Pokiaľ niekto na pracovisku označí muža bez vlasov ako „plešatého“, bude sa to posudzovať ako sexuálne obťažovanie. Teda, aspoň tak rozhodol britský zamestnanecký senát, informuje portál Independent.
Podľa trojčlennej poroty je slovo „plešatý“ formou obťažovania. Členovia poroty uviedli, že ide o podobný prípad, akoby niekto komentoval veľkosť pŕs u žien. Malo by sa tak naň nahliadať ako na formu diskriminácie a obťažovania.
K tomuto rozhodnutiu senát prišiel, keď preskúmal prípad elektrikára Tonyho Finna. Ten zažaloval svojho zamestnávateľa, ktorý ho po 24 rokov vyhodil z firmy British Bung Company. Finn navyše svojho bývalého šéfa obvinil zo sexuálneho obťažovania.
Konkrétne sa vyjadril, že ho zamestnávateľ nazval „plešatým ču*ákom“, čo sa ho osobne dotklo a ponížilo ho to. Porota teda musela rozhodnúť, či v tomto prípade išlo len o urážku, alebo o obťažovanie. Vo svojom vyhlásení napokon uviedla, že zamestnávateľ prekročil hranicu tým, že „vyslovil slová, ktoré sa osobne dotýkali poškodeného a jeho vzhľadu“.
Je to forma obťažovania, rozhodol senát
„Podľa nášho súdu existuje spojenie medzi slovom „plešatý“ a ochranou pohlavia,“ vyjadrili sa. Právnici spoločnosti argumentovali tým, že plešaté môžu byť aj ženy. Na to súd uviedol, že je to pravda, ale v drvivej väčšine postihuje strata vlasov mužov. „Toto správanie bolo neželané, bolo porušením dôstojnosti navrhovateľa, a vyslovené bolo s cieľom vytvoriť pre neho zastrašujúce prostredie,“ dodala porota.
Uviedla tiež, že okrem sexuálneho obťažovania sa spoločnosť dopustila aj ďalšieho nezákonného konania. Tonyho Finna totiž prepustila neprávom.