Bude fajčenie minulosťou? Podľa analytikov môžu cigarety úplne zmiznúť do roku 2050

Na svete pribúda stále viac a viac nefajčiarov.

Zdroj: Shutterstock

To, že fajčenie škodí zdraviu a spôsobuje vážne choroby (na čele s rakovinou pľúc), sa učí každý človek už od detstva. Ľudia však aj napriek tomu tomuto zlozvyku často prepadnú. Faktom ale tiež je, že spotreba cigariet vo svete výrazným spôsobom klesá. Ako uviedol aj portál LADbible, agentúra Bloomberg predpovedá, že v roku 2050 by v USA, a tiež v častiach Európy, Austrálie či Latinskej Ameriky mohlo fajčenie tabaku klesnúť až na nulu!

Shutterstock

Fajčiarov je stále menej

Túto predikciu vyslovili na základe dostupných dát, ktoré hovoria, že spotreba tabaku klesá. Mnohí fajčiari si svoju prvú cigaretu zapálili ešte ako deti. Bloomberg pritom zdôrazňuje, že medzi mládežou klesol počet fajčiarov za posledných 20 rokov až o takmer 75 %.

Na ustupujúcom trende má podiel nová generácia kategorických nefajčiarov, ale aj ľudia, ktorí dali cigaretám zbohom a rozhodli sa prestať. Zároveň sa popularite tešia rôzne alternatívy, napríklad e-cigarety, ktoré sú považované za zdravšie (hoci podľa odborníkov sú stále výrazne škodlivé).

Shutterstock

Úbytok fajčiarov potvrdzujú aj veľké tabakové koncerny, ktoré budú čoskoro nútené namiesto klasických tabakových cigariet ponúkať iné alternatívy. Na ústupe fajčenia je podľa odborníkov podpísaných viacero faktorov. V prvom rade ide ľuďom o vlastné zdravie, svoju rolu ale zohrávajú aj spoločenské predsudky či stúpajúca cena tabakových výrobkov.

Podľa Andreho Calantzopoulosa, šéfa tabakovej firmy Philip Morris, je dokonca možné, že koniec cigariet v niektorých krajinách nastane skôr než v roku 2050. „Som si istý, že je možné, že v mnohých krajinách sa cigarety prestanú predávať do 10 či 15 rokov,“ povedal. Analytici zároveň upozorňujú, že na naplnenie tohto scenára je nutné, aby trend nespomalil a stále pokračoval takýmto tempom. Zatiaľ však nevidno žiadny dôvod, prečo by mal spomaliť.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
8
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Lesy v New Jersey má obývať tajomná obluda Jerseyský diabol. Aké legendy o ňom vlastne kolujú?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME