Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Bude umelá inteligencia nakrúcať filmy? Takto vidí budúcnosť filmového priemyslu režisér Avengers

Novinári a scenáristi sú proti tomu, aby umelá inteligencia nahradila ľudských tvorcov.


Umelá inteligencia je na vzostupe, to si zrejme všimol už každý. Vďaka aplikáciám ako Midjourney či ChatGPT už umelá inteligencia dokáže vytvárať stovky obrázkov na zadanie, hotové články, texty piesní či básne. Človek sa tak neubráni pomysleniu na to, ako veľmi umelá inteligencia zasiahne do našich životov a čo to vlastne bude znamenať. Ako píše portál Forbes, objavila sa aj myšlienka, že umelá inteligencia by časom mohla písať aj filmové scenáre.

Odvoláva sa pritom na slová režiséra Joea Russoa, ktorý spolu s bratom Anthonym natočil snímky ako Avengers: Nekonečná vojna či Avengers: Endgame. Dokonca tvrdí, že podobnej budúcnosti sa nemôžeme vyhnúť. V nedávnom rozhovore pre portál Collider uviedol, že v budúcnosti možno bude môcť každý rozpovedať príbeh, prípadne vytvoriť videohru za pomoci nástrojov umelej inteligencie.

režisér, Joe Russo, Avegners, umelá inteligencia, natáčanie filmov, budúcnosť
MovieStillsDB / Walt Disney Studios Motion Pictures

Každý si bude vytvárať vlastné filmy?

„Teoreticky by ste v budúcnosti mohli zapnúť AI na vašej streamovacej platforme,“ poznamenal Russo. „Tej potom zadáte jednoduchý pokyn, napríklad: ‚Chcem film, v ktorom bude hrať môj fotorealistický avatar a fotorealistický avatar Marilyn Monroe.

Chcem, aby to bola romantická komédia, pretože som mal náročný deň.‘ Umelá inteligencia vám následne vygeneruje kompletný príbeh aj s dialógmi, ktoré napodobnia váš hlas. Odrazu teda máte romantickú komédiu, v ktorej sami hráte, ktorá má 90 minút. Takže si môžete vytvárať príbehy špeciálne pre seba.“

Je to príšerný nápad, odkazujú novinári a scenáristi

Russo dodal, že táto predstava vôbec nemusí byť vzdialená desiatky rokov. Podľa neho by sme k nej mohli dospieť už o dva roky! Je nutné dodať, že predstava podobnej budúcnosti môže mnohých divákov skôr desiť. Proti Russoovým slovám sa už stihlo ozvať niekoľko publicistov aj scenáristov.

režisér, Joe Russo, Avegners, umelá inteligencia, natáčanie filmov, budúcnosť
Shutterstock

To, že umelá inteligencia nám bude nakrúcať filmy, je podľa nich hrozný nápad. Skutočné umenie by podľa nich malo zostať výhradne výsadou ľudí. Len tí doň totiž dokážu vložiť myšlienky, kontext, ale aj empatiu. Dobrý scenárista dokáže napísať postavy, s ktorými sa identifikujeme, chápeme ich a prežívame ich problémy či radosti.

Niečo také umelá inteligencia nezvládne. Pokiaľ by ale prácu filmárov naozaj časom nahradila, nemali by sme ako diváci veľa dôvodov na radosť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje