Ako dlho sa budú ľudia dožívať v budúcnosti? Vedci sú optimistickí. Podľa nich bude oveľa viac ľudí oslavovať sto rokov a viac. Ako píše portál LADbible, britský biológ Andrew Steele si dokonca myslí, že ľudia by sa mohli dožívať až dvesto rokov!
O tejto možnosti sa zmienil vo svojej novej knihe. Vraj by v tom ľuďom mohli pomôcť nové lieky, takzvané senolytiká, ktoré sa práve vyvíjajú. Práve objavy v tomto smere môžu ľuďom poskytnúť dlhovekosť.
Výskum senolytík sa teraz podľa Steela sústreďuje na to, aby senolytiká dokázali zničiť bunky, ktoré degradujú funkciu tkanív a predĺžiť tak život človeka. Steele navyše zdôraznil, že ani méta dvesto rokov nemusí byť konečná.
Dožijeme sa 200 rokov?
„Nemyslím si, že existuje nejaký absolútny strop pre to, ako dlho môžeme žiť,“ uviedol. „Štúdie, ktoré upresňujú dĺžku ľudského života, vychádzajú každých pár rokov, ale obchádzajú jeden podstatný bod: Nikdy predtým sme sa nepokúšali liečiť proces starnutia.“
Dodal, že nevidí žiadne fyzické ani biologické prekážky, pre ktoré by ľudia nemohli žiť do dvesto rokov. Otázkou podľa neho je, či dokážeme lieky, ktoré by to umožňovali, vyrobiť. Steele však verí, že je to možné. Napokon, už v roku 2020 vyšla v časopise The Lancet štúdia, ktorá priniesla prvé dôkazy o tom, že senolytiká sú účinné.
„Pokusy na myšiach ukázali, že podávanie senolytických činidiel a eliminácia starnúcich buniek zlepšuje fyzické funkcie a predlžuje zdravie a životnosť,“ píšu odborníci. Teraz je kľúčové, či senolytické prípravky budú fungovať aj u človeka. Viacerí miliardári ako Jeff Bezos či Peter Thiel v nich vidia budúcnosť a masívne do nich investovali.