Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

To, že fajčenie škodí zdraviu a spôsobuje vážne choroby (na čele s rakovinou pľúc), sa učí každý človek už od detstva. Ľudia však aj napriek tomu tomuto zlozvyku často prepadnú. Faktom ale tiež je, že spotreba cigariet vo svete výrazným spôsobom klesá. Ako uviedol aj portál LADbible, agentúra Bloomberg predpovedá, že v roku 2050 by v USA, a tiež v častiach Európy, Austrálie či Latinskej Ameriky mohlo fajčenie tabaku klesnúť až na nulu!

Shutterstock

Fajčiarov je stále menej

Túto predikciu vyslovili na základe dostupných dát, ktoré hovoria, že spotreba tabaku klesá. Mnohí fajčiari si svoju prvú cigaretu zapálili ešte ako deti. Bloomberg pritom zdôrazňuje, že medzi mládežou klesol počet fajčiarov za posledných 20 rokov až o takmer 75 %.

Na ustupujúcom trende má podiel nová generácia kategorických nefajčiarov, ale aj ľudia, ktorí dali cigaretám zbohom a rozhodli sa prestať. Zároveň sa popularite tešia rôzne alternatívy, napríklad e-cigarety, ktoré sú považované za zdravšie (hoci podľa odborníkov sú stále výrazne škodlivé).

Shutterstock

Úbytok fajčiarov potvrdzujú aj veľké tabakové koncerny, ktoré budú čoskoro nútené namiesto klasických tabakových cigariet ponúkať iné alternatívy. Na ústupe fajčenia je podľa odborníkov podpísaných viacero faktorov. V prvom rade ide ľuďom o vlastné zdravie, svoju rolu ale zohrávajú aj spoločenské predsudky či stúpajúca cena tabakových výrobkov.

Podľa Andreho Calantzopoulosa, šéfa tabakovej firmy Philip Morris, je dokonca možné, že koniec cigariet v niektorých krajinách nastane skôr než v roku 2050. „Som si istý, že je možné, že v mnohých krajinách sa cigarety prestanú predávať do 10 či 15 rokov,“ povedal. Analytici zároveň upozorňujú, že na naplnenie tohto scenára je nutné, aby trend nespomalil a stále pokračoval takýmto tempom. Zatiaľ však nevidno žiadny dôvod, prečo by mal spomaliť.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť