Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Britský vedec tvrdí, že ľudia sa môžu v budúcnosti dožívať 200 rokov. Pomôžu im v tom špeciálne lieky

Prvé výsledky sú sľubné.


Ako dlho sa budú ľudia dožívať v budúcnosti? Vedci sú optimistickí. Podľa nich bude oveľa viac ľudí oslavovať sto rokov a viac. Ako píše portál LADbible, britský biológ Andrew Steele si dokonca myslí, že ľudia by sa mohli dožívať až dvesto rokov!

O tejto možnosti sa zmienil vo svojej novej knihe. Vraj by v tom ľuďom mohli pomôcť nové lieky, takzvané senolytiká, ktoré sa práve vyvíjajú. Práve objavy v tomto smere môžu ľuďom poskytnúť dlhovekosť.

Výskum senolytík sa teraz podľa Steela sústreďuje na to, aby senolytiká dokázali zničiť bunky, ktoré degradujú funkciu tkanív a predĺžiť tak život človeka. Steele navyše zdôraznil, že ani méta dvesto rokov nemusí byť konečná.

Ľudia sa budú dožívať 200 rokov
Shutterstock

Dožijeme sa 200 rokov?

„Nemyslím si, že existuje nejaký absolútny strop pre to, ako dlho môžeme žiť,“ uviedol. „Štúdie, ktoré upresňujú dĺžku ľudského života, vychádzajú každých pár rokov, ale obchádzajú jeden podstatný bod: Nikdy predtým sme sa nepokúšali liečiť proces starnutia.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Akého veku sa budeme dožívať v budúcnosti? Vedci prinášajú možnú odpoveď

Dodal, že nevidí žiadne fyzické ani biologické prekážky, pre ktoré by ľudia nemohli žiť do dvesto rokov. Otázkou podľa neho je, či dokážeme lieky, ktoré by to umožňovali, vyrobiť. Steele však verí, že je to možné. Napokon, už v roku 2020 vyšla v časopise The Lancet štúdia, ktorá priniesla prvé dôkazy o tom, že senolytiká sú účinné.

Ľudia sa budú dožívať 200 rokov
Shutterstock

„Pokusy na myšiach ukázali, že podávanie senolytických činidiel a eliminácia starnúcich buniek zlepšuje fyzické funkcie a predlžuje zdravie a životnosť,“ píšu odborníci. Teraz je kľúčové, či senolytické prípravky budú fungovať aj u človeka. Viacerí miliardári ako Jeff Bezos či Peter Thiel v nich vidia budúcnosť a masívne do nich investovali.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť