Čím to je, že niektoré páry sa dokážu nekonečne milovať a iným sa to rozpadne po pár týždňoch? Ako je možné zistiť, či sa k sebe dvaja ľudia dokonalo hodia a preskočí medzi nimi iskra, ktorá nikdy nezhasne?
Stále populárnejšie je hľadať odpoveď za pomoci počítačov. Vo svete sú vyvíjané mnohé systémy, ktoré by prostredníctvom umelej inteligencie a strojového učenia mali človeku nájsť lásku jeho života, uvádza Sora News24.
Moderné zoznamovanie v Japonsku
V Japonsku tieto projekty dokonca získali podporu samospráv a vlády, snažiacej sa zvrátiť úbytok obyvateľstva. Už 25 zo 47 prefektúr (niečo ako kraj alebo okres) poskytuje svojim obyvateľom služby na hľadanie partnera. Ide o úplne jednoduché systémy, do ktorých záujemca naťuká základné údaje o sebe a stránka mu vypľuje kontakt na nejakú podobnú osôbku opačného pohlavia.
Úrady tieto služby nepovažujú za dostatočné a žiadajú vývoj modernejších systémov. Tie by mali zahrňovať sériu otázok ohľadom záujmov a hodnôt, ktoré sú človeku blízke. Zároveň by mali brať do úvahy predchádzajúce správanie osoby a vytvoriť vzorec, ktorý by mohol predpovedať jej preferencie.
Používanie týchto aplikácií je, samozrejme, dobrovoľné a nikto ľudí nenúti ich používať a následne ich povinne sobášiť. V skutočnosti je záujem veľmi malý a využíva ich len malý počet ľudí. Program v cene 140-tisíc dolárov (cca 120-tisíc eur), ktorý zaviedla prefektúra Saitama, viedol v roku 2019 k vzniku 21 manželstiev.
Na Slovensku sa nič podobné nechystá
Slovenský štát nemá na poli IT veľmi slávne výsledky a dá sa očakávať, že podobné služby sa u nás neobjavia. Pravdepodobnejšou sa javí možnosť, že prvky umelej inteligencie a strojového učenia budú čoraz častejšie zakomponované do už existujúcich zoznamiek ako Badoo a Tinder, alebo sa objavia úplne noví hráči na trhu.
Zdroj: soranews24.com