Presne pred 80 rokmi sa v sanfranciskom Chinatowne narodil Lee Jun-fan, svetu známy pod svojím anglickým menom Bruce Lee. Všeobecne bol považovaný za najdôležitejšiu postavu sveta bojových umení všetkých čias, dokázal spôsobiť revolúciu vo svete akčných filmov a vytvoril most medzi západnou a východnou kultúrou.
Kým pred príchodom Brucea Leeho do Hollywoodu boli Aziati na západe terčom rasistických predsudkov, vďaka jeho filmom sa kultúra a bojové športy Ázie stali celosvetovo populárnym fenoménom. Lee spôsobil pobláznenie, ktoré trvalo pozmenilo tvár akčného žánru a vyvolalo nevídaný rozkvet bojových umení.
Detská hviezda
Ako syn operného speváka Lee Hoi-chuena mal Bruce už odmalička blízko k vystupovaniu. V prvom filme sa objavil už necelý rok po svojom narodení. Kým dosiahol 18 rokov, Bruce účinkoval v 20 filmoch.
Problémový mladík
Mladý Bruce vyrastal v Hongkongu. Zle sa učil a dostával sa do konfliktov. Často sa ocital v pouličných bitkách a veľmi vášnivo reagoval na akékoľvek provokácie. Po tom, ako v Hongkongu zmlátil člena kriminálnej organizácie triád, ho rodina presvedčila, aby sa na dlhší čas presunul do USA.
Ip Man
Mladosť v Hongkongu Bruce strávil štúdiom bojových umení. Stal sa študentom legendárneho majstra Ip Mana (filmy o ňom raz za čas vysielajú aj slovenské televízie). Vďaka svojej húževnatosti a bezprecedentnému zápalu pre wing-čeun sa Bruceovi venoval majster Ip Man osobne, čo bola veľká prestíž.
Obeť predsudkov
Ako človek zmiešaného pôvodu (mama mala aj nemeckých predkov) to Bruce nemal ľahké a čelil mnohým rasistickým predsudkom. Niektorí Číňania boli presvedčení, že ako osoba čiastočne belošského pôvodu nemá právo študovať tradičné čínske bojové umenia. V Amerike tej doby boli zasa Aziati vnímaní ako slabošskí čudáci s divnými zvyklosťami.
Green Hornet
Jedným z najväčších prínosov pre komunitu ázijských imigrantov v USA bolo to, s akou ľahkosťou Bruce tieto stereotypy rozbil. V rokoch 1966 Lee získal úlohu v akčnom seriáli Green Hornet, kde stvárnil Kata, pobočníka hlavného hrdinu. Išlo o prvý americký seriál, v ktorom sa objavili ázijské bojové umenia.
Green Hornet predstavoval veľký úspech a Bruce Lee si vďaka tomu vytvoril meno, ktoré poznali všetci americkí filmoví a seriáloví fanúšikovia. Zaujímavosťou je, že Bruce svoje pohyby pri natáčaní musel predvádzať spomalene, pretože pri plnej rýchlosti ho kamery nedokázali kvalitne nasnímať.
Najväčšie úspechy na striebornom plátne
Na prelome 60. a 70. rokov Lee natáčal filmy striedavo v USA aj v Hongkongu. Na tvorbe sa podieľal či už ako herec, režisér alebo koordinátor bojových scén. Najznámejšími filmami, ktoré navždy zmenili pravidlá akčného žánru, sú Veľký šéf, Hra smrti, Päsť plná hnevu, Cesta Draka a Drak prichádza.
Bojujúci filozof
Presne v línii tradície ázijských bojových umení sa Bruce nesústredil len na zoceľovanie svojho tela, ale zameral sa aj na obohacovanie svojej mysle. Veľkú vášeň pre neho predstavovala filozofia, ktorej venoval veľkú časť svojej knižnice. Okrem toho sa výborne orientoval v cudzích jazykoch – plynule hovoril po kantonsky, po anglicky, po japonsky a po mandarínsky. Písal aj básne.
„Najlepší štýl je žiadny štýl“
Bruce založil v USA školu bojových umení a vyvinul svoju vlastnú metódu Jeet Kune Do, ktorá v sebe spájala rozmanité prvky a vplyvy. Lee vychádzal z presvedčenia, že zameriavať sa na jeden štýl je veľmi obmedzujúce pre praktický boj.
Pri tvorbe systému sa inšpiroval dokonca aj pohybom nôh boxerskej legendy Muhammada Aliho. Medzi Leeho žiakov/sparing partnerov patril Steve McQueen aj Chuck Norris.
Nečakaná smrť
O legendu bojových umení prišiel svet dňa 20. júla 1973. Bruce Lee mal len 32 rokov. Herec zomrel v Hongkongu po tom, čo sa u neho prejavili silné záchvaty a bolesti hlavy. Tie ho prvýkrát zasiahli už dva mesiace pred smrťou. Ťaživé pocity sa opakovali aj v osudný večer, keď Bruce užil tablety proti bolesti a išiel si zdriemnuť. Už sa viac neprebral.
Lekári za bezprostrednú príčinu smrti určili opuch mozgu, spôsobený pravdepodobne vedľajšími účinkami lieku. Bruce Lee počas svojej kariéry utrpel viaceré zranenia, v súvislosti s ktorými užíval rôzne liečivá. Toto sa mohlo negatívne podpísať na jeho dlhodobom zdraví.
Symbol jednoty
Príbeh o tom, ako dobrý chlapík nakope zlého chlapíka a ešte pri tom vyzerá veľmi dobre, to je niečo, čo dokáže osloviť diváka rovnako ako v európskom veľkomeste, tak aj v najzastrčenejšej africkej dedine. Univerzálne posolstvo filmov bolo dôvodom, prečo v bosnianskom meste Mostar umiestnili v roku 2005 sochu Brucea.
Mesto obývané Srbmi, Chorvátmi a moslimami si počas vojen v 90. rokoch prešlo tragickými udalosťami a obyvateľstvo stále zostávalo rozdelené. Socha hongkonskej hviezdy predstavovala všeobecne akceptovaný symbol hrdinstva a spravodlivosti, ktorý mal Mostarčanov zjednotiť.
Popkultúrna ikona
Ako celosvetovo známa osobnosť Bruce Lee inšpiroval asi každého jedného fanúšika bojových umení, ktorý prišiel po ňom. Stal sa predlohou pre nejednu fiktívnu postavu v hrách (Fei Long zo Street Fighter) či v komikse (Shang-Chi od Marvela a Rock Lee z Naruta). Na hollywoodskom Chodníku slávy je osadená hviezda s jeho menom.
Medzi najväčších fanúšikov patrí určite režisér Quentin Tarantino. Ikonická žltá kombinéza, ktorú má na sebe Uma Thurman vo filme Kill Bill, je kópiou Leeho kostýmu z filmu Hra smrti. Postava Brucea Leeho sa v troška nezvyčajnom svetle objavila aj v tarantinovke Vtedy v Hollywoode.