Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Každý z nás raz musí zostarnúť a zomrieť. Túžba po mladosti je ale zrejme v každom človeku veľmi silná. Viacerí sa snažíme starnutie rôznymi spôsobmi spomaliť (napríklad tým, že cvičíme, žijeme zdravo a udržiavame sa v telesne dobrej kondícii), prípadne tok času trochu aspoň vizuálne „oklamať“ (za pomoci rôznych plastík a ďalších vylepšení). Ak by to šlo, iste by sme mnohí najradšej ostali navždy mladí a plní síl. Ale život neprekabátime. Staroba k nemu skrátka neoddeliteľne patrí.

Starnutie ľudí fascinovalo už v dávnej minulosti. V histórii by sme našli početné zástupy alchymistov či okultistov, ktorí boli posadnutí myšlienkou nájdenia takzvaného prameňa mladosti. Teda niečoho, čo by bolo schopné spomaliť, prípadne úplne zastaviť ľudské starnutie. Bolo by niečo také ale reálne možné? Možno ťa prekvapí, že nájdeme expertov, ktorí by na túto otázku odpovedali kladne. Starnutie je podľa nich možné zastaviť. Príde ti to ako sci-fi? Už čoskoro by to mohla byť realita.

Shutterstock

Starnutie ako choroba?

Hneď na začiatok treba dodať, že väčšina vedcov sa k problematike zastavenia starnutia (aspoň zatiaľ) stavia skôr skepticky. Podľa nich je niečo také nemožné. To si ale nemyslí biológ a genetik David Sinclair, ktorý vyučuje na prestížnej Harvardovej univerzite.

Podľa Sinclaira je starnutie choroba ako každá iná. A na chorobu musí existovať liek.

Sinclair upozorňuje na to, že priemerný vek dožitia sa stále predlžuje a zrejme to tak bude aj v dohľadnej budúcnosti. Súvisí to so zvyšujúcou sa zdravotnou starostlivosťou, rýchlym rozvojom lekárskej vedy a nachádzaním nových liekov či vakcín. Choroby, ktoré boli ešte v relatívne nedávnej minulosti smrteľné, tak dnes vieme oveľa lepšie zvládať, prípadne sme ich dokázali úplne potlačiť.

Shutterstock

Veľkými skokmi sa rozvíja aj genetika. Sinclair vo svojej knihe, ktorá v českom preklade vyšla pod názvom Konec stárnutí: Proč stárneme a už nemusíme, píše, že vedcom sa už podarilo výrazne spomaliť či zastaviť starnutie v prípade niektorých zvierat. Podľa neho vôbec nič nebráni tomu, aby sa podobný efekt podarilo docieliť aj pri ľuďoch.

Čo je príčinou starnutia?

V prírode okolo nás môžeme vidieť, že starnutie a smrť sú nerozlučiteľne späté s každým živočíchom či organizmom. Ale aj tu existujú výnimky. Poznáme napríklad niektoré stromy, ktoré majú stovky či tisíce rokov, ale napríklad aj paryby, ktoré dokážu žiť celé storočia. Drvivá väčšina živých organizmov si ale takýto luxus nemôže dovoliť. Prečo to tak vlastne je? Na to existuje viacero teórií. David Sinclair tú svoju pomenoval ako informačná teória starnutia.

Príčinou starnutia je podľa Sinclaira strata takzvanej epigenetickej informácie.

Pozostáva z rôznych chemických značiek, ktorým sa súhrne hovorí epigenóm. Ten predstavuje systém, ktorý zodpovedá za bunkové delenie. Epigenetická informácia sa môže stratiť v dôsledku enzýmov s názvom sirtuíny, ktoré sa starajú aj o opravu DNA.

Shutterstock

Zároveň opravujú aj epigenóm, ale v dôsledku toho, že majú „plné ruky práce“ s DNA, ho môžu zanedbávať. To vedie k výskytu genetických chýb, ktoré spôsobujú starnutie a z toho vznikajúce choroby. Sinclair tvrdí, že toto pochopenie je kľúčové na to, aby sa nám starnutie podarilo zvrátiť.

Strata epigenetickej informácie nie je nevratná a pomocou rôznych technológií ju dokážeme obnoviť. Ak by sa to podarilo, starnutie by sa stalo minulosťou, keďže organizmus by sa začal omladzovať. Jedným dychom ale musíme doplniť, že vývoj týchto technológií ešte stále prebieha a bude trvať zrejme niekoľko dekád, kým dosiahnu požadované výsledky.

Navyše nie je úplne isté, či budú fungovať aj u človeka. Sinclair je ale optimista.

„Ľudia, ktorí sa dnes nachádzajú v strednom veku, sa budú bežne dožívať viac ako sto rokov,“ tvrdí Sinclair.

Shutterstock

Iní sú skeptickí

Asi sa nemožno príliš čudovať, že tieto odvážne tvrdenia spôsobili medzi vedcami pomerne veľký rozruch. Nie všetci Sinclairovi kolegovia s ním súhlasia. Podľa nich sú jeho tvrdenia zatiaľ ničím nepodložené a postavené na vode. Niektoré jeho vyhlásenia rovno považujú za nevedecké. Súhlasia s tým, že vďaka stále sa rozvíjajúcej vede sa ľudia zrejme budú dožívať vyššieho veku (pokojne aj tej stovky), ale úplne zastaviť starnutie? To sa im zatiaľ zdá byť až príliš pritiahnuté za vlasy.

Dodávajú ale, že výskumy by rozhodne mali prebiehať aj v tejto oblasti. K tejto téme sa vyjadril aj popredný futurológ Ray Kurzweil. Ten má na konte viacero úspešných (ale aj nepresných) predpovedí toho, ako sa náš svet pod vplyvom moderných technológií rozvíjal.

Kurzweil tvrdí, že je dosť možné, že sa ľudia budú pravidelne dožívať až 120 rokov.

Okrem toho tiež poznamenal, že nesmrteľnosť rozhodne nemusí byť rozprávkový a nereálny koncept. Vyslovil predpoveď, že približne v roku 2099 by už ľudia mohli mať prostriedky na to, aby žili večne. Takže ktovie. Raz sa možno naozaj dočkáme toho, že starnutie z našich životov zmizne.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.