Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

To, že fajčenie škodí zdraviu a spôsobuje vážne choroby (na čele s rakovinou pľúc), sa učí každý človek už od detstva. Ľudia však aj napriek tomu tomuto zlozvyku často prepadnú. Faktom ale tiež je, že spotreba cigariet vo svete výrazným spôsobom klesá. Ako uviedol aj portál LADbible, agentúra Bloomberg predpovedá, že v roku 2050 by v USA, a tiež v častiach Európy, Austrálie či Latinskej Ameriky mohlo fajčenie tabaku klesnúť až na nulu!

Shutterstock

Fajčiarov je stále menej

Túto predikciu vyslovili na základe dostupných dát, ktoré hovoria, že spotreba tabaku klesá. Mnohí fajčiari si svoju prvú cigaretu zapálili ešte ako deti. Bloomberg pritom zdôrazňuje, že medzi mládežou klesol počet fajčiarov za posledných 20 rokov až o takmer 75 %.

Na ustupujúcom trende má podiel nová generácia kategorických nefajčiarov, ale aj ľudia, ktorí dali cigaretám zbohom a rozhodli sa prestať. Zároveň sa popularite tešia rôzne alternatívy, napríklad e-cigarety, ktoré sú považované za zdravšie (hoci podľa odborníkov sú stále výrazne škodlivé).

Shutterstock

Úbytok fajčiarov potvrdzujú aj veľké tabakové koncerny, ktoré budú čoskoro nútené namiesto klasických tabakových cigariet ponúkať iné alternatívy. Na ústupe fajčenia je podľa odborníkov podpísaných viacero faktorov. V prvom rade ide ľuďom o vlastné zdravie, svoju rolu ale zohrávajú aj spoločenské predsudky či stúpajúca cena tabakových výrobkov.

Podľa Andreho Calantzopoulosa, šéfa tabakovej firmy Philip Morris, je dokonca možné, že koniec cigariet v niektorých krajinách nastane skôr než v roku 2050. „Som si istý, že je možné, že v mnohých krajinách sa cigarety prestanú predávať do 10 či 15 rokov,“ povedal. Analytici zároveň upozorňujú, že na naplnenie tohto scenára je nutné, aby trend nespomalil a stále pokračoval takýmto tempom. Zatiaľ však nevidno žiadny dôvod, prečo by mal spomaliť.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.