Britský vedec zistil, že hackeri môžu útočiť zvukom. Naše zariadenia na to nie sú pripravené

V najhoršom prípade môžu útoky skončiť stratou sluchu.

Zdroj: freestocks.org / Unsplash

Bežne používané technologické zariadenia môžu hackeri pomerne ľahko využiť na cielené zvukové útoky. Bavíme sa o technike, ktorú väčšina z nás užíva na dennej báze, a teda o všetkom od telefónov, počítačov a notebookov cez slúchadlá až po reproduktory. Tieto útoky môžu na krátky čas človeka ochromiť a vyviezť ho z miery, v najhoršom prípade však môžu končiť kompletnou stratou sluchu. 

Toto počas svojho komplexného výskumu zistil britský expert na počítačové technológie a bezpečnosť kyberpriestoru, Matt Wixey. Pre britskú BBC povedal, že veľká väčšina tých najpoužívanejších zariadení nie je na takúto eventualitu pripravená.

Wixey, ktorý je šéfom oddelenia kybernetickej bezpečnosti v technologickej spoločnosti PWC, sa snažil predovšetkým zistiť, nakoľko je možné, aby šikovný hacker dokázal na diaľku ovládať hlasitosť zvuku na jednotlivých zariadeniach, prípadne cez ne vysielať vlastné, potenciálne nebezpečné zvuky.

freestocks.org / Unsplash (https://unsplash.com/photos/KQK2F0u7WPo)

Ako uvádza, väčšina jeho hackerských pokusov dopadla nanešťastie úspešne. Pri niektorých pokusoch o útok sa mu podarilo pomocou miestnej wifi alebo bluetooth siete identifikovať zariadenia, ktoré boli z pohľadu bezpečnosti užívateľov najzraniteľnejšie. Nad nimi sa mu potom podarilo „prevziať kontrolu“ a vysielať pomocou nich nebezpečné vysokofrekvenčné zvuky.

Veľmi často sa mu darilo vysielať zvuky s takou hlasitosťou a tak dlho, aby to zodpovedalo úrovni, pri ktorej je pravdepodobné poškodenie sluchu. V jednom prípade sa mu dokonca podarilo extrémne hlasným zvukom poškodiť samotné zariadenie. Testovanie zariadení uskutočnili vo zvukotesnom laboratóriu a sluch reálnych ľudí pri ňom nebol ohrozený.

Lee Campbell / Unsplash (https://unsplash.com/photos/GI6L2pkiZgQ)

Zdroj: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Veci, ktoré začneš robiť, keď budeš mať na krku tridsiatku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME