absolútne nič.
Nuž, a potom sú tú ľudia ako Barbara Cartlandová (1901-2000). Britská spisovateľka za svoju dlhú kariéru publikovala 728 kníh a istý čas dokázala napísať priemerne 23 románov ročne. Je považovaná za piatu najviac prekladanú autorku a odhady počtu predaných kníh sa pohybujú od 700 miliónov až po dve miliardy. Môže ísť o najpredávanejšiu autorku v dejinách, jej meno však nie je všeobecne známe.
Kráľovná románu pre ženy
Jadro Cartlandovej tvorby predstavujú romány pre ženy, predovšetkým s historickou tematikou. Často opakovaným motívom sú romantické vzťahy šľachticov a intrigy, ktoré sprevádza život vo vysokých spoločenských vrstvách. Na konci, samozrejme, láska vždy zvíťazí.
Jej tvorba sa dá popísať ako monotónna, konvenčná a gýčovitá, avšak svoje publikum si nepochybne našla, čo dokazujú stovky miliónov predaných kníh. Tempo, ktorým vytvárala texty, snáď nemá obdobu – boli obdobia, keď nový román dokončila každé dva týždne.
Cartlandová pochádzala z pomerne dobre situovanej rodiny dôstojníka, avšak už v jej ranom detstve sa rodina dostala do finančných ťažkostí. Prvé skúsenosti s profesionálnym písaním získala ako novinárka, svoju prvú knihu publikovala ako 22-ročná v roku 1923. Triler Jigsaw bol bestsellerom a na tento úspech pracovitá autorka rýchlo nadviazala.
Búranie tabu
Doba bola iná a existovali témy, o ktorých sa nehovorí. Partnerský život so všetkým, čo k tomu patrí, bol jednou z týchto tém a mnohé Cartlandovej knihy preto čelili odsúdeniu alebo boli rovno zakázané. Autorka sa výzve postavila čelom a rozhodla sa búrať tabu doby.
K týmto „nevhodným témam“ sa vyjadrovala veľmi otvorene a napísala aj niekoľko „sprievodcov“, ktoré mali ženám vysvetliť, ako sa zorientovať v partnerských vzťahoch, manželstve a ako si užívať život naplno. Jej „sprievodca manželstvom“ bol v silne katolíckom Írsku zakázaný.
Hviezda mnohých talentov
Cartlandovej knihy boli obrovským komerčným úspechom a postupne sa sama spisovateľka stala výraznou postavou londýnskej smotánky. Vo svojich extravagantných róbach, prevažne jej obľúbenej ružovej farby, bola neprehliadnuteľná.
Okrem románov tvorila životopisy historických osobností, básne, dramatické žánre a novinové články. Zaujímala sa o letectvo a sama navrhla klzák, v ktorom si aj zalietala. Bola známa svojou charitatívnou činnosťou a aktivizmom a neskôr sa často vyjadrovala v televízii k témam ako vzťahy či móda. Naspievala aj hudobný album.
Barbara Cartlandová zomrela v roku 2000, len 7 týždňov pred 99. narodeninami. Vo vydávaní kníh ju istým spôsobom nezastavila ani smrť – posmrtne bolo publikovaných 160 jej nedokončených diel.